Forsvarets minnedag 2023
31.10.2023 13:57:44 CET | Forsvaret | Presseinvitasjon
Kronprinsen, stortingspresidenten, forsvarsministeren og forsvarssjefen deltar alle på markeringen av Forsvarets minnedag på Akershus festning. Markeringen skjer søndag 5. november, og pressen er velkommen til å delta.

Forsvarets minnedag er dagen da vi hedrer og minnes de som har mistet livet i Forsvarets tjeneste i og utenfor Norge. Helgen fredag 3. til søndag 5. november 2023 blir minnedagen arrangert over hele landet for 17. året på rad.
Årets hovedarrangement finner sted på Akershus festning søndag 5. november, og seremonistart er kl. 10.30 ved Nasjonalt veteranmonument. Til stede på arrangementet er H.K.H. Kronprinsen, stortingspresident Masud Gharahkhani, forsvarsminister Bjørn Arild Gram og forsvarssjef Eirik Kristoffersen.
Forsvaret ønsker å invitere pressen for å dekke arrangementet.
Det blir anledning til korte intervjuer med forsvarsminister og forsvarssjef i forkant av seremonien ved Nasjonal veteranmonument samt dekning med foto og film fra selve seremonien.
Påmelding på e-post til milinfo@fd.dep.no, herunder også ønske om intervju. Frist er 4. november kl. 15.00
Pressen bes møte opp senest kl. 09.55 i hovedvakten på Akershus festning.
Om minnedagen
Forsvarets minnedag er en markering etablert i 2007 av det norske forsvaret for å hedre personell som har omkommet i tjeneste. Minnedagen er fastsatt til den første søndagen i november.
Nøkkelord
Kontakter
Stine Barclay GaaslandOberstløytnant
Fungerende kommunikasjonssjef i Forsvaret
Bilder


Lenker
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Sterkere sammen etter Cold Response 202620.3.2026 15:49:58 CET | Pressemelding
Over 30 000 soldater fra 14 nasjoner har trent sammen i nord. Øvelsen har gitt oss økt operativ evne, og vist verdien av alliert samarbeid.
Enveiskjøring for militære kjøretøy i indre Troms17.3.2026 19:07:37 CET | Pressemelding
Det er innført enveiskjøring for militære kjøretøy mellom Bardufoss og Sørreisa, og mellom Bardufoss og Skjold. Store sivile kjøretøy anbefales å gjøre det samme.
NATO-sjefen besøker Cold Response16.3.2026 13:05:19 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 18. mars besøker NATOs generalsekretær Mark Rutte øvelse Cold Response i Troms. Pressen er invitert til å delta.
Nå trener Heimevernet i Østfold og Vestfold14.3.2026 11:53:53 CET | Pressemelding
Fra 13. til 22. mars gjennomfører rundt 1000 befal og soldater i Oslofjord HV-distrikt 01 sin årlige trening. Dette omfatter HV-områdene Moss, Sandefjord, Slagen, Andebu, Færder og Larvik.
Christian Øverli ny kommunikasjonssjef i Forsvaret2.3.2026 16:11:01 CET | Pressemelding
Forsvaret har ansatt brigader Christian Øverli som ny kommunikasjonssjef for Forsvaret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom