Vaniljeis er ikke bare vaniljeis
Utvalget av is på boks er variert, med mange ulike ingredienser og smaker. Hvis du er opptatt av næringsinnholdet i vaniljeis, kan det være lurt å ta en titt på ingredienslisten.
Mattilsynet har undersøkt næringsstoffer, tilsetningsstoffer, aromastoffer og tungmetaller i is med forskjellige smaker, is med og uten sukker og plantebasert is. Mattilsynet undersøkte 21 forskjellige typer is på boks, hvorav 12 var med vaniljesmak.
– Analyser av forskjellige varianter av vaniljeis viser at innholdet av næringsstoffer varierer mye. Noen inneholder for eksempel mer fløte enn skummet melk, noen er uten tilsatt sukker og noen er basert på plantefett. Såkalte «billigvarianter» inneholder mer vann og mindre fett. Vaniljeis er altså ikke bare vaniljeis, sier Ellen Kielland, seniorrådgiver i Mattilsynets seksjon kjemisk mattrygghet.
Analysene viser også variasjon i fettsyresammensetning, protein, karbohydrater, kalsium og jod. Forskjellene skyldes at ingrediensene varierer i de ulike produktene.
Det er lite tungmetaller og prosessfremkalte stoffer i de analyserte produktene. Tilsetningsstoffene og aromastoffene som det ble analysert for i enkelte av produktene, var under de gitte grenseverdiene i regelverket.
- Les hele rapporten her: Analyser av næringsstoffer og tungmetaller i is på boks
Næringsinnholdet i is på boks
Is som er basert på melk og fløte, inneholder som forventet protein, mettet fett, kalsium, vitamin K, men også kalium og jod. Plantebasert is laget på havre og kokos- og rapsolje, inneholder lite protein, men både mettet og umettet fett.
Vaniljeis uten tilsatt sukker, inneholder nesten 12 prosent kostfiber, som er tilsatt i form av polydekstrose.
Plantebasert pålegg
I samme analyseprosjekt undersøkte Mattilsynet også to typer plantebasert pålegg med samme bruksområde som skinke. Sammenlignet med vanlig skinke, inneholder de plantebaserte påleggene mindre protein, B-vitaminer og kalsium, og mer vann, karbohydrat og kostfiber.
Matvaretabellen oppdateres
Resultatene fra analyseprosjektet vil bidra til nye næringsstoffverdier for is på boks og plantebasert pålegg i Matvaretabellen versjon 2023.
Analysene vil også inngå som del av grunnlaget for beregning av inntak av ulike næringsstoffer for enkeltpersoner og grupper av befolkningen gjennom de nasjonale kostholdsundersøkelsene.
Om analysene
Mattilsynet har fått analysert innholdet av næringsstoffer, tungmetaller, tilsetningsstoffer og prosessfremkalte stoffer i 21 produkter av is på boks og 2 plantebaserte pålegg.
Analysene ble gjennomført i 2023 av Havforskingsinstituttet. Prosjektet har fremskaffet analyseverdier for tørrstoff, protein, fett, fettsyrer, aske, kostfiber, stivelse, sukkerarter, sukkeralkoholer, tilsetningsstoffer, søtningsstoffer og lakrisaroma, β -karoten, vitamin A (A1 retinol og A2 all-trans retinol), tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), niacin (vitamin B3), pyridoksin (B6), folat, cobalamin (B12), vitamin D, vitamin E, vitamin, kalsium, jern, natrium, kalium, magnesium, sink, selen, fosfor, mangan, kobber, jod, arsen, kadmium, bly, kvikksølv og prosessfremkalte stoffer (3-MCPD) i de inkludere produktene.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noOm oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Vaksinér kaninene dine mot kaningulsott21.5.2025 15:02:18 CEST | Pressemelding
Mattilsynet anbefaler kanineiere å vaksinere dyrene sine mot kaningulsott (RHD). Den alvorlige virussykdommen er den siste tiden påvist flere steder i Sør-Norge.
Gi hunden en trygg og god 17. mai – la den bli hjemme15.5.2025 11:21:01 CEST | Pressemelding
17. mai er en festdag for oss, men for hunder kan den være både skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å la hunden slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk – og heller feire nasjonaldagen i trygge, rolige omgivelser.
Ny organisering i Mattilsynet fra 1. mai2.5.2025 09:36:24 CEST | Pressemelding
Fra 1. mai endrer Mattilsynet organiseringen fra fem geografiske regioner til fire nasjonale tilsynsdivisjoner og et hovedkontor med direktoratsfunksjoner.
Øker tiltakssonen for blåtunge28.4.2025 14:00:27 CEST | Pressemelding
Mattilsynet forventer økt forekomst av blåtunge hos drøvtyggere i år. Derfor utvider vi området med tiltak, som vi håper skal bidra til å begrense spredningen av den alvorlige dyresykdommen. Blåtunge smitter ikke til mennesker, hverken via dyr eller mat.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på fem år20.3.2025 13:00:39 CET | Pressemelding
Heller ikke i 2024 ble det påvist MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at Norge har lykkes med å forebygge introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom