NVE gir overtredelsesgebyr til Sunnhordland Kraftlag AS
24.11.2023 11:51:58 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Sunnhordland Kraftlag AS har fått et overtredelsesgebyr på 1 200 000 kroner fra NVE, for et alvorlig brudd på sikkerhetskravene da de bygde Løkjelsvatnet kraftverk i Etne kommune. Bakgrunnen for gebyret er at utbyggingen av vannveien til kraftverket startet før teknisk plan var godkjent.

For å sikre at vassdragsanlegg bygges på en trygg måte stiller både damsikkerhetsforskriften og konsesjonen tydelige krav om at byggearbeidet ikke kan settes i gang før NVE har godkjent en teknisk plan. Vassdragsanlegg er demninger og vannveier med tilhørende konstruksjoner som leder vann i tilknytning til kraftproduksjon.
– Å begynne å bygge uten å ha godkjent teknisk plan er et alvorlig brudd på de grunnleggende kravene vi har til damsikkerhet. For å være sikker på at anlegget er trygt må vi vite at de følger kravene til byggeteknisk standard. Det er grunnen til at byggearbeidene ikke skal starte før teknisk plan er godkjent av NVE, sier Lars Grøttå, seksjonssjef for damsikkerhet i NVE.
Det ulovlige forholdet ble oppdaget av NVE i forbindelse med en revisjon av teknisk plan sendt til NVE sommeren 2022. NVE kontaktet deretter SKL for å få informasjon om status på byggearbeidet og begynte med intern oppfølging av saken.
I oktober 2023 ble den tekniske planen delvis godkjent av NVE. SKL skal sette kraftverket i prøvedrift i løpet av de neste månedene.
Kontakter
Lars Grøttå, seksjonssjef
E-post: lag@nve.no
Tlf: 90 14 42 69
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler konsesjonspliktvurdering av nye Nedre Fiskumfoss kraftverk i det nasjonale laksevassdraget Namsen5.3.2026 10:32:11 CET | Pressemelding
NVE vurderer det som sannsynlig at nye Nedre Fiskumfoss kraftverk forårsaker skader på laks i det nasjonale laksevassdraget Namsen. Nå varsler NVE at det må gjøres en ny vurdering om hvorvidt kraftverket trenger konsesjon.
NVE: ikke sannsynlig at Norge får et lignende strømbrudd som i Spania5.3.2026 08:54:19 CET | Pressemelding
I april i fjor skjedde det største strømbruddet i Europa på over 20 år, der hele Spania og Portugal ble mørklagt. Nå har NVE og RME vurdert om en lignende hendelse kan skje her til lands. Konklusjonen er at det er usannsynlig med et lignende, landsdekkende strømbrudd i Norge. Hovedårsaken er måten det norske kraftsystemet er bygget opp.
75 prosent av norske kommuner rammet av alvorlige naturfarehendelser4.3.2026 08:09:02 CET | Pressemelding
2025 ble preget av store variasjoner i været, og mange deler av landet ble påvirket av naturkreftene i løpet av året som gikk. En undersøkelse DSB har gjennomført viser at hele 75 prosent av norske kommuner har vært berørt av alvorlige naturfarehendelser de siste to årene.
NVE gir tillatelse til en ny kraftledning på Kystlinja i Agder26.2.2026 11:04:45 CET | Pressemelding
NVE har gitt Glitre Nett AS konsesjon til å bygge en ny kraftledning mellom Vallemoen, Lyngdal og Kvinesdal i Agder. Glitre får samtidig tillatelse til å rive den eksisterende kraftledningen som er gammel og i dårlig stand.
NVE publiserer ny nettside for vannkraftdata25.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer en ny nettside med oppdaterte nøkkeltall for norsk vannkraft. I den forbindelse har NVE også beregnet det teknisk-økonomiske potensialet for ny vannkraft, til om lag 20 terrawattimer og 21 gigawatt. Dette er et anslag av potensialet før det er gjort grundige vurderinger av konsekvenser for miljø, samfunn og kapasitet i nettet. Det realistiske potensialet er derfor betydelig mindre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom