Viltpåkjørsler øker: NAF advarer
17.11.2023 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Over 9000 hjortevilt ble påkjørt av kjøretøy forrige vintersesong. - Nå kommer kulda og viltet trekker mer. Spesielt i distriktene er folk redde for å kjøre på vilt, sier rådgiver i NAF.

Hele 72 prosent av folk i distriktene er bekymret for å møte vilt på veien, viser tall fra NAFs Trafikantbarometer 2023. Og risikoen for viltpåkjørsler er aktuell. Statens vegvesen har de siste dagene varslet bilistene om økt fare for å møte på vilt i hele landet. Mer enn 9000 hjortevilt ble påkjørt forrige vintersesong.
- Om vinteren er risikoen for å møte vilt spesielt stor. Viltet trekker mer i kulda, og salt på veiene kan føre til at de trekker ned på veier for å slikke salt, sier Svendsen.
Følg med på skiltene
Mange steder er viltfare skiltet. NAF-rådgiveren sier det er viktig å følge med på skiltene og redusere farten når du kjører inn i et område med viltfare.
- Beveg blikket og følg med på veiens sideterreng. Senker du farten med bare med ti kilometer i timen halverer man faren for en ulykke.
NAF anbefaler også å dempe lysstyrken på de mange skjermene som er i moderne biler.
- Noen skjermer har nattinnstilling, men det er ikke alltid godt nok. Skru ned intensiteten slik at du bevarer nattsynet. Risikoen for å møte vilt er størst i skumring og når det lysner, sier Svendsen.
Dette gjør du om uhellet er ute
Om du skulle være så uheldig å kjøre på et dyr er det viktig å markere stedet og varsle politiet på 02800.
– Ikke følg etter et påkjørt dyr. Dyret er med stor sannsynlighet skadet og kan gå til angrep. I tillegg gjør du jobben vanskelig for hunder som senere skal finne sporet etter dyret derom du har vært der før de kommer. Det beste du kan gjøre er å merke stedet der dyret gikk inn i skogen, sier Svendsen.
– Stopp på et trygt sted
NAF ber også bilistene om å være varsomme med hvor de stopper etter en påkjørsel.
- Stopp slik at du ikke er til hinder for annen trafikk, og ta på deg refleksvest. Om bilen ikke er kjørbar er det viktig at du markerer ulykkesstedet ved å sette ut en varseltrekant og at du kommer deg bort fra bilen, advarer NAF-rådgiveren.
Bakgrunn:
Utdrag fra SSBs statistikk: https://www.ssb.no/jord-skog-jakt-og-fiskeri/jakt/statistikk/registrert-avgang-av-hjortevilt-utenom-ordinaer-jakt
|
. |
2022-2023 |
|
Elg påkjørt av motorkjøretøy |
1162 |
|
Hjort påkjørt av motorkjøretøy |
851 |
|
Villrein påkjørt av motorkjøretøy |
2 |
|
Rådyr påkjørt av motorkjøretøy |
7273 |
|
Totalt |
9288 |
Viltpåkjørsler - Tenk på dine hverdagsreiser. Er du bekymret for følgende når du ferdes i trafikken?
|
. |
Sentralitet |
||
|
. |
Store byer |
Mindre byer og tettsteder |
Distrikt |
|
Ja |
25 % |
49 % |
72 % |
|
Nei |
70 % |
46 % |
25 % |
|
Vet ikke |
5 % |
5 % |
3 % |
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 68 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Leiebil er konfliktsak nummer én etter ferien29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Slik unngår du dyre regninger etter bilferien, enten du kjører egen eller leid bil. – Trøbbel med leiebil er det suverent flest tar kontakt med oss om etter ferien, sier Vigdis Svennungsen, senior advokat i NAF.
NAF advarer: Bilen kan bli farlig varm på minutter26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Med høye temperaturer på Sør- og Østlandet Norge advarer NAF mot å la barn eller dyr sitte igjen i bilen selv i få minutter. – Varmen stiger mye raskere enn mange tror. I vår test ble det 44 grader inne i bilen på under en halvtime, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Kraftig økte bompenger for elbil på bilferien23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF advarer mot bompengesjokk etter ferien for elbilistene: – For få år siden betalte du lave bompenger som elbilist, selv på lange ferieturer. Bilferien i år betyr høye bompenger, uansett hva slags bil du kjører, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Her kan du følge i VM-guttas fotspor og oppsøke Norges vikinghistorie19.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Inspirert av landslagets vikingbilde? Slik finner du frem til viking-historien og andre eventyrlige kjøreturer i sommer. Vikingveien er en av mange historiske norske veier som er samlet i ny bok.
Dette er reell rekkevidde for elbilnyhetene sommerstid18.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I tørt og relativt mildt sommervær kjører de fleste elbiler så langt som de er oppgitt til å gå. - Det er ingen som kjører elbilen til 0 prosent strøm på batteriet, så den faktiske rekkevidden er kortere, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom