Espen Berg viser helt nye sider på "Water Fabric". Første singel ute i dag!
7.11.2023 09:00:00 CET | Sounds Like Gold | Pressemelding
Den 24. november slipper Espen Berg et nytt album hvor han får vist frem helt nye sider av seg selv og sitt kunstnerskap. "Water Fabric" består av musikk skrevet for et håndplukket lag bestående av seks profilerte, norske musikere med bakgrunn fra både jazz, klassisk, nordisk folkemusikk og indisk klassisk musikk. Singelen "Circumzenithal" fra albumet inviterer deg til en ekspanderende medrivende lydverden med melodiske innslag fra flere verdenshjørner.

Espen Berg forteller om singelen Circumzenithal:
«Den opprinnelige ideen bak Circumzenithal var å gi instrumentene en litt omvendt rolle. Her er det strykerne som er motoren og grooven, mens pianoet spiller melodi sammen med trompet. Circumzenithal arc er navnet på en type halo som oppstår når sollyset treffer iskrystaller flere kilometer oppe i atmosfæren, og haloen ser ut som en omvendt regnbue - et smil på himmelen.
Både ideen og lydbildet er periodevis inspirert av musikken til Daniel Herskedal, som er en god venn av meg og en kollega igjennom 20 år. Melodiene i Circumzenithal er komponert med utgangspunkt i spontankomponert materiale, som tilfører spontanitet og retorikk som jeg ikke klarer å gjenskape ved tradisjonell komponering."
"Water Fabric" ble opprinnelig bestilt av Jazzfest Trondheim i 2020, i samarbeid med Maijazz og Oslo Jazzfestival, og ble urfremført på disse tre festivalene i 2022. Selve tittelen favner bredt som en analogi til vann i alle mulige slags tilstander, teksturer og sjatteringer, og den er lånt fra et stykke som Espen skrev i 2005 og senere arrangerte for strykekvartett. Med Water Fabric vender han igjen tilbake til kammermusikk-formatet, men denne gangen med modenhet og utallige erfaringer rikere.

Espen Berg turnerer jevnlig i Europa og Asia med Espen Berg Trio, som solopianist, med Hildegunn Øiseth Quartet, A Tonic For The Troops og i duo med Silje Nergaard. I 2022 ga han ut soloalbumet The Trondheim Concert, som europeisk musikkpresse har sidestilt med de legendariske solokonsertene til Keith Jarrett og omtalt som én av de fineste improviserte solopiano-konsertene det siste tiåret (UK Vibe). Med sin trio har han solgt ut konsertsaler i Tokyo, Kyoto, Guangzhou og Aten, og havnet på listen over årets beste utgivelser i Downbeat (2019). Espen mottok Norges største jazzstipend i 2016 og er offisiell Steinway Artist.
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Heilo / Odin / Hubro / Simax
Bilder



Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Fersk folkrock møter legendarisk rockfolk – Gangar og Bare Egil slipper festlåta “Eg er liten”13.3.2026 08:55:00 CET | Pressemelding
Når tradisjonssterk folkrock møter en av Norges mest særegne rockeprofiler, oppstår det gnister. Nå slår Gangar og Bare Egil seg sammen for aller første gang – og resultatet er den heidundrende festlåta “Eg er liten”.
Fresh folk rock meets legendary rockfolk - Gangar and Bare Egil release the party anthem “Eg er liten”13.3.2026 08:55:00 CET | Press release
When tradition-rooted folk rock meets one of Norway’s most distinctive rock personalities, sparks are bound to fly. Now Gangar and Bare Egil join forces for the very first time, and the result is the riotous party anthem “Eg er liten.”
Lars Anders Tomter og 1B1 med nytt album: Nordiske verk for bratsj og strykeorkester13.3.2026 08:55:00 CET | Pressemelding
1B1 og Lars Anders Tomter lanserer nytt album med nordiske verk for bratsj og strykeorkester. En musikalsk reise gjennom nordiske uttrykk – fra byens pulserende overflate til skyggenes landskap og sorgens stille sang.
1B1 and Lars Anders Tomter release new album of Nordic works for viola and string orchestra13.3.2026 08:55:00 CET | Press release
A musical journey through Nordic landscapes – from the pulsating surface of the city to shadowed terrains and the quiet song of grief.
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er ute med singelen "Vårvill"6.3.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er klar med siste smakebit fra hennes kommende album. Låta "Vårvill" er ute i dag, før albumet med samme tittel slippes 27. mars.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom