Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Kriminalomsorgen forventer stabilt lav soningskø ut året.

Del

Nøkkeltall fra kriminalomsorgen - oktober 2023:
I oktober ble det iverksatt 540 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 288 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 119. Den 1. november var det 3011 innsatte i norske fengsler.

Fengselsbetjent i uniform står ved en dør i et fengsel
Fengselsbetjent på jobb

Straffegjennomføring i fengsel

1. november var belegget i fengsel på 82 prosent med totalt 3011 innsatte.
Gjennomsnittlig kapasitetsutnyttelse i fengsel hittil i år var 82 prosent

Okt. 2022

Okt. 2023

Antall innsatte

3026

3011

Antall i varetekt

627 (21 prosent)

733 (24 prosent)

Utenlandske statsborgere

786 (26 prosent)

827 (27 prosent)

Kvinnelige innsatte

178 (5,8 prosent)

160 (5,3 prosent)

Antall forvaringsdømte

148 menn
8 kvinner

139 menn
10 kvinner

Innsatte under 18 år

4

5

Gj. snitt. kapasitetsutnyttelse i fengsel

85

82

Soningskø
Utviklingen oktober 2023 er i tråd med KDI’s forventninger. KDI forventer at køen vil holde seg stabilt lav også ut året.

Okt. 2022

Okt. 2023

Soningskø (ubetingede dommer)

87

117

Antall i soningskøen som avventer soning med elektronisk kontroll (fotlenke)

7

11

I september 2023 var soningskøen på 166 ubetingede dommer.

Isolasjon/Utelukkelser
Rapport for september 2023 ligger som vedlegg.

Du finner mer informasjon om temaet isolasjon i fengsel på www.kriminalomsorgen.no/isolasjon.

Soningsoverføring
Det ble gjennomført 1 soningsoverføring i oktober. Totalt er det gjennomført 12 soningsoverføringer hittil i år, 3 færre enn på samme tid i fjor. 

Straffegjennomføring i samfunnet 


I oktober 2023 ble det iverksatt 540 straffegjennomføringer i samfunnet. Dette er en nedgang på 3 prosent sammenlignet med oktober 2022, da 554 gjennomføringer ble iverksatt.

Elektronisk kontroll (fotlenke) var den mest iverksatte formen for straffegjennomføring i samfunnet med 288 iverksettelser, etterfulgt av samfunnsstraff med 119.

Bøtetjeneste viser en nedgang på 54 prosent, mens straffegjennomføring i institusjon (§12) synker med 41 prosent. Prøveløslatelse med møteplikt synker med 14 prosent, mens samfunnsstraff synker med 13 prosent.

Program mot ruspåvirket kjøring øker med 78 prosent sammenlignet med oktober 2022, mens narkotikaprogram med domstolskontroll øker med 15 prosent. Elektronisk kontroll viser en økning på 6 prosent.

Andelen kvinner som iverksatte straffegjennomføring i samfunnet i oktober 2023 var på 12 prosent. Når det gjelder aktive saker ligger gjennomsnittstallet klart høyest for samfunnsstraff.

Tallene, som er hentet fra kriminalomsorgens eget registreringssystem, framkommer av tabell 1.

Straffegjennomføringsform

Iverksatte saker

Aktive saker

okt.23

okt.22

Andel kvinner

Elektronisk kontroll

288

272

11 %

366

Samfunnsstraff

119

137

16 %

972

Prøveløslatelse med møteplikt

48

56

4 %

293

Program mot ruspåvirket kjøring

41

23

20 %

401

Straffegjennomføring i institusjon (§ 12)

16

27

13 %

133

Narkotikaprogram med domstolskontroll (ND)

15

13

7 %

308

Bøtetjeneste

12

26

0 %

30

Hjemmesoning (§ 16)

1

0

0 %

4

Totalt

540

554

12 %

2507

Tabell 1. Straffegjennomføring i samfunnet, etter straffegjennomføringsform og andel kvinner. Iverksatte og aktive saker oktober 2023 og oktober 2022. Hele tall og prosent.

Lovbrudd

Av de domfelte som startet gjennomføring av straff i samfunnet i oktober 2023 er 43 prosent domfelt for trafikklovbrudd, etterfulgt av økonomisk kriminalitet med 14 prosent og narkotika/rus med 12 prosent.

Fordelingen framkommer av tabell 2.

Lovbruddskategori

Andel

Trafikklovbrudd

42,9 %

Økonomi

14,1 %

Narkotika/rus

12,4 %

Vold

11,5 %

Lov og orden

6,1 %

Annet

5,9 %

Seksuallovbrudd

3,6 %

Vinningskriminalitet

3,4 %

Tabell 2. Andel domfelte som startet gjennomføring av straff i samfunnet fordelt på lovbruddskategori. Oktober 2023. Prosent.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Fengselsbetjent i uniform står ved en dør i et fengsel
Fengselsbetjent på jobb
Last ned bilde

Dokumenter

Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Kriminalomsorgen og Røde Kors feirer Kvinnedagen 20257.3.2025 13:06:08 CET | Pressemelding

Notat til redaksjonene: Pressemeldingen inneholder også en invitasjon. Kriminalomsorgen Region Øst, i samarbeid med Nettverk etter soning (Røde Kors), markerer Kvinnedagen 8. mars for kvinner som gjennomfører eller har gjennomført straff i kriminalomsorgen. Markeringen har som mål å feire kvinner i ulike livssituasjoner og i alle deler av kriminalomsorgen, samtidig som den setter fokus på deres ressurser, utfordringer og muligheter. Kvinnelige innsatte og domfelte utgjør en liten, men svært sårbar gruppe, og mange bærer med seg historier preget av vold, rusmisbruk og utenforskap.

Nøkkeltall fra kriminalomsorgen: Nesten 6 av 10 dommer gjennomføres som straff i samfunnet3.3.2025 10:09:47 CET | Pressemelding

Notat til redaksjonene: Kriminalomsorgsdirektoratets månedlige oversikt over nøkkelparametere ble pga. endrede rutiner ikke sendt ut via pressemelding i løpet høst/vinter 2024, men alle tall og oversikter vil fremkomme i kriminalomsorgens årsrapport for 2024 (publiseres i løpet av våren 2025). Framover vil det bli sendt ut månedlige oversikter igjen via pressemelding. Disse vil også inkludere de domfeltes fordeling innen lovbruddskategoriene samt en forkortet oversikt over andel innsatte med utenlandsk statsborgerskap. Denne pressemeldingen inneholder et sitat fra direktør i Kriminalomsorgsdirektoratet, Lise Sannerud, knyttet til straffereaksjonen straff i samfunnet. I begynnelsen av februar var det 2981 innsatte i norske fengsler. I januar ble det iverksatt 573 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 280 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 173. Antallet innsatte under 18 år har i perioden januar 2024 til januar i år økt fra 7 ti

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye