Klart for grønt motsvar til “Black Friday”
Fredag 24. november er byttedagen Grønn fredag. I år er det rekordmange arrangementer landet rundt.

– Hvert år tenker jeg at i år har butikkene kanskje kommet på noe bedre enn å bidra til kjøpepress med dårlige salgstilbud, men så fortsetter stadig kjøpefesten på Black friday og i hele november, sier Benedicte Sivertsen, leder i DNT ung.
Hun trøster seg med at i takt med at salgsfenomenene forsetter, øker også interessen for motsvaret “Grønn fredag” som DNTs ungdomsorganisasjon har arrangert årlig siden 2016. I år er det nye rekord med 20 gjenbruksarrangementer landet rundt.
– Jeg tror den store interessen for Grønn fredag handler både om at folk ønsker å bruke mindre penger, og at mange ønsker å leve mer bærekraftig gjennom å forbruke mindre, sier Sivertsen.
Bruktkupp
På Grønn fredag-arrangementene er det mulighet for å bytte, selge eller kjøpe brukte friluftsklær- og utstyr. Mange steder kan man også lære å reparere noe som er ødelagt for å gi det et lenger liv.
– Jeg forstår godt at mange trenger å gjøre gode kjøp om privatøkonomien er stram. Derfor er det så viktig at vi har mange muligheter for brukthandel, at vi har en kultur for gjenbruk og videreutvikler utlånsordninger for utstyr, sier DNT ung-lederen.
Hun peker på at det er et stort dilemma at mye av friluftslivet har et høyt forbruk av klær og utstyr.
– Vi som elsker naturen må ta vare på den gjennom et mer bærekraftig friluftsliv. Det er mulig, og Grønn fredag er et bidrag!
Her er det arrangementer:
Oslo
Lørenskog
Drammen
Larvik
Tønsberg
Skien
Kongsberg
Lillehammer
Hadeland
Rakkestad
Bergen
Stavanger
Kristiansand
Trondheim
Ålesund
Bodø
Mo i Rana
Tromsø
Mer informasjon:
Kontakter
Benedicte SivertsenDNT ung
Tel:41341949benedicte.sivertsen@dnt.noSiri Storstein HyttenAvdelingsleder kommunikasjon og myndighetskontakt
Tel:481 14 514siri.hytten@dnt.noBilder




Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Disse betjente hyttene i fjellet åpner til vinterferien10.2.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Mulighetene er mange for dem som ønsker seg en god, gammeldags vinterferie med ski og vinterlek. Se oversikten over betjente DNT-hytter som åpner nå.
– Nå må Arbeiderpartiet sette naturen først30.1.2025 14:09:47 CET | Pressemelding
Den Norske Turistforening (DNT) har klare forventninger til den nye Arbeiderparti-regjeringen. – Nå må naturen faktisk bli rammen for all politikk, sier Generalsekretær Tor Kåpvik.
Tok turen ut og møttes rundt bål på Norges største utedag18.1.2025 17:23:01 CET | Pressemelding
Kronprinsen og titusenvis store og små kom seg ut under startskuddet for Friluftslivets år lørdag. DNT har tips mot dørstokkmila resten av året.
Nå kan du finne nærmeste bålplass i UT16.1.2025 07:38:32 CET | Pressemelding
Hundrevis av etablerte bålplasser er allerede på plass i Norges største turportal. Det er akkurat i tide til det store avsparket for vinterfriluftslivet med “Hele Norge båler” lørdag.
Rekordmange arrangementer når Friluftslivets år sparkes i gang13.1.2025 07:03:00 CET | Pressemelding
DNT har 180 arrangementer over hele landet under Kom deg ut-dagen på lørdag, som i år har bål som tema. De venter 40 000 deltakere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom