Nå kommer omgangssyken – slik unngår du smitte
24.11.2023 07:48:00 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
Det er smittsomt, plagsomt og fullstendig utmattende. - Blir du smittet av norovirus, blir du nesten garantert syk, sier bioingeniør Kaja Marienborg.

Nå går vi inn i høysesongen for oppkast og omgangssyke. Norovirusinfeksjon er den hyppigste årsaken til omgangssyke. Mere innetid og tettere samvær skaper nemlig et perfekt klima for virus- og bakterieinfeksjoner.
Slik unngår du smitte
De typiske symptomene på smitte er akutt kvalme, oppkast, magesmerter og diaré. - Du kan også få typiske influensalignende symptomer som leddverk og feber, sier hun.
Hun forteller at smitte hovedsakelig overføres ved dråpesmitte i nærheten av noen som har kastet opp eller har diare, eller at man er i kontakt med forurensede overflater.
- Det viktigste du kan gjøre for å unngå å bli syk, er å ha god håndhygiene.
- Vask hender etter toalettbesøk og før du skal spise
- Ikke putt fingrene dine i munnen
- Bruk neglebørste om du har lange negler
Marienborg peker på at de fleste ikke vasker hendene sine grundig nok.
- Bruk såpe og vann og vask hendene i minst 30 sekunder. Da blir du kvitt de aller fleste mikroorganismene du har på hendene. Husk også at spritbasert hånddesinfeksjon ikke har så god effekt mot norovirus.
Pass på renholdet
Passer du i tillegg på å ha et godt renhold hjemme, har du mer eller mindre gjort det du kan for å forebygge smitte. Har du derimot først fått viruset i hus, er det ekstra viktig at du rengjør godt for å unngå at viruset smitter videre.
- Det skal bare noen få viruspartikler til for at vi skal bli smittet av norovirus, derfor er det avgjørende at man får tørket opp og rengjort dersom det er soner i hjemmet hvor det har kommet oppkast eller avføring.
Noroviruset kan nemlig overleve i flere uker i romtemperatur. - Vask derfor over alle flater som kan være forurenset, særlig toalett, benkeplater, vannkraner og dørhåndtak for å unngå smittespredning. Klær og sengetøy må vaskes på 60 grader slik at viruset drepes.
- Husk også å lukke dolokket før du trekker ned, så minimeres spredningen av viruspartikler.
Lindring – ikke behandling
Det finnes ingen kur mot omgangssyke, men det går an å dempe plagene.
- Det viktigste er å passe på at man får i seg nok væske, men unngå brus eller lettbrusvarianter. Sukker og kunstige søtningsvarianter er ikke bra ved diare, det kan nemlig øke væsketapet. Drikk heller en blanding av eplejuice og farris.
Hun anbefaler også mat med mye stivelse, som ris og pasta. Det vil ha en bindende effekt på avføringen. Suppe, kjeks eller yoghurt kan man også prøve å få i seg.
Heldigvis tar det vanligvis ikke så lang tid å bli frisk. - Symptomene varer vanligvis 2-3 dager, selv om det hos noen kan sitte i litt lenger, avslutter Marienborg.
Nøkkelord
Kontakter
Audun LarsenKommunikasjonsrådgiverNITO
Tel:90181763audun.larsen@nito.noBilder

Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Helsepersonellplan 2040: - Viktig at små profesjoner er løftet fram12.6.2026 14:18:46 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at planen løfter fram bioingeniører og ortopediingeniører, og peker på noen av flaskehalsene disse utdanningene står i, sier fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt, Kaja Marienborg.
NITO om ny matematikkplan: – Godt at statsråden har lyttet til fagmiljøene11.6.2026 10:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen innfører fra august 2026 en ny læreplan i matematikk for 1.–10. trinn, der grunnleggende regneferdigheter løftes tydeligere frem.
Ny rapport: Norske kommuner er ikke rustet for klimaendringer3.6.2026 07:37:03 CEST | Pressemelding
Beredskapen svikter i norske kommuner. Ingen oppfyller alle lovpålagte krav innen sikkerhet og beredskap i teknisk sektor. Små kommuner kommer klart dårligst ut.
Presseinvitasjon: Klima- og miljøministeren mottar rapport om sikkerhet og beredskap i norske kommuner2.6.2026 10:13:09 CEST | Presseinvitasjon
Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen mottar onsdag 3. juni rapporten "Mot værhard virkelighet".
NITO: - Ikke legg ned tilbud som redder liv19.5.2026 11:59:55 CEST | Pressemelding
NITO reagerer kraftig på Helse Nords beslutning om å legge ned de såkalte «vandrende blodbankene» i Finnmark fra 1. august 2026. Ordningen har gitt rask tilgang til livreddende blod i områder med lange avstander til sykehus.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom