Skal vurdere lønnsomhet i å etablere hotell i Tårnbygningen til NMBU
23.10.2023 09:00:00 CEST | Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) | Pressemelding
NMBU har inngått en intensjonsavtale med Festningshotellene AS, som innebærer at Festningshotellene skal gjøre en lønnsomhetsanalyse av å etablere hotell i Tårnbygningen, en av NMBUs historiske bygninger.

I en mulighetsstudie om utbygging av NMBUs campus øst fra 2022, presenterte arkitektfirmaet Oslo Works en idé om å etablere et hotell i Tårnbygningen: «For å forsterke den stolte identiteten det historiske campus har i Ås, foreslår vi å ta i bruk en av de vakre eldre bygningene - Tårnbygningen - som hotell for Ås og campus. Her har man muligheten til å etablere et unikt hotell i campus` ånd som kan tilby mye mer enn et standard kjedehotell.» Festningshotellene AS som driver Oscarsborg festning, Reenskaug hotell i Drøbak, Kongsvinger festning og Torreby slott i Sverige, vil nå gjøre en lønnsomhetsanalyse av ideen.
Rektor Siri Fjellheim ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) ønsker mer liv på campus.
– Vi har Norges vakreste campus og en ambisjon om å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for utdanning, forskning, innovasjon og formidling innen våre fagområder. Både NMBU og de andre forskningsinstituttene på campus savner overnattingsmuligheter for våre forbindelser i nærområdet, blant annet til etter- og videreutdanningskurs og til internasjonale konferanser. Forslaget om hotell i Tårnbygningen er overraskende, og et av flere spor det er verdt å forfølge, sier rektor Siri Fjellheim.
Tony Eide er styreleder for Festningshotellene AS, og sier at de ser muligheter for å skape noe som er unikt.
– Jeg har tro på at det er mulig å skape et unikt kurs- og konferansehotell for private og offentlige aktører på NMBUs vakre campus. Dette vil også kunne være et rekreasjonssted hvor kultur, forskning og natur går hånd i hånd. For reiselivet som nå også er blitt en del av regjeringens eksportsatsning og har klare bærekraftsmål, vil det å være representert i sentrum av forskningen på blant annet bærekraftkraftig matproduksjon, ernæring og økologisk landbruk være utrolig spennende. Det at NMBU også har en egen utdanning innenfor naturbasert reiseliv viser at næringen og NMBU har flere felles ambisjoner. Dette er en sjelden mulighet vi ønsker å undersøke nærmere. Vi tror det kan bli et sted Ås kan våre stolt av, sier Tony Eide.
– Dette er fortsatt bare på idéstadiet, men det blir interessant å høre hva Festningshotellene kommer frem til, sier direktør Lars Alte Holm. – Om lønnsomhetsvurderingen er positiv, vil vi vurdere om vi skal gå videre. Det er i så fall mange avklaringer som må gjøres, blant annet med departementet, universitetsstyret, fylkeskonservator og Ås kommune. Det er mange utfordringer som må vurderes og løses om hotell i Tårnbygningen skal kunne realiseres, sier Holm.
Kontakter
Mette RisbråtheKommunikasjonsrådgiverNMBU
Campus øst, campusutvikling
Lars Atle HolmDirektørNorges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Tel:90111349lars.atle.holm@nmbu.noBilder




Lenker
Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Veterinærhøgskolen, NMBU: Vi trenger et forbud mot privat fyrverkeri nå18.3.2026 14:14:46 CET | Pressemelding
For dyrene handler det ikke om å utholde 12 timer med smell nyttårsaften. Redselen for lyder kan vare livet ut. Vi ved Veterinærhøgskolen mener det er på høy tid å forby privat oppskyting av fyrverkeri.
Norsk forsker vinner prestisjefylt pris i bioteknologi2.3.2026 10:57:51 CET | Pressemelding
For første gang går den internasjonale topp-prisen Novonesis Biotechnology Prize til en norsk forsker; Vincent Eijsink ved NMBU. Prisen deles ut av Novo Nordisk Fonden og anerkjenner banebrytende forskning med høy samfunnsmessig betydning.
Ny klimadataplattform gir felles grunnlag for energiberegninger i bygg for hele Europa23.2.2026 10:34:07 CET | Pressemelding
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) lanserer en åpen klimadataplattform med filer for Europa og Norge. For første gang får kommuner, rådgivere og utviklere i hele Europa et presist og felles kunnskapsgrunnlag som gjør det mulig å bygge energieffektivt og lokalt tilpasset.
Folkehelse må veie tyngre når planer og tiltak utredes12.2.2026 14:39:12 CET | Pressemelding
Ny rapport viser at kommunene trenger bedre nasjonal veiledning og støtte for å vurdere helsekonsekvenser.
Skepsis til Bovaer: Klimaløsning med ukjente konsekvenser?13.1.2026 10:51:02 CET | Pressemelding
Kan et syntetisk stoff som metanhemmeren Bovaer bidra til klimakutt uten å gå på bekostning av dyrehelse og mattrygghet?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom