Revidert nasjonalbudsjett: Kommer i mål med 135 mill. kr til ekstra vedlikeholdstiltak i Innlandet og øvre Viken
Før vinteren kommer det som resultat av midler via revidert nasjonalbudsjett på plass viktige tiltak innen forsterkning, drenering, skifte av stikkrenner, etablering av fangvold, asfaltering og nye rekkverk på riksveger i Innlandet og øvre Viken.

Dette er midler som kommer i tillegg til ordinære midler og planlagte tiltak i 2023. Totalt bruker Statens vegvesen 820 millioner kroner på vedlikeholdstiltak i 2023 i Innlandet og øvre Viken.
– I en tid hvor det dessverre ikke er rom for å prioritere så mange nye og store vegprosjekt er det viktig at vi kan øke bruksverdien og trafikksikkerheten for eksisterende vegnett, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.
Honnør til entreprenørene
– Med Stortingsvedtak i midten av juni har det vært en svært hektisk tid både for Statens vegvesen og entreprenører for å komme i mål med tiltakene i Innlandet og øvre Viken. Flere av tiltakene er også tidskritisk å fullføre før vinteren. Samtidig har vi håndtert Hans og nødvendige tiltak etter dette. Det er en imponerende innsats som er lagt ned av våre entreprenører og ansatte i Statens vegvesen. Dette viser hvor viktig det er at vi har klar «gryteklare» tiltak når ekstra midler kommer og at vi samarbeider godt med de som skal utføre arbeidene, understreker Eiterjord.
Utvidelse av asfaltkontrakter med cirka 44 kilometer
Innen asfaltering har det blitt tatt et etterlengtet krafttak, hvor det som resultat av midler via revidert nasjonal budsjett blir asfaltert en rekke strekninger på E6, E16, Rv. 3, Rv. 52 og Rv. 2 til en samlet kostnad på cirka 85 millioner kroner:
Veg |
Strekning |
Lengde i meter |
Ev16 |
Austjord-Eggemoen |
2 320 |
Ev16 |
Prestmoen-Olum Ny E16 |
3 660 |
Rv52 |
Hjelmen - Harahaug |
1 250 |
Rv52 |
Tuv – Venås bru |
1 800 |
Rv52 |
Perstølane - Bjøberg |
3 700 |
Rv52 |
Heimretjernet - Slettevatnet |
2 500 |
Ev16 |
Kongsvinger |
3 980 |
Rv2 |
Flisa Nord - Kjølaberget rv. 2 |
2 500 |
Rv3 |
Bjørnsenga - Brenna |
9 400 |
Rv3 |
Sætermoen - Rena fv. 215 |
7 550 |
Ev6 |
Avsjøen - Heglingsbakken |
4 900 |
Tiltak på kritiske punkt Rv. 3, Rv. 7, E16 og Rv 52
Forsterkning av kritiske punkt er viktig både for trafikksikkerhet og fremkommelighet, og gjennom revidert nasjonalbudsjett får Statens vegvesen forsterket viktige strekninger på Rv. 3, Rv. 7, E16 og Rv. 52 til en samlet kostnad på cirka 35 millioner kroner:
- Rv. 7 Bårnås: masseutskifting og armering av cirka 290 meter veg.
- E16 Bergsund: armering, drenering, bergsprenging og etablering av fangvold for cirka 535 meter veg.
- Rv. 52 Rustad-Finstad: armering, utskifting av stikkrenner og drenering av delstrekninger for cirka 1600 meter veg
- Rv. 3 Storsåsen-Grangemoen: en rekke forsterkningstiltak på en strekning som er cirka 2500 meter.
Rekkverksarbeider E16
På E16, som er en av Norges hovedveier øst-vest, er det gjort etterlengtet rekkverksarbeid til en samlet kostnad på cirka 15 millioner kroner.
– Midlene fra revidert nasjonalbudsjett har virkelig kommet til nytte for lokalmiljø, trafikanter og næringslivet. Å ta vare på det vi har er viktig både for fremkommelighet og trafikksikkerhet, og er ikke minst god samfunnsøkonomi og bra for miljøet, presiserer Eiterjord.
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar EiterjordSeksjonssjefStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91877089gunnar.eiterjord@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag16.7.2025 12:52:14 CEST | Pressemelding
Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.
E14 Stjørdal-Hegramo: Winsnes AS skal bygge gang- og sykkelveg14.7.2025 12:18:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har signert kontrakt med Winsnes AS som entreprenør på bygging av gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal - Hegramo.
Ekstrabevilgning gir mer asfalt i Nord-Norge og Midt-Norge11.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått 114 millioner kroner ekstra til asfaltering gjennom Revidert nasjonalbudsjett. Pengene er øremerket Nord-Norge og Midt-Norge, og nå er de detaljerte planene for 70 kilometer ekstra asfalt klare.
Fortsetter å luke ut trafikkfarlige kjøretøy9.7.2025 09:52:48 CEST | Pressemelding
- Tilstanden på kjøretøyene som ferdes på veien blir stadig bedre, men kontrollene våre viser at vi fremdeles har en jobb å gjøre for at trafikantene skal være så trygge som mulig.
Mjøsbrua på E6 vil være nattestengt fram til 18. juli8.7.2025 14:48:51 CEST | Pressemelding
Arbeidet i Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket. Dermed vil tunnelen og også Mjøsbrua være nattestengt en ekstra uke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom