–Black Week på dødsleiet
17.11.2023 10:41:41 CET | Vipps | Pressemelding
Kommersiell leder Vegar Heir i Vipps spådde Black Fridays død i 2021. Nå ser han tegn på at også Black Weeks dager kan være talte.

Nordmenn ble for første gang introdusert for Black Friday i 2010. Da brukte et kjøpesenter rett utenfor Oslo begrepet i annonseringen av sterkt nedsatte priser på den siste fredagen i november. Noen få år senere ble Black Week lansert, men nå mener Heir at begge begrepene har gått ut på dato.
– Black Friday var riktignok den dagen som nordmenn handlet mest på nett i november i fjor, akkurat som Black Week var den travleste november-uken. Samtidig så vi en markant utjevning av nettkjøp gjennom måneden. Tidlig i november i år begynte enkelte butikker å bruke begreper som «Black Weeks» og «Black Friday-priser» i sin annonsering. Det kan tyde på at vi neste år vil snakke om Black Month, sier Heir.
Årets Black Friday lander på 24. november. Heir tror at både den, Black Week og Black Month(!) vil preges av prisbevisste netthandlere.
– Trange økonomiske tider vil bidra til at enda flere nordmenn sammenligner nettilbud. Det gir deg en økt trygghet om at du får mest ut av hver krone. Dermed kan fysisk handel få en dupp i november og videre ut i desember, sier Heir.
Hvis man sammenlignet Vipps-tallene for hvor mye vi handlet varer og tjenester for i årets ti første måneder med samme periode i fjor, er det enkelte kategorier som utmerker seg. Møbel og innredning, og apotek og kosmetikk vokser begge med 40 prosent, mens klær, sko og tilbehør vokser med 30 prosent. Med en så kraftig vekst frem til og med oktober, mener Heir av veksten trolig vil fortsette gjennom november.
– Blant kategoriene med lavest vekst finner vi elektronikk og hvitevarer, med en økning i kjøpesum med Vipps-betalinger på kun 17 prosent. Dette er utvilsomt en bra vekst, målt mot markedet. I Vipps-sammenheng er veksten imidlertid langt lavere enn da kategorien opplevde en historisk oppgang i korona-årene. Det blir spennende å se om tilbudene fra de store elektro-aktørene vil få ytterligere fart på denne kategorien i dagene fremover, sier Heir.
Kontakter
Caroline LundeKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 9715 5855caroline.lunde@vipps.noOm oss
Over 4,3 millioner nordmenn har lastet ned Vipps.
Vipps gjør det veldig, veldig enkelt å betale og ta betalt. Du trenger ingen bankterminal eller kontanter og pengene får du rett inn på konto. Vipps har ingen etableringsgebyr eller abonnementspris.
Følg pressemeldinger fra Vipps
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vipps på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Vipps
Vipps gikk varm da Norge vant17.6.2026 14:53:07 CEST | Pressemelding
Norges VM-seier over Irak sendte Vipps-tallene til værs.
Vipps belønner tæpping i butikk9.6.2026 13:14:38 CEST | Pressemelding
Vipps vil få flere til å tæppe i butikk. Nå lanserer selskapet et VIP-område i appen der brukerne belønnes for å betale med telefonen.
300 000 mobiler blir til betalingsterminaler29.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Vipps gjennomfører nå selskapets største tryllekunst når minst 300 000 mobiltelefoner også kan brukes som betalingsterminaler.
Plastkort på vei ut: Vipps passerer 100 millioner tæppebetalinger20.4.2026 12:58:01 CEST | Pressemelding
Vipps har i helgen passert 100 millioner tæppebetalinger i butikk. Samtidig ser selskapet tydelige tegn til at mobilbetaling er i ferd med å erstatte plastkortene.
Vipps snakker nå grønlandsk9.3.2026 08:02:00 CET | Pressemelding
Vippsere kan nå bytte appspråk til grønlandsk. I tillegg kan de vippse til grønlandske telefonnumre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom