41 % av detaljhandel kan gå over nett - og ikke over disk - i 2027
7.11.2023 15:00:00 CET | Boston Consulting Group | Pressemelding
Etter enorm vekst gjennom pandemien, møtte mange selskaper innen detaljhandel og forbruksvarer en markant nedgang i salgsveksten på nett i 2022. Til tross for at flere forbrukere vender tilbake til fysiske butikker, er e-handelen fortsatt anslått å utgjøre 41 % av det globale detaljsalget innen 2027. Dette er en betydelig økning fra andelen på bare 18 % i 2017, ifølge ny forskning fra Boston Consulting Group (BCG).

- Handelsmønsteret har gjennomgått en varig endring, sier Sverre Martinsen, Managing Director og Partner ved BCGs Oslokontor.
Ifølge den ferske studien Winning Formulas for E-Commerce Growth økte e-handelssalget med 3 % i Europa og 7 % i både USA og Asia i 2022. Det er kun elektronikk europeere har handlet mindre av på nett i 2022 enn tidligere år.
Norge følger den internasjonale trenden
Dette er i tråd med funnene fra andre kvartal fra Statistisk Sentralbyrå (SSB). Under overskriften Veksten i netthandelen avtar skriver SSB at det «[e]tter flere år med kraftig oppgang i nordmenns netthandel med internasjonale betalingskort, har veksten avtatt noe. Omsetningen med norske internasjonale betalingskort over internett var 15 prosent høyere i 2. kvartal 2023 enn i samme kvartal i fjor, mot henholdsvis 40 og 25 prosent i de samme kvartalene for periodene 2020-2021 og 2021-2022».
Ikke alle e-handelsbedrifter er rigget for vekst
BCG har også sett på hvilke bedrifter som ikke opplevde en nedgang i salget etter rekordåret 2020 og som forventer å vokse videre 2027. Det som skiller selskapene som lykkes fra de som har opplevd nedgang eller stagnasjon kan brytes ned i fire fortrinn:
-
Større investeringer i digital teknologi og e-handel. 70 % av selskapene som lykkes investerer mer enn 10 % av inntektene sine i utvikling og innovasjon.
-
Mer modne teknologiløsninger, som i stor grad benytter tredjeparts e-handelsplattformer
-
En rekke markedsinitiativer, inkludert målrettede kampanjer, sortimentsutvalg og prisjustering
-
Vinnere får med hele selskapet i omstillingen mot å være netthandelsbasert med smidige, tverrfunksjonelle og autonome team.
- Selv om det er store forskjeller mellom selskaper som vokser videre og de som henger etter, er mange markeder fortsatt år unna full modenhet i netthandelen. Gapet kan tettes ved å dedikere mer ressurser og kapital i utvikling - og omstilling - av organisasjonen, avslutter Martinsen.
Kontakter
Sverre MartinsenManaging Director og PartnerBCG
Tel:+47 (958) 96780Martinsen.Sverre@bcg.comHarald Bonaventura BorchgrevinkSenior PR SpecialistBCG Norge
Tel:+47 91 66 92 01borchgrevink.harald@bcg.comBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Boston Consulting Group
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Boston Consulting Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Boston Consulting Group
Nordmenn strammer inn — men gir ikke slipp på opplevelsene26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn kutter i snacks, mote og alkohol — men er fortsatt villige til å bruke penger på reiser og opplevelser. Det viser en ny BCG-undersøkelse blant over 20 000 forbrukere i 11 europeiske land.
Høy KI-bruk, lav KI-tilfredshet i Norden8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
9 av 10 nordiske ledere bruker kunstig intelligens daglig eller flere ganger i uken, men bare 6 av 10 sier AI har gjort jobben mer lystbetont. For frontlinjeansatte er bildet enda tydeligere: 68% bruker KI jevnlig, men kun 37% rapporterer økt trivsel på jobb.
Norske bedrifter prioriterer KI i HR – få ser effekt20.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
En ny og omfattende undersøkelse fra Boston Consulting Group (BCG) og World Federation of People Management Associations (WFPMA) viser at HR får en stadig mer strategisk rolle i virksomheter. Samtidig skiller Norge seg ut: Norske HR-ledere prioriterer teknologi, data og kunstig intelligens høyere enn det globale gjennomsnittet.
Ny rapport: Norske selskaper risikerer en KI-verdiboble10.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Norske virksomheter har svært høye forventninger til hva kunstig intelligens skal levere de neste årene. Samtidig er det få som i dag realiserer betydelig avkastning på investeringene.
To nye partnere ved BCGs Oslo-kontor6.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) styrker partnerskapet i Norge med opprykk for Sven Ole Mollestad Nicolaysen og Henrik Vandvik Vedeler til partnere ved Oslo-kontoret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom