Høy hogst og økte tømmerpriser i tredje kvartal 2023
Prisene på gran og furu økte litt i september. Prisen på lauvtrær til massevirke er lavere. Hogsten holder seg høy.

Det er etter tredje kvartal innmålt 8,34 millioner kubikkmeter tømmer. Dette er 570 000 kubikkmeter mindre enn på samme tid i fjor, tilsvarende en reduksjon på 6,4 prosent. Samtidig øker prisene på gran og furu.
Økte priser på bartrær
For sagtømmer av gran økte prisen fra august og var i september 2023 679 kr per kubikkmeter til skogeier, en økning fra august på 12 kr per kubikkmeter. Sagtømmerprisen for furu har økt med 21 kr per kubikkmeter i samme tidsrom og var ved utgangen av tredje kvartal på 642 kr per kubikkmeter.
Økningen i massevirkeprisen som startet sommeren 2022, har fortsatt gjennom første, andre og tredje kvartal 2023. Gjennomsnittlig massevirkepris for gran og furu var i september på henholdsvis 451 og 414 kr per kubikkmeter. For massevirke av lauv endte prisen på 490 kr per kubikkmeter.
Her finner du utfyllende statistikk om hogst og tømmerpriser
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakten er betjent hverdager mellom kl. 08.00-15:45
Tel:400 21 171presse@ldir.noBilder


Lenker
Om oss
Landbruksdirektoratet gir faglige råd, iverksetter landbrukspolitikken og legger til rette for landbruket og matindustrien.
Følg pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landbruksdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Kan reinkjøtt få samme status som champagne?30.5.2025 09:00:28 CEST | Pressemelding
Reinkjøtt som beskyttet merkevare og sunn mat var blant temaene på Reinkjøttkonferansen 2025 som ble avholdt i Tromsø.
RÅK-tall viser redusert salg av pizza første kvartal 202520.5.2025 09:27:00 CEST | Pressemelding
Ny kvartalsrapport om konkurransesituasjonen for bearbeidede landbruksvarer viser at salget av pizza har gått ned første kvartal sammenlignet med fjoråret.
Jordleigeprisane aukar16.5.2025 10:47:33 CEST | Pressemelding
Prisane for å leige jord aukar for dei fleste formål, ifølgje Landbruksdirektoratet si årlege undersøking. Det er store variasjonar i prisane som vert rapportert inn.
Har du husket å sende inn jakt- og fangstrapporten for 2024/2025?24.4.2025 13:32:50 CEST | Pressemelding
Alle som har betalt jegeravgiften for perioden 1. april 2024 - 31. mars 2025 må huske å levere jakt- og fangstrapporten til Statistisk sentralbyrå.
Importvernet forvaltes smidig og forutsigbart14.4.2025 14:41:31 CEST | Kronikk
I Konkurransetilsynets dagligvarerapport for 2024 pekes det på at importvernet og forvaltningen av dette er etableringshindre for bedre konkurranse i det norske dagligvaremarkedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom