Høy hogst og økte tømmerpriser i tredje kvartal 2023
Prisene på gran og furu økte litt i september. Prisen på lauvtrær til massevirke er lavere. Hogsten holder seg høy.

Det er etter tredje kvartal innmålt 8,34 millioner kubikkmeter tømmer. Dette er 570 000 kubikkmeter mindre enn på samme tid i fjor, tilsvarende en reduksjon på 6,4 prosent. Samtidig øker prisene på gran og furu.
Økte priser på bartrær
For sagtømmer av gran økte prisen fra august og var i september 2023 679 kr per kubikkmeter til skogeier, en økning fra august på 12 kr per kubikkmeter. Sagtømmerprisen for furu har økt med 21 kr per kubikkmeter i samme tidsrom og var ved utgangen av tredje kvartal på 642 kr per kubikkmeter.
Økningen i massevirkeprisen som startet sommeren 2022, har fortsatt gjennom første, andre og tredje kvartal 2023. Gjennomsnittlig massevirkepris for gran og furu var i september på henholdsvis 451 og 414 kr per kubikkmeter. For massevirke av lauv endte prisen på 490 kr per kubikkmeter.
Her finner du utfyllende statistikk om hogst og tømmerpriser
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakten er betjent hverdager mellom kl. 08.00-15:45
Tel:400 21 171presse@ldir.noBilder


Lenker
Om oss
Landbruksdirektoratet gir faglige råd, iverksetter landbrukspolitikken og legger til rette for landbruket og matindustrien.
Følg pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landbruksdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Stabilt og lavt matsvinn i de fleste jordbruksproduksjoner30.11.2023 09:29:02 CET | Pressemelding
Jordbrukssektorens matsvinn utgjorde i 2022 totalt 93 190 tonn, dette tilsvarer 3,6 prosent av produserte mengder i sektorene kjøtt, melk, egg, matkorn og grønt. Matsvinnet er lavest i de animalske produksjonene og høyest i planteproduksjonene.
Høye fangster av granbarkbille i 202330.11.2023 08:54:18 CET | Pressemelding
Fangstene av stor granbarkbille gikk i år opp i alle fylker med unntak av Vestfold og Nordland. De regionene som har særlig høye billetall er Akershus og Oslo, Buskerud og Oppland.
Rekordår for reinslakt i 202327.11.2023 08:32:41 CET | Pressemelding
2023 har det høyeste antall reinslakt siden høsten 2016, viser ferske tall.
20 millioner kroner til tømmerkaier i 20237.11.2023 14:25:06 CET | Pressemelding
Seks tømmerkaier langs hele norskekysten deler årets bevilgning. Kaier med høyt utskipingsvolum, samt geografisk fordeling er prioritert. En del av prosjektene sliter med kostnadsøkninger.
7466 søknader etter produksjonssvikt i jordbruket2.11.2023 09:00:00 CET | Pressemelding
Landbruksdirektoratet har mottatt 7466 søknader om tilskudd ved produksjonssvikt. Dette er langt flere enn etter en vanlig vekstsesong – men ikke i nærheten av tørkeåret 2018.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom