Trond Fidje ny konsernsjef i Cernova
Konserndirektøren for nordisk detaljhandel i Felleskjøpet Agri tar over topplederrollen i Cernova fra 1. januar.

– Vi er svært glade for å ha funnet en kandidat med stor kunnskap om landbruket, detaljhandel, næringsmidler og samvirkemodellen, og som kan bygge videre på den gode jobben som er gjort, sier styreleder Svenn Ivar Fure i Cernova.
Konsernet Cernova er eid av Felleskjøpet Agri (66 %) og stiftelsen Fritt Ord (34 %). I 2022 omsatte konsernet med hovedkontor i Bergen for rett under 2,5 milliarder kroner. Konsernet er organisert i tre hovedområder: Melmølleindustri, industribakerier og øvrig industriell næringsmiddelproduksjon. Kjente merkevarer som Møllerens, Mesterbakeren og Baker Brun ligger alle under Cernova. I tillegg har Cernova vesentlige eierandeler i regionale og lokale norske bakerier, i svenske Skånemøllan og danske Valsemøllen.
Lang erfaring
– Cernova er et av de viktigste datterselskapene til Felleskjøpet Agri, og har en sentral rolle i å øke verdiskapningen på norsk korn gjennom kostnadseffektiv produksjon av mel og bakevarer, merkevarebygging, produktutvikling og innovasjon, sier Svenn Ivar Fure.
Trond Fidje har bred bakgrunn som toppleder i flere selskaper, blant andre Prior, Moelven og HOFF SA. Han kommer til Cernova fra stillingen som konserndirektør Detaljhandel Norden i Felleskjøpet Agri. Før dette var Fidje konserndirektør Landbruk i samme selskap.
– Gjennom sin erfaring fra landbruk, næringsmiddelproduksjon og detaljhandel har Trond en erfaringsbase som er ideell, og som gjør at han kan bidra fra dag én i den nye rollen, sier Fure.
Bygge videre på sterk posisjon
Trond Fidje overtar som konsernsjef i Cernova etter Bjørn Gjethammer.
– Styret i Cernova retter stor takk til Bjørn Gjethammer for solid innsats og gode resultater siden han tok over stillingen i august 2004. Med Gjethammer som toppsjef har Cernova vært gjennom en stor omstilling, og på samme tid lyktes med å finne nye og lønnsomme vekstområder gjennom innovasjon og forretningsutvikling. Det er en sterk og markant leder med stor gjennomføringskraft som nå gir stafettpinnen videre, sier styreleder Svenn Ivar Fure.
Cernovas nye toppleder er bosatt i Brumunddal, men i den nye rollen vil han ha kontorsted i Bergen.
– Etter åtte spennende år i Felleskjøpet Agri er jeg både ydmyk, spent og svært motivert til å ta fatt på utfordringen det er å lede et av Norges mest spennende næringsmiddelkonsern. Cernova har en viktig rolle i å øke verdiskapningen på norsk korn. Gjennom kontinuerlige forbedringer bidrar selskapet til kategoriutvikling og lønnsom vekst i hele verdikjeden. Jeg ser fram til å bli bedre kjent med virksomheten, og sammen med ansatte i alle deler av konsernet skal vi videreføre og utvide Cernovas sterke posisjon. Vi skal drive industriell utvikling, og levere på forventningene forbrukere, kunder, eiere og samfunnet har til selskapet og våre produkter, sier Trond Fidje.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noFelleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet bygger ny avdeling på Gråmyra i Levanger28.11.2025 06:17:59 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri styrker sin tilstedeværelse i Trøndelag med etablering av en ny og moderne avdeling på Gråmyra, sør for Levanger. Anlegget blir blant de mest moderne i regionen og vil samle butikk, verksted og bruktmaskinsenter i ett helhetlig og framtidsrettet anlegg.
Felleskjøpet gjør store oppgraderinger på Bjørkelangen26.11.2025 09:37:19 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri investerer i en omfattende oppgradering av butikken på Bjørkelangen. Et eksisterende lagerbygg bygges om til en ny, moderne og framtidsrettet butikk.
– Kjempebra med verksted i Tana!21.11.2025 08:41:09 CET | Pressemelding
– Til våren får vi et fullt oppegående traktorverksted med to faste mekanikere på Felleskjøpet i Tana. De vil dekke hele Øst-Finnmark, siden de også får servicebil, jubler melkeprodusent Tormod Nilsen.
Felleskjøpet og K. Sætre Rederi får Enova-støtte til grønn fraktallianse17.11.2025 08:59:14 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri og K. Sætre Rederi går sammen om å gjøre sjøtransporten i landbruket mer klimavennlig. Prosjektet Grønn Fraktallianse for Framtida har fått tilsagn om støtte på over 100 millioner kroner fra Enova.
Byggtilgang noe ned – fortsatt ubalanse i kornmarkedet14.11.2025 14:28:58 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri markedsregulering presenterer novemberprognosen for kornsesongen 2025/2026. Prognosen viser en noe lavere byggtilgang enn tidligere, men markedsregulator peker fortsatt på behovet for å rette opp ubalansen i kornmarkedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom