Tre personer druknet i november
Tre personer omkom i drukningsulykker i Norge i november. Så langt i år har 76 mennesker druknet i Norge. Det er fem færre enn på samme tid i fjor, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk.

Av de 76 personene som har omkommet så langt i år, er 93 prosent menn.
– Dessverre er det omtrent like mange som drukner i Norge hvert år. Vi kan spare mange liv hvis særlig menn blir flinkere til å ta forholdsregler og tenke sikkerhet i båt, på tur langs vann og på isen. Voksne menn er overrepresentert på statistikken hvert eneste år, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
I november omkom to menn i 50- og 60-årene etter at en fritidsbåt forliste under hummerfiske i Søgne i Agder. I Oslo ble en mann i 30-årene funnet død i et vann i Østmarka. Hendelsesforløpet er ikke klarlagt, men ulykken kan ha skjedd i forbindelse med bading.
Flest ulykker i sør og vest
Så langt i år har det vært flest ulykker i Rogaland, der 12 mennesker har omkommet av drukning. Agder og Vestland har hatt 11 drukningsulykker hver, mens ti personer har druknet i Trøndelag.
De andre fylkene har hatt mellom to og seks drukningsulykker. Se detaljert statistikk for november og så langt i 2023 på rs.no/drukning.
Kuldesjokk
Statistisk sett skjer de fleste drukningsulykkene vinterstid etter fall fra land, fra båt eller etter fall gjennom isen. Faller du ut i kaldt vann, får kroppen kuldesjokk. Du reagerer med å gipse etter luft og hyperventilere, og det er lett å få panikk og puste inn vann.
– Pass på deg selv og andre rundt sjø, vann og på isen. Om du skulle være uheldig å falle i vannet, er det viktig at du prøver å beholde roen, holder deg flytende og får kontroll over pusten. Så kan du finne ut hvordan du kan berge deg selv eller få hjelp, sier Tanja Krangnes, som er fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet.
I november var det flere ulykker der folk gikk gjennom isen, men klart å berge seg selv eller ble reddet av andre.
– Skal du ut på isen er kunnskap, redskap og selskap med andre viktige stikkord. Sjekk alltid isforholdene, og ta med sikkerhetsutstyr som ispigger, kasteline og mobil i vanntett pose. Da kan du både berge deg selv og redde andre om uhellet er ute, sier Tanja Krangnes i Redningsselskapet.
-
Månedsstatistikken er foreløpig, og endres om det framkommer nye opplysninger.
-
Dødsulykker med fritidsbåt som ikke skyldes drukning, er ikke en del av denne statistikken – se Sjøfartsdirektoratet for oversikt over totalt antall dødsulykker fra fritidsbåt.
Nøkkelord
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noTanja KrangnesFagsjef drukningsforebyggingRedningsselskapet
Tel:+47 907 37 421tanjak@rs.noRedningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 57 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
(Priv. til red: Oppdatert pressemld) To personer druknet i april8.5.2025 08:56:13 CEST | Pressemelding
To personer druknet i april. Så langt i år har sju personer druknet, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. På samme tid i fjor hadde 23 personer mistet livet i drukningsulykker i Norge.
Stor markering for redningsskøyta «Det Norske Veritas» på Ballstad8.5.2025 08:04:09 CEST | Pressemelding
Redningsskøyta RS 125 «Det Norske Veritas» er tilbake og klar for 20 nye år i beredskap ved stasjonen på Ballstad, etter ulykken utenfor Stamsund i januar i fjor.
To personer druknet i april8.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
To personer druknet i april. Så langt i år har sju personer druknet, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. På samme tid i fjor hadde 23 personer mistet livet i drukningsulykker i Norge.
1 av 3 sjekker aldri redningsvesten sin5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn blir stadig flinkere til å bruke redningsvest på sjøen, men få sjekker at vesten de bruker er i orden, viser en fersk undersøkelse. – En enkel sjekk av vesten kan være forskjellen på liv eller død, sier Erik Knudsen i Redningsselskapet.
Priv. til red. : STOR MARKERING: RS 125 «Det Norske Veritas» tilbake i beredskap på Ballstad30.4.2025 09:07:49 CEST | Presseinvitasjon
Redningsskøyta RS 125 «Det Norske Veritas» kommer nå tilbake i beredskap, etter ulykken utenfor Stamsund i januar i fjor. Det blir en stor markering i neste uke!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom