Starter arbeidet med fangvoll ved Vårstigen
20.10.2023 13:17:46 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har startet anleggsarbeidet for å etablere fangvoll øst for E6 ved Vårstigen rasteplass. Hensikten med fangvollen er å beskytte E6 og rasteplassen mot ras og steinsprang.

– Arbeidet starter med at vi lager en anleggsveg, forteller prosjekteringsleder Sondre Berger i Statens vegvesen. Deretter skal vegetasjonsdekket tas av, før det kjøres inn masser til vollen. Fangvollen skal bli 235 meter lang og bygges med 11.500 m3 masser. Både stedlige og tilkjørte masser kommer fra nærområdet slik det ikke føres inn fremmede arter til landskapsvernområdet.
Det er entreprenøren Lesja Bulldozerlag AS som har fått kontrakten og anleggsarbeidet startet medio oktober. Det er valgt å bygge fangvoll fordi det passer bedre inn i terrenget enn et fanggjerde eller andre former for skredsikring vil gjøre.
Stibyggjaren AS har ferdigstilt tørrmuring av stikkrenne som går under Vårstigen. Vannet som kommer ned fra fjellsiden vil føres langs vollens bakside og inn i den nye.
Aktiv skredovervåkning
Entreprenøren har ryddet et mellomlager for toppdekket i Grimsdalssvingen, og massene som allerede ligger her skal benyttes i fangvollen.
– Vi har etablert et skredovervåkningssystem i området som har vært aktivt siden september, og det er ikke oppdaget bevegelser i blokken etter at systemet ble etablert, sier Berger. Dersom det blir registrert bevegelse i blokken over de toleranseverdiene som er registrert, blir sentralt personell automatisk varslet.
Arbeidet har en totalkostnad på 11 millioner kroner og skal være sluttført våren 2024.
Kontakter
Sondre BergerbyggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91725858sondre.berger@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger rv. 85 for å sikre vegen mot steinskred25.8.2026 13:32:55 CEST | Pressemelding
Dersom det er flyvær for helikopter, vil rv. 85 mellom Karineset og Brattelva i Gullesfjordbotn bli stengt i en kortere periode mellom klokken 11 og 13 torsdag 27. august.
Trafikkteknikk AS skal drifte elektriske anlegg på riksvegene i Innlandet og nordre Akershus25.8.2026 12:53:15 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt Trafikkteknikk AS ansvaret for drift og vedlikehold av elektriske anlegg langs europa- og riksvegene de neste fem årene. Kontrakten omfatter blant annet 15 500 veglys langs 1 620 kilometer veg, og har et kontraktsbeløp på 170,5 millioner kroner inkl. mva.
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
Markerte åpningen av E39 Osli-Hove21.8.2026 13:46:31 CEST | Pressemelding
Den oppgraderte strekningen på E39 mellom Osli og Hove er åpnet. Prosjektet gir bedre framkommelighet, økt trafikksikkerhet og et mer robust transportsystem på Nord-Jæren.
Stenger Strynefjellet éi natt20.8.2026 16:13:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen stenger rv. 15 Strynefjellet natt til tysdag 25. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom