Nå er det glatt på veiene: - Det holder ikke med 1003-regelen
31.10.2023 07:46:00 CET | Frende Forsikring | Aktuelt
Fersk undersøkelse viser at 3 av 5 er redde i bil på glatta. - Det holder ikke å telle 1001-1002-1003 nå.

Det sier daglig leder i Trafikksikkerhetsforeningen Geirr Tangstad-Holdal.
På Øst- og Sørlandet kom snøen overraskende på mange bilister denne uka.
- Du kan godt øke den til 1005 og hvis du kjører tyngre kjøretøy må du telle til 1006-1007, sier Tangstad-Holdal.
Frende Forsikring har gjort en landsrepresentativ undersøkelse blant sjåfører og passasjerer, gjennomført av Norstat. Hele 62 prosent forteller om redsel på glatt føre. For kvinner er svaret 73 prosent, mens for menn er tallet 51 prosent.
Tar ikke glatta på alvor
- At folk har kjent på frykt på glatta kan være bra, det skjerper sansene. Men skadene vi får inn når det plutselig blir glatt tyder på at mange ikke tar væromslaget på alvor, sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge.
- Eller at de ikke merker det før de kjører en tidlig morgen og plutselig innser at de ikke kan bremse som de er vant til. Da kan det fort smelle, sier han.
Han sier også at en del havner i ulykker etter å ha tatt sjansen på å kjøre på sommerdekk litt for lenge.
- Det så vi da kulda kom brått i år også, sier Ytre-Hauge.
Bremselengden øker kraftig
- Jeg forstår godt at det er skremmende og vanskelig å tilpasse seg et veldig annerledes underlag på sekundet. Det er lenge siden vi kjørte på sleipt føre nå. Men du er nødt til å endre kjøringen din når det blir kaldere, sier Roger Ytre-Hauge.
Når det regner eller når gradestokken nærmer seg null øker bremselengden din betydelig sammenlignet med en tørr sommerdag.
- Du må tilpasse farten ut fra om underlaget er bart, vått eller isete. Mange steder påvirkes også kjøreforholdene av sporete kjørefelt, som gjør det enda lettere å miste kontrollen og få sleng på kjøretøyet, sier Geirr Tangstad-Holdal i Trafikksikkerhetsforeningen.
En farlig kombinasjon
Fart og glatt føre kan bli en livsfarlig kombinasjon. Statistikken viser at fart er en medvirkende årsak til over 40 prosent av dødsulykkene.
- Hvis vi skal få ned mengden av de aller mest alvorlige bilulykkene må folk holde fartsgrensen, eller kjøre under den hvis vær- og føreforholdene tilsier det, sier Roger Ytre-Hauge.
- Ta deg god tid og sjekk dekkene og bremsene med jevne mellomrom. Både lufttrykket og mønsterdybden er avgjørende for å ha godt feste på veien, sier Geirr Tangstad-Holdal.
Her er flest redde på glatta
- Nordland – 74 prosent
- Møre og Romsdal – 73 prosent
- Agder – 71 prosent
- Oslo – 66 prosent
- Innlandet – 66 prosent
- Vestland – 64 prosent
- Viken – 60 prosent
- Vestfold og Telemark – 59 prosent
- Troms og Finnmark – 58 prosent
- Trøndelag – 56 prosent
- Rogaland – 52 prosent
(Kilde: Frendeundersøkelsen, Norstat)
TIPS: Gode råd for kjøring på glatt føre
- Sørg for at du har gode og riktige dekk
- Skrap rutene helt fri for is før du kjører, slik at du har god sikt
- Hold god nok avstand til bilen foran deg
- Sjekk føret og avpass farten
- Ro ned og ikke stress – det viktigste er å komme trygt fram
- Når du kjører bil skal du ikke holde på med andre ting, som for eksempel mobilen
(Kilde: Frende Forsikring)
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder




Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 270.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Krasj i høstferien for en halv milliard i fjor24.9.2026 07:40:00 CEST | Aktuelt
Norske bilister krasjet for 466 millioner kroner i løpet av høstferieukene i fjor. Over helgen er det på an igjen.
Dette ødela ferien for flest nordmenn22.9.2026 07:48:00 CEST | Aktuelt
Omgangssyke, halsbetennelse, ørebetennelse og luftveisinfeksjoner sendte tusenvis av nordmenn til lege eller sykehus i sommer. Til uka starter høstferien og da skal mange på tur igjen.
Farevarsel på Vestlandet: - Ta disse grepene nå18.9.2026 15:38:15 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut farevarsler for store deler av Vestlandet lørdag og søndag, med opptil 100 millimeter regn. - Gjør noen kjappe tiltak nå, før det verste været kommer din vei.
23 viltpåkjørsler hver dag: Her smeller det oftest17.9.2026 07:43:00 CEST | Aktuelt
Minst 23 hjortedyr blir påkjørt av bil hver eneste dag på norske veier. - Pass ekstra på de neste ukene og ta skiltinga på alvor.
Milliardskadene få frykter15.9.2026 08:02:00 CEST | Aktuelt
Bare 10 prosent bekymrer seg for at uvær skal skade boligen sin. - Det er overraskende lavt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom