Uvanlig mye vind ventes i Finnmark og Nord-Troms
Fra i kveld, tirsdag, er det ventet uvanlig mye og kraftig vind. – Unngå å ferdes på vegene i de utsatte områdene, sier Vegtrafikksentralen i Nord-Norge.

Det vil bli en utfordrende værsituasjon i de berørte områdene i Nord-Troms og Finnmark. Fra tirsdag kveld melder Meteorologisk institutt om at det vil være spesielle værforhold med uvanlig mye vind, opptil 40 meter pr. sekund utsatte steder. Det er godt over grensen for orkan styrke.
- Dette er vær som er langt utenfor det normale også i disse områdene, sier sjefen for Vegtrafikksentralen i Nord-Norge, Siril Veiåker Nilsen.
- Vi vet at en rekke veger kommer til å bli stengt, også hovedveger som E6 gjennom regionen. Og vi må være forberedt på at veger vil være stengt gjennom hele onsdagen og fram til torsdag.
Hun er tydelig på hva som forventes av trafikantene:
- Publikum må holde seg oppdatert om situasjonen på vegene, dersom de vurderer å reise i det aktuelle området. Bruk vegvesen.no/trafikk og appen Vegvesen trafikk aktivt, det er gode og lett tilgjengelige informasjonskilder. Se også vegvesen.no/fjelloverganger. Unngå å ferdes på vegene i de utsatte områdene. Utsett heller reisen til senere, særlig hvis du skal kjøre langt. Husk at veger kan bli stengt på kort varsel, sier Siril Veiåker Nilsen.
Kontakter
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Vegtrafikksentralen Nord
Tel:75 11 38 21Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
111 omkomne i trafikken i år1.1.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Foreløpige tall viser at 111 personer mistet livet i veitrafikken i 2025. Dette er 24 flere enn i fjor. Ingen barn omkom i trafikken i år, men det er en økning i antall unge i alderen 16-24 år.
Fortsatt krevende på veiene i nord27.12.2025 14:24:23 CET | Pressemelding
De kraftige vindkastene i Nordland og Troms har fått konsekvenser for trafikken. Statens vegvesen ber trafikantene være særlig oppmerksomme på trær i veien og mørke tunneler.
Advarer om at kraftig vind vil gi stengte veier26.12.2025 14:19:54 CET | Pressemelding
Oransje farevarsler om kraftig vind. – Sørg for å holde deg oppdatert om forholdene hvis du skal ut og reise, melder Statens vegvesen.
2. juledag blir den store reisedagen26.12.2025 07:01:45 CET | Pressemelding
Andre juledag blir romjulens store reisedag, men været legger føringer for nordmenns reiseplaner i julen. Spesielt er vi redde for glatte veier, viser undersøkelse.
Flyplasskrysset er utlyst23.12.2025 13:56:14 CET | Pressemelding
Vegvesenet har åpnet anbudskonkurransen for nytt trafikksikkert og effektivt kryss på E10 ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom