– Regjeringen roter det til, Stortinget bør rydde opp
Om ett år og to måneder skal alle nye biler være elektriske.
– I stedet for å ta tilstrekkelige grep, roter regjeringen det til, sa Unni Berge fra Elbilforeningen på høring hos finanskomiteen i dag.

Stortingets mål er at alle nye personbiler og lette varebiler i 2025 skal være utslippsfrie. Elbilandelen i nybilsalget er nå på 83 prosent, for langt unna det som er målet om kort tid.
Blant de fleste privatpersoner er elbil det opplagte valget, men diesel er fortsatt hovedregelen blant varebiler, og så langt i år har kun 33 prosent valgt en elektrisk varebil.
Regjeringen foreslår i statsbudsjettet å redusere trafikkforsikringsavgiften for fossilbilene. Elbilforeningen og flere er svært kritisk til avgiftsgrepet. I høringen beskrev Berge dette som direkte skadelig for det elektriske varebilmarkedet:
– Regjeringen foreslår å gi avgiftslettelser i trafikkforsikringsavgifta, men bare dersom bilen din forurenser, sa Berge til finanskomitéen.
Hun minnet om at diesel er normalen og ikke unntaket i varebilmarkedet.
– Og nå sier regjeringen til disse: Flott, da skal du få avgiftsrabatt.
Forurensende firmabil er det som lønner seg
Elbilforeningen er også bekymret for at veldig få velger elbil som firmabil, og tok opp dette i høringen.
I dag er skattereglene like, uavhengig om du har forurensende eller elektrisk firmabil. Reglene baserer seg på at arbeidsgiver dekker andre bilholdskostnader, som for eksempel dyrt drivstoff. Men denne fordelen har ikke elbilistene. Allikevel må de skatte av den.
– Denne skatten ber nærmest folk om å velge en forurensende bil, og er dermed et hinder for å nå 2025-målet.
– En første rask løsning er å gå tilbake til ordningen fra 2022 der skatten på elektrisk firmabil regnes utfra 80 prosent av kjøpsprisen, sa Berge til komitéen.
Nøkkelord
Kontakter
Inger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Unni BergeLeder kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:+47 944 88 543unni@elbil.noNorsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Mer rekkeviddeangst tross økt rekkevidde12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Spørreundersøkelsen Elbilisten 2025 viser at det er flere elbilister med rekkeviddeangst nå enn tidligere.
Folk syns rekkevidde er aller viktigst27.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Av alt som er viktig ved kjøp av elbil, regnes rekkevidde som det viktigste, viser resultater fra undersøkelsen Elbilisten 2025.
Ny milepæl: Snittrekkevidde på over 500 km22.8.2025 07:30:47 CEST | Pressemelding
Elbilene som ble solgt i Norge første halvår 2025 har i snitt en rekkevidde på hele 500 kilometer. Dette er en økning på over 300 km på 10 år.
Spiker i kista for elbiler i kollektivfeltet?14.8.2025 07:56:22 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har nå sendt sin endelige anbefaling til regelendringer i kollektivfeltet. I forslaget sier vegvesenet nei til elbiler, ja til elvarebiler og tja til elektriske lastebiler. Elbilforeningen sender nå brev til samferdselsministeren der de krever endringer før endelig vedtak fattes.
Nå er det knapt kommuner igjen i Norge uten hurtiglader!4.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er kun 14 av 357 kommuner som nå ikke har en hurtiglader. I 2017 stod 300 kommuner uten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom