Statens vegvesen reparerer bru i Bodø
Statens vegvesen reparerer gangbrua over rv. 80 på Grønnåsen i Bodø.

– I perioden 15.-26. november skal vi reparere skade på en brusøyle. Skaden stammer fra to tidligere påkjørsler, sier byggeleder Kristian Riddervold Andreassen i Statens vegvesen.
Slik blir trafikken påvirket
Det er trafikken ut av byen som blir påvirket av arbeidet.
– Vi må stenge høyre felt døgnet rundt hele perioden, på grunn av jobben vi skal gjøre. Midterste og venstre felt vil være åpent som normalt hele tiden. Dette innebærer at trafikantene må benytte midtfeltet når de skal til høyre ut av krysset, mot Jensvoll og Bodøsjøen. Vi kommer til å skilte dette, legger Andreassen til.
– Statens vegvesen har forståelse for at et stengt felt kan være krevende for trafikantene, men vi er nødt til å stenge det da søylen vi skal reparere ligger ved høyre felt. Tryggheten til trafikantene er viktig, det samme er HMSen til de som gjør dette oppdraget for å ivareta trafikksikkerheten i Grønnåsen-krysset, supplerer han.
Med to av tre felt åpne anser han at trafikkflyten i krysset ut av byen skal gå tilnærmet som normalt.
Men noe kø må nok påregnes, spesielt i rushtiden. Vegvesenet ber også trafikantene være spesielt oppmerksomme på bussholdeplassen som er like ved brua.
Trafikken inn til byen blir ikke påvirket av vedlikeholdsarbeidet.
Hva skjer med gangbrua?
Gangbrua holdes i utgangspunktet åpen for gående og syklende som vanlig, men det kan bli nødvendig å stenge den i perioder.
– Vi gjør det vi kan for å holde disse stengeperiodene så korte som mulig, da det ikke er andre muligheter for å krysse rv. 80 i området, presiserer Andreassen.
– Vi tar vare på det vi har
Etterhvert skal det bygges ny bru ved rv. 80 på Grønnåsen.
– Uavhengig av dette, må vi vedlikeholde denne brua og ta vare på de vegene vi har allerede har og sørge for at de er trygge, både i dag og i morgen, avslutter Andreassen
Det aktuelle krysset trafikkeres hvert av døgn om lag 10.000 kjøretøy i gjennomsnitt. Det er dette som kalles årsdøgntrafikk (ÅDT). Av dette er 7 prosent, eller 700, lange kjøretøy (tungtrafikk).
Kontakter
Kristian Riddervold AndreassenByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:99217403kristian.riddervold.andreassen@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes er stengt inntil videre5.9.2025 00:44:55 CEST | Pressemelding
Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes i Lofoten holdes stengt inntil videre etter at ferja MF «Landegode» kolliderte med ferjekaia på Moskenes ved 20-tida torsdag kveld.
Midlertidig bru på veg til Lofoten4.9.2025 11:19:33 CEST | Pressemelding
Beredskapsbrua som skal erstatte Knutstad bru på E10 i Vestvågøy, er på tur nordover. Statens vegvesen planlegger å åpne vegen i løpet av mandag 8. september.
Skal drifte elektro langs vegene i Buskerud for 249 millioner kroner4.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uka overtok Mesta ansvaret for å lyse opp vegene og holde værstasjoner, trafikkovervåking og sikkerhetssystemer i drift på alle riks- og europaveger i Buskerud.
Kvikkleireskred E6 Levanger: Innfører trafikkbegrensninger for fv. 6854 Gamle Kongevei for å sikre fremkommelighet3.9.2025 19:18:21 CEST | Pressemelding
Etter å ha fulgt trafikkbildet nøye har Trøndelag fylkeskommune og Statens vegvesen blitt enige om at fylkesveg 6854 skiltes med maksimalt 3,5 tonns totalvekt.
Legger til rette for bedre arbeidshverdag og grønnere tungtransport3.9.2025 13:33:29 CEST | Pressemelding
I dag åpnet en av Norges største og flotteste døgnhvileplasser for store kjøretøy – komplett med lademulighet for tungbiler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom