Mini-turné i Troms og Finnmark med film om festrelaterte overgrep
Hvert år anmeldes flere hundre norske menn for festrelaterte overgrep. Nå skal en ny film lære de unge, spesielt guttene, om å snakke om et vanskelig tema.

Før sommeren lanserte foreningen Sex og Politikk et eget undervisningsmateriell til filmen «Ikke en sånn fyr». Filmen tar opp sensitiv tematikk omkring samtykke og voldtekt, og viser eksempler på situasjoner mellom unge mennesker som har gått veldig galt. Alle historiene er tatt fra virkeligheten og undervisningsopplegget inviterer til refleksjon og samtale for å lære om samtykke.
Som et ledd i sitt forebyggende arbeid mot seksuelle overgrep tilbyr Sex og Politikk nå gratis undervisningsbesøk rettet mot samfunnskunnskap på VG1, VG2YF eller elever som skal være russ i 2024.
I november skal Sex og Politikk på en mini-turné i Troms og Finnmark med filmen, først til Nordkapp og så til Tromsø kommune.
Filmen er regissert av Signe Rosenlund-Hauglid og produsert av Stray Dogs Productions. Filmen og undervisningsmateriellet er støttet av blant annet Konfliktrådet og Norsk Filminstitutt.
Undervisningsopplegget er laget av et tverrfaglig pedagogisk team, er forankret i læreplanverket og inneholder blant annet:
- Oppvarmingsaktiviteter og myteknusing om seksuelle overgrep.
- Filmvisning av filmen «Ikke en sånn fyr».
- Refleksjonsoppgaver og dialog med elevene.
Foreningen Sex og Politikk vil besøke flere skoler utover vinteren og våren, men i november er det altså to skoler i Troms og Finnmark som får besøk.
«Ikke en sånn fyr»
Hvert år anmeldes flere hundre norske menn for festrelaterte overgrep, ofte av noen de kjenner. I dokumentarfilmen «Ikke en sånn fyr» møter regissøren, som selv har anmeldt en festrelatert voldtekt, tre unge menn som er blitt dømt. I samtalene vokser historier om identitetskrise, fornektelse og ansvar frem, der filmen følger dem gjennom anmeldelse, rettssak, dom, soning og til slutt - løslatelse. De ærlige møtene er utfordrende, men også forløsende, filmen bidrar til å sette i gang viktige samtaler om et vanskelig tema.
Til redaksjonen:
Ta gjerne kontakt om det er ønskelig å lage en sak i forbindelse med skolebesøkene.
Nøkkelord
Kontakter
Ibramhim MursalRådgiver
Tel:22 11 55 13ibrahim@sexogpolitikk.noTore AasheimMedievakt/Pressekontakt
Tel:97 08 04 00tore@sexogpolitikk.noBilder


Lenker
Dette er Sex og Politikk
Sex og Politikk er en ideell og partipolitisk uavhengig medlemsorganisasjon som jobber for å styrke og informere om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, både i Norge og internasjonalt.
Sex og Politikk er det norske medlemmet i International Planned Parenthood Federation (IPPF) som er den største organisasjonen for SRHR internasjonalt, med nasjonale organisasjoner i mer enn 120 land i tillegg til Norge.
Seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) handler blant annet om å kunne bestemme om og når man vil ha barn, om å få informasjon om og tilgang på sikker, moderne og billig prevensjon, om rett til trygg og lovlig abort og om rett og mulighet til å praktisere sin seksuelle orientering og kjønnsidentitet uten straffeforfølgelse eller fordømmelse.
Følg pressemeldinger fra Sex og Politikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sex og Politikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sex og Politikk
Åpent fagseminar: Positiv seksualitet som verktøy mot incest og seksuelle overgrep29.11.2023 13:59:31 CET | Pressemelding
De to siste årene har Helsedirektoratet finansiert et prosjekt som skal gjøre kommende barnehagelærere bedre rustet til å snakke med barn og foreldre om seksualitet. Samtidig som de har deltatt, så har også studentene delt sine egne erfaringer, 25 prosent oppgir at de selv, som barn eller voksen, har blitt utsatt for seksuelle krenkelser.
Hvorfor er Norge en global sinke i innføringen av det tredje juridiske kjønn?15.11.2023 16:12:39 CET | Pressemelding
Er slaget om det tredje juridiske kjønn den nye skeive kampen? Hva er egentlig det tredje juridiske kjønn? Hvem er det så viktig for? Og hvorfor er Norge en global sinke i innføringen av denne valgmuligheten?
Over 5 000 fødsler i bomberegnet i Gaza31.10.2023 16:16:00 CET | Pressemelding
I bomberegnet i Gaza er det ifølge UNFPA 50 000 gravide kvinner, og over 5 000 forventer å føde i løpet av den neste måneden. Behovene for seksuelle og reproduktive helsetjenester i Gaza er nå svært kritiske.
Seksuelle rettigheter: Nå må Stortinget være sitt ansvar bevisst!6.10.2023 11:59:44 CEST | Pressemelding
Regjeringen skuffer barn og unges seksuelle helse både i Norge og globalt.
Konferanse i Sandnes: Seksualitetsundervisning i Ottars tid og nå!13.9.2023 13:46:31 CEST | Pressemelding
Prestedatteren fra Sandnes som ble seksualitetsaktivist! I samarbeid med Sandnes kommune har Sex og Politikk gleden av å invitere til en todelt dagskonferanse hvor seksuell helse og seksualitetsundervisning står i fokus med bakgrunn i Elise Ottesen Jensen, som kom fra Sandnes, sitt bidrag nasjonalt og internasjonelt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom