–Et solid klima-arbeid
– Hvis denne rapporten legges til grunn vil norsk klimapolitikk endelig bevege seg i riktig retning. Klimautvalget har gjort et solid stykke arbeid. Anbefalingene deres treffer en rekke viktige punkter for omstillingen vi skal gjennom, sier fagsjef Christian Eriksen i Bellona.

Klimautvalget, som ble satt ned av Solberg-regjeringen i 2021, fikk i oppdrag å utrede Norges veivalg frem mot 2050. Da skal klimautslippene ifølge Klimaloven være kuttet med hele 90–95 prosent fra 1990-nivå.
Utvalget, som la fram sin rapport i dag, anbefaler at det så snart som mulig utarbeides en strategi for sluttfasen av norsk petroeleumsvirksomhet.
– Forslaget om en strategi for norsk sokkel, som trapper ned olje og gass og utvikler ny verdiskaping, må følges opp av olje- og energiministeren. Bellona har over mange år løftet behovet for å utvikle det vi kaller Nordsjøen 2.0, en konkret plan for å bygge opp nye næringer og redusere utslipp. Det har vi alle forutsetninger for å få til, sier Eriksen.
Utvalget anbefaler også at tiltak som reduserer etterspørselen etter transport prioriteres, både når det gjelder transport av varer og av personer. Utvalget mener at biomasse, som er en knapp ressurs, bør prioriteres til andre formål enn energi.
–Det er bra at utvalget sier at biomasse må prioriteres til andre formål enn til drivstoff. Her går utvalget i rette med Støre-regjeringens biodrivstoffsatsing i sitt forslag til statsbudsjett. Bellona er helt enig med klimautvalgets syn på biomasse. Både tid og ressurser er knappe, og da må vi evne å prioritere bedre, også kraft, arealer og mineraler, som utvalget helt riktig også trekker fram, sier Eriksen.
Bellona forventer at Regjeringen bygger en ny og mer ambisiøs klimapolitikk med Klimautvalgets rapport som grunnlag.
– Å legge denne i skuffen vil være både uansvarlig og useriøst, sier Eriksen.
Nøkkelord
Kontakter
Christian EriksenFagsjef BellonaBellona
Tel:984 88 398chrise@bellona.noOm oss
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Uakseptabel seilas i Arktis3.9.2025 16:07:47 CEST | Pressemelding
Det kinesiske rederiet Sea Legend Shipping har planer om å gå gjennom den nordlige sjørute og langs hele norskekysten til Europa. Seilasen skal starte 20.september. — Det er helt uakseptabelt å bruke den nordlige sjørute til kommersiell skipsfart. Nå må Norge være på vakt, sier seniorrådgiver shipping og Arktis i Bellona, Sigurd Enge.
Russland manipulerer norsk klima- og miljødebatt22.8.2025 09:34:11 CEST | Pressemelding
Miljøstiftelsen Bellona og American Sunlight Project lanserte under Arendalsuka et nytt notat som avdekker hvordan Russland bidrar til å manipulere klima- og miljødebatten i Norge og Europa. Målet er å fyre oppunder konfliktfylte debatter i sosiale medier for å påvirke den offentlige samtalen.
Sammen for blå regnskog13.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Senter for Marin Restaurering i Lofoten, som skal arbeide for å restaurere tareskogen langs norskekysten, har fått enda en ny partner. – Vi er veldig glade for at Urchinomics blir med i partnernettverket som skal bekjempe en av Europas største naturkatastrofer, sier Joakim Hauge, Internasjonal leder for fag og strategi i Bellona.
Klimadebatten under angrep8.8.2025 16:37:21 CEST | Presseinvitasjon
En av verdens fremste eksperter på desinformasjon, amerikanske Nina Jankowicz, er Bellonas gjest under Arendalsuka. Hun kommer til Arendal for å presentere en ny rapport som dokumenterer hvordan norsk klima-og miljødebatt er under russisk angrep.
Russland dømmer Bellona-medarbeider i Vilnius14.7.2025 15:44:48 CEST | Pressemelding
Russiske myndigheter har dømt den mangeårige Bellona-medarbeideren Yury Sergeev for brudd på landets omfattende lov om «uønskede organisasjoner». Dette til tross for at Sergeev har bodd utenfor Russland siden 2022. – Selv nå, når vi opererer utenfor Russlands grenser, oppfatter myndighetene i Moskva oss fortsatt som en trussel, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom