Arrangerer nasjonal konferanse om helsetjenesteforskning
31.10.2023 14:39:14 CET | Universitetet i Stavanger (UiS) | Pressemelding
Fra 2. til 3. november arrangerer Nasjonalt nettverk for helsetjenesteforskning og Universitetet i Stavanger Helsetjenesteforskningskonferansen 2023 på Clarion Hotel Stavanger. Årets tema er «Nasjonal helse- og samhandlingsplan 2024 – implikasjoner for helsetjenesteforskningen?».

Rundt 200 personer sitter i salen når professor Marianne Storm og rektor Klaus Mohn holder konferansens åpningstale. Storm har sammen med konferansekomiteen funnet innledere med størst mulig nedslagsfelt og bredde opp mot tematikken i delen som direkte adresserer konferansens hovedtema.
Følgende personer er innledere i sekvensen:
- Marianne van der Wel, Seniorrådgiver, Helse- og omsorgsdepartementet
- Inger Cathrine Bryne, Administrerende direktør, Helse Vest
- Per Kristian Vareide, Kommunedirektør, Stavanger kommune
- Magne Nicolaisen, avd. direktør helse og omsorg, Tromsø kommune
Sentral møteplass for norsk helsevesen
Innleggene deres etterfølges av en paneldebatt ledet av Geir Sverre Braut, professor og seniorrådgiver ved Stavanger universitetssjukehus og professor Johan Håkon Bjørngaard, senterleder ved RegForsk ved NTNU.
– Hovedmålet med konferansen er å samle alle som bidrar til videreutvikling av norsk helsevesen gjennom forskning på hvordan vi organiserer og leverer helsetjenestene. Dette er en viktig møteplass for alle med interesse for norsk helsetjenesteforskning. Konferansen arrangeres årlig og byr på kunnskapsdeling, erfaringsutveksling, nettverksbygging og inspirasjon, sier Eldar Søreide, som er dekan ved Det helsevitenskapelige fakultet ved UiS.
Forskning er viktig
Han mener at navnet «Nasjonal helse- og samhandlingsplan», som avløser «Nasjonal helse og sjukehusplan (2020 – 2023)» gjør det tydelig at samhandling mellom primær- og spesialisthelsetjenesten vil bli enda mer vektlagt. Dekanen påpeker videre at mer helsetjenesteforskning må til for å sikre en god utvikling av norsk helsevesen.
– Med dette mener jeg forskning på hvordan vi samlet sett organiserer og leverer helsetjenestene. Dette blir veldig tydelig i den pågående debatten rundt utdanning og rekruttering av helsepersonell til kommuner og sykehus, samt hvordan en skal sikre at helsepersonell trives og blir i jobben sin, sier Søreide.
Nøkkelord
Kontakter
Eldar SøreideDekanDet helsevitenskapelige fakultet
Tel:5183 3032Tel:992 74 615eldar.soreide@uis.noMarianne StormProfessor ved UiS og nestleder i fagrådet for helsetjenesteforskningAvdeling for folkehelse, Det helsevitenskapelige fakultet, UiS
https://www.uis.no/nb/profile/marianne-storm
Bilder


Lenker
Om oss
Universitetet i Stavanger har en innovativ og internasjonal profil og er en drivkraft i kunnskapsutviklinga og endringsprosesser i samfunnet. Samfunnsoppdraget vårt er å utfordre det velkjente, utforske det ukjente.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Bli kjent med forskningen14.9.2026 13:20:08 CEST | Presseinvitasjon
Nærmere 1000 vgs-elever på forskningsforedrag en fredagskveld er blant hovedingrediensene på Forskningsdagene i Stavanger-regionen.
Rekordhøye krav for å studere på UiS23.7.2026 11:00:12 CEST | Pressemelding
Ventelistene har doblet seg og poenggrensene har aldri vært høyere ved Universitetet i Stavanger. Aller vanskeligst er det å komme inn på det nye profesjonsstudiet i psykologi, viser tall fra Samordna opptak (SO).
Arkeologer har trolig funnet Irlands største vikingbosetning12.6.2026 11:09:10 CEST | Pressemelding
Norske og irske arkeologer undersøker restene av det som antakelig var Irlands største handelsted i vikingtiden – som mest sannsynlig ble etablert av vikinger fra Norge.
Ny forskning viser at barn trives godt i norske barnehager11.6.2026 11:51:44 CEST | Pressemelding
Barn trives generelt godt i barnehagen, men en ny rapport viser at trivselen er individuell og situasjonsbetinget og at barn og ansatte vurderer trivsel ulikt.
Unike vikingsmykker tilbake i Norge etter 1200 år3.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
En ung norsk kvinne i den norske vikingkolonien i Dublin fikk dem med seg i graven midt på 800-tallet. Nå er de to unike draktsmykkene, dekorert med små bjørner, for første gang tilbake i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom