Industri Energi med knallhard advarsel til statsministeren
15.11.2023 15:31:14 CET | Forbundet Styrke | Pressemelding
– Vi er klare til å bruke alle virkemidlene vi har for å stanse regjeringens kutt i CO2-kompensasjonsordningen, advarte forbundsleder Frode Alfheim til stående applaus fra Industri Energis ekstraordinære landsmøte.

Landsmøtet foregår på Gardermoen og består av nærmere 350 tillitsvalgte fra industriselskaper som står for over 80 prosent av norsk eksportverdi.
I sin åpningstale kom forbundsleder Frode Alfheim med en klinkende klar beskjed til statsminister Jonas Gahr Støre:
– Vi kan ikke leve med at dere sender en sjokkregning på 2,7 milliarder til verdens reneste prosessindustri det ene året og nye 2,4 milliarder det neste.
– We’ll give your guys one hell of a beating, og det skal vi fortsette med helt til dere snur, tordnet han med referanse til Bjørge Lilleliens legendariske kommentering av den norske landslagsseieren mot England i 1981.
Saken som har satt sinnet i kok blant tillitsvalgte landet over er at regjeringen gjennom statsbudsjettet, for andre året på rad, foreslår et dramatisk kutt i den viktige CO2-kompensasjonsordningen.
– Vi forlanger at regjeringa og Stortinget tar inn over seg at de er i ferd med å slå huller i livsvilkåret for verdens mest klimavennlige industri. Det er ikke for sent å snu – skrot forslaget, appellerte Alfheim fra talerstolen til rungende applaus fra salen.
CO2-kompensasjonen kompenserer for økte kraftpriser som følge av EUs kvotesystem. CO2-kvoteprisen øker prisene på kull- og gasskraft i Europa, som gjennom utenlandskablene smitter over på kraftprisene for norsk industri, selv om norsk industri drives av utslippsfri norsk vannkraft.
Hele poenget med å innføre ordningen i Norge var å motvirke faren for at norske industriarbeidsplasser utkonkurreres og flyttes til land med høye utslipp og svak klimapolitikk.
Les også: Spørsmål og svar om CO2-kompensasjonsordningen
Forbundslederen trakk fram at kuttforslaget særlig rammer hjørnesteinsbedrifter i distriktene og påpekte at:
– CO2-kompensasjonsordningen er ett av de viktigste rammevilkårene for norsk prosessindustri.
Nøkkelord
Kontakter
Frode AlfheimForbundslederIndustri Energi
Tel:90968615Johnny HåvikKommunikasjonssjefIndustri Energi
Tel:95125713johnny.havik@industrienergi.noBilder

Om Industri Energi
Industri Energi er Norges største og mest slagkraftige forbund for ansatte med tilknytting til olje-, gass- og landindustri. Bransjer som står for 80 prosent av den norske eksportverdien. Forbundet har over 56.000 medlemmer og er det fjerde største forbundet i LO.

Følg pressemeldinger fra Forbundet Styrke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forbundet Styrke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forbundet Styrke
Gir én million til Norsk Folkehjelp15.9.2026 12:04:51 CEST | Pressemelding
Forbundstyret til Styrke har vedtatt en ekstraordinær bevilgning på én million kroner til Norsk Folkehjelp. Årsaken er Folkehjelpas nei til 400 millioner kroner fra USA.
Krafttak ber regjeringen kompensere fjernvarmen etter avgiftskutt25.8.2026 10:10:04 CEST | Pressemelding
Kutt i elavgiften har gitt fjernvarmeselskapene et årlig inntektsbortfall på rundt 600 millioner kroner. Nå ber Krafttak-samarbeidet regjeringen etablere en kompensasjonsordning for å sikre videre investeringer i fjernvarme.
Alfheim om regjeringens kraftplan: – Bra at vi nå får opp farten7.8.2026 13:46:20 CEST | Pressemelding
Forbundsleder Frode Alfheim i Forbundet Styrke støtter regjeringens tiltak for raskere utbygging av kraft og nett. Så lenge Norge ikke har nok kraft til alt, mener han kraften må prioriteres til det som gir mest arbeidsplasser og verdiskaping.
Enighet i hovedoppgjøret for glass- og keramisk industri23.6.2026 19:29:24 CEST | Pressemelding
Styrke og Norsk Industri ble tirsdag enige om en ny tariffavtale for glass- og keramisk industri.
Enighet i farmasøytisk industri etter brudd18.6.2026 14:39:58 CEST | Pressemelding
Forbundet Styrke og Norsk Industri er enige i oppgjøret for farmasøytisk industri. Enigheten kommer etter at forhandlingene endte i brudd 29. mai, men før partene gikk til mekling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom