Entra og JM med store planer for Bryn
30.10.2023 08:56:32 CET | Entra ASA | Pressemelding
(Oslo, 30. oktober 2023) Entra og JM vil skape et mangfoldig sentrum øst i Oslo med 600 boliger, nesten 5000 arbeidsplasser og byrom som inviterer folk inn gjennom et variert kultur- og servicetilbud. Eiendomsselskapene har i fellesskap sendt inn planen «Bryn Sentrum» til Plan- og bygningsetaten i Oslo kommune.

Bryn skal bli en viktig møteplass med godt kulturtilbud, lekne byrom, inkluderende arkitektur, attraktive næringer og spennende butikk- og serveringstilbud på gateplan.
Planforslaget er et viktig steg for å skape en ny destinasjon øst i Oslo, som skal utvikles sammen med øvrige grunneiere. Bryn ligger ved et av Oslos aller beste kollektivknutepunkt. Her er togstasjon, fire t-banelinjer, ny planlagt bussterminal og Oslo S ligger få minutter unna. I tillegg har Bryn flere særpregede kvaliteter som Alnaelva og urskogen i Svartdalen. Sammen gjør det at transformasjonen mellom Østensjøveien og Brynseng stasjon har alle forutsetninger for å bli et byprosjekt som ikke bare skal være et boligområde og arbeidsplass, men en destinasjon til glede for mer enn 50 000 mennesker som bor i omlandet.
– Med planforslaget skal vi skape noe nytt og spennende gjennom å etablere gode byrom med høy kvalitet, trekke det grønne inn i byen og gjennom å bygge attraktive nabolag og arbeidsplasser, sier Sonja Horn, administrerende direktør i Entra.
Levende byliv krever variasjon og tetthet
JM og Entra vil kombinere kvartalsstruktur, gode plasser og allmenninger, med tre høyhus på inntil 70 meter. Kombinasjonen av lav og høy bebyggelse bidrar til å skape gode byrom og gi lys og luft inn i de sentrale byrommene.
– Skal vi lykkes med å gjøre Bryn til et levende bysentrum, trenger vi et tilstrekkelig antall mennesker, aktivitet og kvalitet i byrommene. Dette oppnår vi ved å bygge med bymessig tetthet og med variasjon, sier Hilde Vatne, administrerende direktør i JM Norge.
Et inkluderende og grønt bysentrum øst i Oslo
Destinasjon Bryn tilfører aktiviteter som legger til rette for en trygg oppvekst, sosial tilhørighet og fellesskap.
Prosjektet har Alnaelva og Svartdalen som nærmeste naboer. Den planlagte grønt-korridoren opp til Østre gravlund vil trekke naturen inn i byen, og samtidig gi nærområdet god tilgang til turområder og naturkvaliteter.
– Vi ønsker å samarbeide tett med interessenter i nærområdet, offentlige aktører og fremtidige leietagere slik at vi sammen kan skape gode vilkår for oppvekst, arbeidsliv samt skape et godt kulturtilbud på Bryn. Vi ser frem til å jobbe med utviklingen av dette spennende byområdet, sier Horn.
Med seg i utviklingen har JM og Entra et sterkt lag av rådgivere: Timon Linderud i Rodeo arkitekter er prosessleder og fagkyndig for planforslaget. For å sikre variasjon i utforming og arkitektur er i tillegg ulike arkitektselskaper trukket inn. MAD og Helen og Hard har utviklet kontor i kombinasjon med kultur tett på stasjonen. Nils Torp, Hille Melbye og 4B har bidratt til at det etableres en god variasjon av boformer, bl.a. «bokaler» som er en kombinasjon av atelier og leilighet.
– Oslo trenger flere boliger, og Bryn-området skal bli et godt sted å bo for flere tusen nye beboere. Forslaget er i tråd med politiske føringer om grønn byutvikling ved knutepunkt. Med denne planen bidrar vil til viktig utvikling av Oslo, avslutter Vatne i JM.
Kontakter
For ytterligere informasjon, ta kontakt med:
Stein-Arne Tjore, kommunikasjonssjef i Entra, tlf. 915 39 846, epost:stj@entra.no
Kjell Kvarekvål, Direktør Kommunikasjon & Samfunnskontakt i JM Norge, tlf. 928 12 319, epost: kjell.kvarekval@jm.no
Bilder



Om Entra
Entra er et av Norges ledende selskaper innen forvaltning og utvikling av næringseiendommer. Entra eier og drifter over 100 bygg, med et samlet areal på omlag 1,6 millioner kvadratmeter, i Oslo og omegn, Bergen og Trondheim. Entra har en solid kundeportefølje med en høy andel offentlige leietagere. Selskapets forretningsstrategi er å være ledende på kundeopplevd kvalitet, levere lønnsom vekst og å være miljøledende i bransjen.
Følg pressemeldinger fra Entra ASA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Entra ASA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Entra ASA
Coop Norge inngår leieavtale med Entra – flytter hovedkontoret til Schweigaards gate 1620.4.2026 10:58:21 CEST | Pressemelding
(Oslo, 20. april 2026) Coop Norge SA har inngått en langsiktig leieavtale med Entra i Schweigaards gate 16 i Oslo. Coop Norge leier hele kontorbygget på 15.500 kvadratmeter og samler med det hovedkontoret under samme tak. Entra skal tilpasse lokalene slik at Coop Norge er godt rustet for fremtiden, med nye måter å arbeide og samhandle på.
Element Logic flytter inn i Posthuset16.4.2026 08:45:27 CEST | Pressemelding
(Oslo, 16. april 2026) Element Logic har inngått en langsiktig leieavtale med Entra og flytter inn i Posthuset ved Oslo S. Avtalen omfatter cirka 1 000 kvadratmeter moderne kontorlokaler, og sikrer selskapet en sentral plassering midt på Norges største kollektivknutepunkt.
Circle K flytter til Stenersgata 1 – Entra starter nytt prosjekt midt i Oslo15.4.2026 10:02:39 CEST | Pressemelding
(Oslo, 15. april 2026) Circle K AS har signert en langsiktig leieavtale med Entra i Stenersgata 1, rett ved Oslo S og Jernbanetorget. Avtalen gjør at Entra starter totalrehabilitering av resterende del av eiendommen og åpner for at flere virksomheter kan sikre seg kontorlokaler i et av hovedstadens mest sentrale kontorbygg.
Entra med tre nye leieavtaler på Bryn19.3.2026 10:40:00 CET | Pressemelding
(Oslo, 19. mars 2026) Entra har signert tre nye leieavtaler i Brynsengfaret 6 i Oslo. Avtalene omfatter totalt om lag 1900 kvadratmeter kontorlokaler med varighet på opptil ti år.
Sopra Steria signerer med Entra i Drammen18.3.2026 08:55:15 CET | Pressemelding
(Drammen, 18. mars 2026) Sopra Steria har signert en ny leieavtale med Entra i Grønland 53 på Papirbredden i Drammen. Avtalen omfatter nærmere 1 000 kvadratmeter moderne kontorer. Sopra Steria flytter inn i sine nye lokaler i Drammen i desember 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom