Næringsministeren med tydelig signal til Europa: - Norge har et konkurransefortrinn som kan bidra til et livskraftig europeisk solindustri-marked
Næringsministeren ble fredag invitert inn i EUs ministermøte i solalliansen, European Solar PV Industry Alliance (ESIA). I forkant av møtet sendte Vestre et brev til EU-kommisjonen, og til Tyskland og Frankrike spesielt, med en tydelig beskjed: - Skal vi lykkes med å bygge en livskraftig solindustri i Europa, må vi jobbe sammen om noen felles rammer. Europa kan regne med Norge i dette arbeidet.
- Solenergi blir stadig viktigere for kraftforsyningen i Europa og verden for øvrig. I dag er verden avhengig av Kina som står for opp mot 90 % av markedet, og det er særlig utfordrende nå som kinesiske leverandører har dumpet prisene. Skal vi lykkes med å klare å ta en markedsandel på solindustriområdet må Europa forplikte seg til europeisk solproduksjon. Jeg gir derfor en tydelig beskjed til EU – Norge kan levere produktene Europa trenger og sitter på avgjørende kompetanse, men da må Europa også være villige til å kjøpe europeisk, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
EU er tydelig på at Europa skal være klimanøytralt innen 2050. I dag sendte næringsministeren brev til EU-kommissær Thierry Breton, Tysklands visekansler Robert Habeck og Frankrikes industriminister Roland Lescure med ønske om en felles tilnærming til solindustri-markedet i Europa, og Norges rolle i arbeidet med solenergi som en del av omstillingen. Brevene ble sendt i forkant av EUs ministermøte med solindustri som tema.
Norges konkurransefortrinn
- Det at Norge blir invitert med i EUs ministermøte om solindustri viser at Norge blir ansett som en viktig aktør for å få på plass et europeisk marked. Norge har siden 1990-tallet vært en pionér i utviklingen av solverdikjeden og har fortsatt aktører med ledende kompetanse. Norske bedrifter er godt posisjonert til å levere til det europeiske markedet. Vi har tilgang på utslippsfri kraft, svært kompetente fagmiljøer og vi har en arbeidslivsmodell som legger til rette for effektive, høyt produktive virksomheter. Norge kan dermed bidra til at EU kan nå sine ambisjoner om økt autonomi innenfor solverdikjeden, sier Vestre.
Regjeringen har inkludert solindustrien som et nytt innsatsområde i satsningen på Grønt industriløft, og har i sitt forslag til statsbudsjett for 2024 styrket kapitalvirkemidlene som industriaktører kan benytte seg av.
Brevet til EU-kommissær Thierry Breton.pdf
Kontakter
Helene Hoddevik MørkSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+4794359881hhm@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Tilskot til kystrekeflåten i 202623.12.2025 10:18:26 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett forskrift for mellombels tilskot til drivstoff for kystrekeflåten i 2026. Satsen for tilskotet er sett til 3,50 kroner per liter drivstoff frå årets start.
Inger Lise Strøm er ny direktør i Brønnøysundregistrene19.12.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
Inger Lise Strøm er i statsråd i dag beskikket som direktør for Brønnøysundregistrene.
Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 202618.12.2025 17:16:43 CET | Pressemelding
Norge og Russland er enige om en fiskeriavtale for 2026. Avtalen er avgjørende for å sikre en forsvarlig bærekraftig forvaltning av bestandene i Barentshavet.
Næringsministeren vil ha lov om besøksbidrag på plass til sommeren18.12.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Veiledning til kommunene ligger nå tilgjengelig på departementets nettsider.
Vil ha obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter18.12.2025 11:01:00 CET | Pressemelding
Regjeringen ønsker obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter under 15 meter. Dette er viktig for å unngå miljøskade ved dumping av båter, men også for sjøsikkerhet og bekjempelse av kriminalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom