Aserbajdsjan, Georgia og Kasakhstan oppretter et fellesforetak for multimodale tjenester langs Midtkorridoren
Kasakhstans nasjonale jernbaneselskap Temir Zholy, Georgias jernbane og Aserbajdsjans jernbane inngikk en avtale om opprettelse av et fellesforetak for multimodale tjenester på Den transkaspiske internasjonale transportruten (TITR), også kjent som Midtkorridoren, 26. oktober 2023 i byen Tbilisi. Dette rapporterer Temir Zholys pressetjeneste.

Et nytt selskap ved navn Middle Corridor Multimodal er blitt opprettet ved Astana International Financial Center (AIFC).
Selskapet vil tilby flere tjenester på et sted, ha garanterte leveringstider og følge en koordinert politikk for utvikling av multimodale tjenester på ruten Kina-Europa/Tyrkia-Kina.
Under Global Gateway Forum i Brussel (25.-26. oktober 2023) ble Hyrasia One (Svevind Energy Groups datterselskap) og Semurg Invests multifunksjonelle marineterminal Sarzha enige om å frakte rent hydrogen og ammoniakk på TITR fra havnen Kuryk i Vest-Kasakhstan til Europa.
I fjor økte godstrafikken langs Kasakhstans del av TITR 2,5 ganger og nådde 1,5 millioner tonn.
TITR International Association ble etablert i 2017 og inkluderer blant annet Aserbajdsjan, Bulgaria, Kina, Georgia, Kasakhstan, Polen, Romania og Tyrkia.
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Tokajev vil styrke samarbeidet i Sentral-Asia17.11.2025 13:56:34 CET | Pressemelding
ASTANA – Sentral-Asia står foran en omfattende omstilling og bør satse på tettere regionalt samarbeid, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev under det sjuende konsultative toppmøtet i Tashkent 16. november.
Kasakhstan og EU bekrefter felles forpliktelse til fred og stabilitet i Afghanistan14.11.2025 09:35:22 CET | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans spesialrepresentant for Afghanistan, Yerkin Tukumov, foretok et arbeidsbesøk i Brussel for å delta på det sjuende møtet mellom Den europeiske unionen og de sentralasiatiske spesialrepresentantene og utsendingene for Afghanistan 12. november.
I november vil Oslo være vertskap for Kasakhstans filmdager.13.11.2025 10:28:20 CET | Pressemelding
Kjære venner,Republikken Kasakhstans ambassade i Kongeriket Norge, i samarbeid med Altin Adam Society, har gleden av å invitere dere til Kasakhstanske filmdager i Oslo, som finner sted på Cinemateket i Oslo (Dronningens gate 16, 0105 Oslo, Tancred-salen).
190 år siden Shokan Ualikhanovs fødsel – Kasakhstans tidlige vitenskapsmann og oppdagelsesreisende12.11.2025 10:58:51 CET | Pressemelding
I november markeres det 190 år siden Shokan Ualikhanov ble født i 1835 i landsbyen Amankaragai i dagens Kostanai-region i Kasakhstan. Han ble født inn i kasakhisk adel; faren Shyngys var barnebarn av Ablai Khan. Familien flyttet senere til fortet Kusmuryn, men Shokan tilbrakte store deler av barndommen hos bestemoren Aiganym på hennes gods i Syrymbet.
Kasakhstan tar imot de første amurtigerne fra Russland i 202611.11.2025 11:02:31 CET | Pressemelding
ALMATY — Arbeidet med bevaring og gjeninnføring av amurtigere fortsetter, sa lederen for komiteen for skog og dyreliv i miljø- og naturressursdepartementet, Daniyar Turgambajev, på en pressebrifing 5. november.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom