Stor kartlegging: Disse norske kommunene er best forberedt på ekstremvær
17.10.2023 08:30:00 CEST | If | Pressemelding
Ekstremværrapporten 2023 avslører store forskjeller i hvordan norske kommuner ligger an i det viktige klimatilpasningsarbeidet. Færre kommuner skårer dårlig, men én av ti har ikke påbegynt arbeidet. - Svært urovekkende, sier konsernsjefen i Nordens største forsikringsselskap.

Ekstremværrapporten 2023 avslører store forskjeller i hvordan norske kommuner ligger an i det viktige klimatilpasningsarbeidet. Rogaland og Innlandet sparker godt fra seg, mange kommuner klatrer og færre skårer dårlig. Men én av ti kommuner er ennå ikke i gang.
– Norske kommuner har ikke jobbet spesielt mye bedre med klimatilpasning de siste tre årene, og noen er fortsatt ikke i gang med arbeidet. Det er svært urovekkende, spesielt når vi ser at ekstremvær øker i både hyppighet og omfang, sier Morten Thorsrud, konsernsjef i If.
For tredje gang har CICERO Senter for klimaforskning, på oppdrag fra forsikringsselskapet If, gjennomført en omfattende kartlegging av norske kommuners klimatilpasningsarbeid. Den forrige undersøkelsen ble gjennomført i 2020, før ekstremværhendelser som «Frank», «Gyda» og «Hans» – som mange har friskt i minne.
– Kompetansen må heves
– De siste ti årene har vi hatt 25 navngitte ekstremværvarsler, og tall fra Norsk Naturskadepool viser at norske forsikringsselskaper har erstattet skader på bygninger og innbo for over 30 milliarder kroner som følge av naturskader. Slik kan det ikke fortsette. Vi må forebygge, helt fra planleggingsstadiet, fremfor å reparere de samme skadene gang etter gang, sier Thorsrud.
– I vår kartlegging forteller norske kommuner hvilke barrierer de møter på i dette arbeidet. Mangel på økonomiske ressurser, tid/kapasitet og personell med riktig kompetanse er gjengangere. Vi mener at sentrale myndigheter må på banen med tydeligere føringer, for uten kompetanse er det vanskelig for kommunene å prioritere, fordele ressurser og gjøre de riktige tiltakene, legger han til.
Rogaland med storeslem
For andre gang er Stavanger den mest klimatilpassede blant de største kommunene i Norge. De vant i 2019 og gjør i år rent bord med 33 poeng av 33 mulige. Hakk i hæl følger naboen Sola med 32,5 poeng, som er nok til å bli den beste store kommunen i årets kartlegging. Totalt sett er Rogaland representert med fire kommuner blant Norges 30 beste.
På 3. plass finner vi Søndre Land kommune i Innlandet, som gjør et kraftig byks oppover på resultatlisten, sammenlignet med 26. plassen for tre år siden. Oslo, som ble kåret til landets mest klimatilpassede kommune i 2020, er nummer fire i årets kartlegging. Landets beste småkommune, Skjåk, kaprer femteplassen.
– Den grundige kartleggingen viser at landets største kommuner er best på klimatilpasning, og at det er de mellomstore som klatrer mest. Men vi ser også at det er nettopp kommuner som selv har fått erfare ekstremværets herjinger som har kommet lengst på vei. Slik bør det ikke være. Mer ekstremvær er den nye normalen, og det må Norges innbyggere være trygge på at kommunene er rustet for, sier Morten Thorsrud i If.
Slik gjennomføres kartleggingen bak Ekstremværrapporten 2023
Spørsmålene i den store kommuneundersøkelsen er utformet med utgangspunkt i et EU-verktøy for organisering av klimatilpasningsarbeid. 174 norske kommuner besvarte undersøkelsen, som gir en rekordhøy svarprosent sammenlignet med de tidligere undersøkelsene i 2019 og 2020. Kommunene får poeng på bakgrunn av svarene de selv sender inn.
Kartleggingen er delt inn i seks deler: Organisering, kartlegging av risiko og sårbarhet, identifisering av klimatilpasningstiltak, valg av tilpasningstiltak, gjennomføring, og evaluering/oppfølging.
Totalvinner:
Stavanger er Norges beste kommune på klimatilpasning i 2023 (33 av 33 mulige poeng)
Best av de største kommunene
1. Stavanger (33 poeng)
2. Oslo (32 poeng)
3. Asker (31,25 poeng)
Best av de store kommunene
1. Sola (32,5 poeng)
2. Indre Østfold (30,5 poeng)
3. Larvik og Lørenskog: (28,75 poeng)
Best av de mellomstore kommunene
1. Søndre Land (32,25 poeng)
2. Skaun (29 poeng)
3. Voss (28,75 poeng)
Best av de små kommunene
1. Skjåk (31,5 poeng)
2. Kåfjord, Iveland og Lærdal (30 poeng)
3. Vinje og Nordkapp (26,75 poeng)
Årets klatrer blant de beste kommunene
Indre Østfold (30,5 poeng)
Se side 28 og 29 i den vedlagte rapporten (under "dokumenter" nedenfor) for topp 30-liste og kategorivinnere blant norske kommuner.
Kontakter
Andreas Bibow HandelandKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 416 16 274andreas.handeland@if.noSigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder






Dokumenter
Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Farene som elsparkesyklister bør være klar over15.5.2026 09:47:41 CEST | Pressemelding
Unge under 16 og menn dominerer personskadene på elsparkesykler, viser tall fra If. Mange skader involverer personbiler. For elsparkesykler uten forsikring, kan konsekvensene bli millionregning.
Boligeiere prioriterer mer skadeforebygging6.5.2026 08:01:33 CEST | Pressemelding
Sampo Group leverer et solid resultat i første kvartal, med fortsatt sterk etterspørsel etter Ifs forsikringsprodukter. If ser en tydelig trend innenfor boligforsikring, der stadig flere boligeiere ønsker å forebygge skader på hjemmene sine.
Nye tall: Unge kvinner føler seg utenfor på grunn av sosiale medier9.4.2026 07:21:20 CEST | Pressemelding
Hver tredje kvinne (32 prosent) mellom 18 og 29 år i Norge har følt seg sosialt utenfor eller mindre verdt på grunn av innhold i sosiale medier.
If har fått inn rundt 20 skademeldinger fra «Dave»6.4.2026 07:34:55 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 07.30-tiden mandag, andre påskedag, foreløpig fått inn få skademeldinger som følge av ekstremværet «Dave».
If forbereder skadesentre før stormen «Dave»3.4.2026 15:05:10 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If er i full beredskap for å kunne hjelpe kundene med stormen «Dave».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom