CARE

– Forferdet over evakueringsordre

Del

– Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

Foto: Grayscale Media
Foto: Grayscale Media

Bombingen fortsetter i Gaza. Samtidig har Israel bedt 1.1 millioner sivile i Gaza om å evakuere sørover.

–Vi er forferdet over at sivile blir bedt om å evakuere internt på Gaza-stripen, samtidig som den intense bombingen fortsetter. Det er mangel på transport, mangel på alt. Det vil ikke la seg gjøre for så mange mennesker å evakuere nå. Mange av dem er skadet, mange av dem er barn, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

Han peker på at så lenge det er snakk om evakuering internt på Gaza, altså ut av Gaza by og sørover, er det en evakuering som skjer innad i et avstengt område hvor hjelpen ikke slipper til.

– Det eneste som kan redde sivile på Gaza nå, er at blokaden løftes og at bombingen stanser, sier Georgsen.

CARE har egne ansatte som befinner seg i Gaza, samt ansatte i lokale partnerorganisasjoner. 

– Vi er veldig bekymret for hvordan det vil gå med dem. De er livredde – slik alle sivile på Gaza er nå. Det er akutt behov for en humanitær korridor, slik at nødhjelp kan komme inn. De sivile lidelsene i Gaza nå er nesten ikke til å fatte, og vi frykter at de blir verre for hver time som går, sier Georgsen.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Foto: Grayscale Media
Foto: Grayscale Media
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra CARE

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra CARE

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye