Glade for at SV kjemper for Griegakademiet
I sitt alternative statsbudsjett foreslår SV å bevilge 28 millioner til bygging av Griegakademiet i 2024.

– Det er på tide at Bergen og Vestlandet blir prioritert i statsbudsjettet. Vi er glade for at SV tar ansvar for vestlandskulturen i sitt alternative budsjett. Vi er klare til å sette spaden i jorden så snart vi vet at pengene kommer, sier rektor ved Universitet i Bergen Margareth Hagen.
SV satser på Vestlandet
Griegakademiet huser UiBs studieprogram innen utøvende musikk og komposisjon, musikkvitenskap, musikkterapi og PPU. Akademiet er lokalisert i et gammelt skolebygg fra 1925, og statsbygg har konkludert med at bygget ikke er egnet til dagens bruk.
I fjorårets statsbudsjett kom SV til enighet med regjeringspartiene om at arbeidet med forprosjekt for nytt bygg kunne starte. Men da regjeringen la frem sitt forslag til statsbudsjett for 2024 i oktober var ikke Griegakademiet nevnt.
– Det var en trist dag for UiB og Griegakademiet da det ikke ble satt av penger til byggestart i forslag til statsbudsjett. Derfor er vi nå svært glade for at SV ser verdien i å satse på musikken, forskningen og studentene ved UiB, sier Margareth Hagen.
SVs alternative budsjett blir utgangspunktet for forhandlingene om statsbudsjett med regjeringspartiene på Stortinget.
Handler om geografi
– Det var dramatisk i fjor, da regjeringen foreslo å vrake nybygget for Griegakademiet. Da handlet det om å berge hele prosjektet. Nå er det jo ingen tvil om at det skal bygges, sier Audun Lysbakken (SV) til Bergens Tidende torsdag.
Han mener at byggingen handler om geografi.
– Kunnskapssektoren i Bergen har ventet lenge på nytt bygg, sier han til BT.
Margareth Hagen mener at det er uforståelig hvis det ikke blir satt av midler til byggestart for Griegakademiet i statsbudsjettet.
– Nå må regjeringen få øynene opp for verdiskapningen på Vestlandet. Våre studenter og ansatte har ventet på dette i 25 år. I tillegg er dette et prosjekt som byggebransjen på Vestlandet trenger, og det er sikret mot markedsrisiko med en fastprisavtale mellom byggherre Statsbygg og entreprenør. Det er ubegripelig hvis dette ikke blir prioritert nå, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noBilder

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
UiB først i Norge med sivilingeniørstudium i kvanteteknologi18.12.2025 14:31:36 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen etablerer landets første sivilingeniørstudium i kvanteteknologi.
Ny storsatsing skal forebygge Parkinsons og demens15.12.2025 12:55:41 CET | Pressemelding
Det nye Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) ved Universitetet i Bergen skal snu fokuset fra behandling til forebygging av nevrodegenerative sykdommer. Senteret samler ledende forskere i tett samarbeid med norsk og internasjonalt næringsliv, med status som Senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI).
Jérôme Picard hedret med prestisjefylt Europeisk arkitekturpris10.12.2025 11:24:35 CET | Pressemelding
For Jérôme Picard, førsteamanuensis ved KMD, UiB, handler den pågående arkitekturdebatten om mer enn stygge eller vakre fasader. Fredag 5. desember mottok han den internasjonale prisen Europe 40 under 40, som gis til unge talenter innen arkitektur og design.
Presseinvitasjon: Julelørdag på Universitetsmuseet5.12.2025 10:40:43 CET | Pressemelding
Lørdag 6. desember kommer hele Bergen til Universitetsmuseet for å fylle på med julestemning, lære om nisseskjelett, se Den akademiske pepperkakebyen og avslutte vårt 200-årsjubileum.
30 millioner til unge UiB-forskere fra Trond Mohn forskningsstiftelse4.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Valeriia Kalienkova, Rachael Morgan og Sebastian Wolf er tildelt Trond Mohn forskningsstiftelses Starting Grant 2025 med 10 millioner kroner hver. Stipendet gjør det mulig å realisere tre banebrytende prosjekter som kan endre vår forståelse av hjernen, livet i havet og jordens landskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom