To år med aktiv næringspolitikk
– Det går godt for store deler av norsk næringsliv, sier næringsminister Jan Christian Vestre når han legger frem rapporten «Næringspolitisk status 2021-2023»

Lørdag 14. oktober var det to år siden Arbeiderpartiet og Senterpartiet dannet regjering. De to årene har vært preget av krig og energikrise i Europa, noe som har lagt føringer både for utviklingen i økonomien og for handlingsrommet i norsk næringspolitikk.
– I løpet av første halvår ble det startet i underkant av 6.000 nye bedrifter hver måned. Konkurstallene er lavere enn før pandemien. I tillegg har prisveksten avtatt tre måneder på rad, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Næringsministeren mener det er godt nytt for norske bedrifter.
– Norge har høy sysselsetting og bortimot ingen arbeidsledighet. Det måles rekordstore investeringer i næringslivet og det settes stadig nye eksportrekorder fra fastlandet, sier næringsministeren.
Rapporten «Næringspolitisk status 2021-2023» gjør rede for ti viktige næringspolitiske prosjekter de siste to årene, og presenter status for gjennomføring av Hurdalsplattformen – punkt for punkt.
Flere arbeidsplasser og flere nye bedrifter
Regjeringens mål i Hurdalsplattformen er å sikre en lønnsom og bærekraftig næringspolitikk ved å få flere i jobb.
– I vår regjeringsperiode har 130.000 flere kommet i jobb og det er målt rekordhøye investeringer i norsk næringsliv, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Ti høydepunkter
I månedene som kommer fortsetter regjeringen arbeidet med de ulike reformene. Det blir mer gründerpolitikk, egne veikart for reiseliv og kreative næringer. Det skal også satses på forskning og teknologiutvikling i næringslivet.
– Fra mine ti år som bedriftsleder vet jeg at god næringspolitikk bør utformes i samarbeid med de som har skoene på. De konkrete resultatene vi har fått til i løpet av disse to årene hadde ikke vært mulig uten en fortløpende dialog med jobb- og verdiskaperne der ute, sier Jan Christian Vestre.
Hurdalsplattformen la grunnlaget for en lang rekke næringspolitiske satsninger. Det har blitt til ti høydepunkt som også staker ut kursen for de neste årene.
– Det er bedriftene selv som må gripe mulighetene, men det offentlige skal bidra gjennom en aktiv næringspolitikk og gode rammevilkår, sier næringsministeren.
Ti høydepunkter fra næringspolitikken de siste to årene
- Grønt industriløft
- Hele Norge eksporterer
- Virkemiddelapparatet 2.0: Én vei inn
- Mer bærekraftige og innovative anskaffelser
- Et grønnere og mer aktivt
statlig eierskap - Historisk mange dagligvaretiltak
- Industripartnerskap og handel
- Mer likestilling i næringslivet
- Forenkling og digitalisering
- Ren, rimelig og fornybar energi
Les mer om hvert punkt i rapporten.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Lenker
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Nytt land slutter seg til kampen mot fiskerikriminalitet27.6.2025 14:06:17 CEST | Pressemelding
Peru har signert Københavnerklæringen, som er første steg mot å bli med i det norske Blue Justice-initiativet. Målet er å styrke det internasjonale samarbeidet mot fiskerikriminalitet. Med Peru på laget er det nå 61 land som støtter initiativet.
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer til innspillsmøte om toll fra USA26.6.2025 10:08:34 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer næringslivsledere til møter om toll fra USA.
155 millionar til meir effektive og miljøvennlege hamner25.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringa gir no tilsagn om til saman 155 millionar kroner i støtte til ni prosjekt gjennom tilskotsordninga for effektive og miljøvennlege hamner. Midlane skal bidra til meir effektive hamner, betre logistikk og lågare utslepp.
Møttes for første gang: Målet er å forebygge konflikter til sjøs24.6.2025 13:54:16 CEST | Pressemelding
Regjeringen samlet nøkkelaktører fra havnæringene, myndighetene og kunnskapsmiljøene til det aller første møtet i Forum for sameksistens til havs.
Nytt utvalg skal revidere det maritime regelverket24.6.2025 11:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ha et maritimt regelverk som er tilpasset utviklingen i næringen og samfunnet. Et nytt lovutvalg har derfor fått i oppgave å gjennomgå det maritime regelverket og fremme forslag til endringer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom