Derfor bruker mekanikeren din militær uniform
6. desember kan du møte soldater i uniform som jobber på butikken, bilverksted, bussen, skolen, ordførerkontoret eller hos tannlegen. Du finner mennesker i alle yrkesgrupper som også er soldater i Heimevernet.

I dagens sikkerhetspolitiske situasjon er det viktigere enn noen gang å synliggjøre Heimevernet som en militær avdeling klar til å bistå i fred, krise og krig. Derfor deltar mange av Heimevernets soldater på Uniform på jobben-dagen 6. desember. Slik viser vi frem at vi har soldater over hele landet og i yrkesgrupper du kanskje ikke forbinder med Forsvaret. Vi gjør dette fordi vi ønsker å synliggjøre for Norge hva Heimevernet er, og hvilke personer som utgjør Heimevernet.
Flere oppdrag og operasjoner de siste årene har vist HVs relevans i krise. Derfor oppfordres alle soldater, befal og offiserer i Heimevernet til å bruke uniform på sin arbeidsplass eller studiested. Ved å stille opp på Uniform på jobben-dagen viser både arbeidsgivere og arbeidstagere forsvarsvilje og at man står sammen for å beskytte Norge. På kort varsel stiller Heimevernet opp når Forsvaret og det sivile samfunnet trenger det.
Markeringen er frivillig for soldatene å delta på og alle som bruker uniform denne dagen har fått tillatelse fra sin sivile arbeidsgiver eller studiested.
For mer informasjon om Uniform på jobben-dagen: https://www.forsvaret.no/heimevernet/uniform-pa-jobben-dagen
Heimevernet er behjelpelig med å finne lokale arbeidsplasser der soldater skal ha på seg uniform dersom dere ønsker å lage en lokal sak. For mer informasjon om Uniform på jobben-dagen kan dere kontakte:
Nøkkelord
Kontakter
Karen GjetrangHeimevernsstaben
Oslofjord heimevernsdistrikt 01 og Oslo og Akershus heimevernsdistrikt 02
Siv Iren BrændHeimevernsstaben
Telemark og Buskerud heimevernsdistrikt 03
Stein Cato NybakkenHeimevernsstaben
Opplandske heimevernsdistrikt 05
Tore EllingsenHeimevernsstaben
Agder og Rogaland heimevernsdistrikt 08 og Bergenhus heimevernsdistrikt 09
Børre AndreassenMøre og Fjordane heimevernsdistrikt 11
Møre og Fjordane heimevernsdistrikt 11
Rune HaarstadHeimevernsstaben
Trøndelag heimevernsdistrikt 12
Kristian KapelrudHeimevernsstaben
Trøndelag heimevernsdistrikt 12
Per-Inge JohnsenSør-Hålogaland heimevernsdistrikt 14
Sør-Hålogaland heimevernsdistrikt 14
Ingvild EkrolHeimevernsstaben
Nord-Hålogaland heimevernsdistrikt 16
Helene Sofie ThorkildsenHeimevernsstaben
Finnmark Heimevernsdistrikt 17
Bilder








Lenker
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Margretedagene 2025: Nordisk sikkerhet i fokus8.9.2025 13:20:17 CEST | Pressemelding
Forsvaret og Foreningen Norden løfter aktuelle sikkerhetsspørsmål og betydningen av det nordiske kulturfellesskapet under Margretedagene i Oslo.
Hæren øver i Innlandet og Oslo22.8.2025 14:24:42 CEST | Pressemelding
Hæren gjennomfører rutinemessig eskortetrening og forflytning av materiell fra 22. til 27. august. Det vil berøre enkelte veistrekninger.
Norge avslutter sitt bidrag til Polen – og sender et nytt30.6.2025 12:49:38 CEST | Pressemelding
Den norske NASAMS-styrken avslutter nå sitt luftvernbidrag til Polen. Samtidig sender Norge et nytt F-35-bidrag til Polen, senere i høst.
Pressedag på Forsvarets opptak og seleksjon23.6.2025 11:52:28 CEST | Presseinvitasjon
Nå skal Forsvaret finne fremtidens ledere, og vi inviterer media til å delta i årets opptak og seleksjon på Sessvollmoen.
Liv Fiksdahl blir sjef for Cyberforsvarets IT-avdeling11.6.2025 13:00:02 CEST | Pressemelding
Liv Fiksdahl kommer fra stillingen som Vice President, Bank og Forsikring, i Capgemini Invent. Hun har tidligere vært konserndirektør for IT & Operations i DNB.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom