Demonstrasjon for nytt Griegakademi
22.11.2023 12:00:31 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
I dag, Onsdag 22. november, klokka 15:30 demonstrerer noverande og tidlegare studentar, tilsette på Griegakademiet, musikkelskarar og vener av Griegakademiet utanfor Stortinget for nybygg for Griegakademiet i Bergen.
Det blir musikkinnslag og lydforstyrrelse, og appellar ved:
- Kaja Ingdal Hovdenak - leiar av Studentparlamentet ved UiB
- Anette Arneberg – nestleiar Sosialistisk Ungdom
- Frode Thorsen - dekan ved Fakultet for kunst, musikk og design (UiB)
- Astrid Kvalbein - rektor ved NMH
- Randi Rolvsjord - instituttleiar ved Griegakademiet.
SV sin Audun Lysbakken kjem ut og helsar studentane og demonstrantane. Han har tidlegare uttalt: «Dette handler også om geografi. Kunnskapssektoren i Bergen har venta lenge på nytt bygg.»
Her følgjer bakgrunnsinformasjon:
- I 28 år har Universitetet i Bergen jobba for at studentane ved Griegakademiet skal få nye, moderne lokaler, men i Statsbudsjett 2024 er ikkje løyvinga med.
- Fleire rapportar viser at det kan vere helseskadelig å bruke øvingsrommene.
- Saka engasjerer breitt. Musikk-rektorane slår ring om Bergen: «Å la ein kulturinstitusjon som Griegakademiet forvitre vil koste meir enn vi sparer»: https://www.aftenposten.no/meninger/debatt/i/EQryEG/aa-la-en-kulturinstitusjon-som-griegakademiet-forvitre-vil-koste-mer-enn-vi-sparer
- I sitt alternative statsbudsjett foreslår SV å løyve 28 millionar til bygging av Griegakademiet i 2024: https://www.kontekst.no/sv-stotter-griegakademiet-igjen
- Forventningane er også store frå byggjebransjen som allereie kjenner på konsekvensane av nedturen bransjen er inne i: https://www.bt.no/kultur/i/rl7xOR/spaar-to-toeffe-aar-for-bygg-og-anleggsbransjen-denne-gangen-er-det-bom-stopp«Staten har holdt liv i bransjen gjennom tidlegare kriser, dei har alltid hatt noko i ermet. Denne gangen er det bom stopp, seier Thor Småbrekke, distriktsleiar for entreprenørselskapet Veidekke som vann anbodet om å bygge Griegakademiet.»
- Verdsstjerner har no også meldt seg på i kampen for institusjonen der dei sjølve vart utdanna. Pianist Leif Ove Andsnes og operasongar Lise Davidsen blir triste av å sjå forfallet på Griegakademiet i Bergen: Verdsstjerner til kamp for utdanningsinstitusjonen sin: – Forfallet er ein skandale – NRK Vestland
Dersom redaksjonen ikkje har høve til å vere tilstades, følgjer me gjerne opp med bilete og video frå demonstrasjonen i ettermiddag.
Kontakter
Siri Kleiven StrømKommunikasjonsrådgiverUniversitetet i Bergen
Tel:+47 41363532siri.strom@uib.noMorgan Reza Rashidi AlangehSeniorkonsulentUniversitetet i Bergen
Tel:+47 48304901morgan.alangeh@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Stor norsk klinisk studie viser at behandling med NAD ikke bremser Parkinsons sykdom9.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Behandling med nikotinamid ribosid (NR) ga ingen klinisk gevinst hos personer med tidlig Parkinsons sykdom. Resultatene kommer fra den norske NOPARK-studien som nå er publisert i det anerkjente tidsskriftet JAMA. Studien er verdens største studie i sitt slag.
Jubeldag for realfag og teknologi på UiB7.10.2026 17:55:17 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet: Regjeringen satser på realfag og teknologi ved UiB med nye studieplasser til kvanteteknologi og satsing på romteknologi. Dette kommer på toppen av viktige bevilgningene til oppstart av UiB Realfaghøyden og midler til videre bygging av Griegakademiet.
Regjeringen går for historisk satsing på realfag og teknologi ved Universitetet i Bergen7.10.2026 09:07:19 CEST | Pressemelding
I statsbudsjettet for 2027 gir regjeringen penger til oppstart av milliardprosjektet UiB Realfaghøyden i Bergen. – Med dette byggeprosjektet setter regjeringen i gang Norges viktigste satsing på realfag og teknologi, sier rektor ved UiB, Margareth Hagen.
Regjeringen satser stort på romteknologi ved UiB2.10.2026 12:35:21 CEST | Pressemelding
I statsbudsjettet for 2027 foreslår regjeringen et nasjonalt løft på forskning og innovasjon innen romteknologi. Forskningsmiljøene på UiB Realfaghøyden jubler for tildelingen.
Ny studie: Rund baby betyr ikke nødvendigvis overvekt senere i livet2.10.2026 10:08:05 CEST | Pressemelding
Hvorfor blir noen babyer runde, mens andre holder seg slanke selv om de vokser opp under like forhold? En ny studie fra Universitetet i Bergen viser at barns vektutvikling påvirkes av ulike genetiske faktorer gjennom oppveksten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom