Usedvanlige improvisasjoner og et stort kreativt overskudd på Erlend Apneseth Trio og Maja S.K. Ratkjes nye album 'Collage'.
Den siste albumutgivelsen fra kritikerroste Erlend Apneseth Trio er laget i samarbeid med den anerkjente eksperimentelle komponisten og vokalisten Maja Ratkje. Deres improviserte konsert i 2022 var et strålende kick-off for en fem dager lang festival, som heldigvis ble tatt opp på bånd. Etter å ha omarbeidet og utbrodert det innspilte materialet sammen med sin faste samarbeidspartner Jørgen Træen, er resultatet blitt et stort, innovativt og rikt lydlandskap med forunderlige variasjoner.

Å lytte til albumet er nærmest som å være på oppdagelsesferd, inn og ut av en drømmetilstand. Helt fra begynnelsen møtes lytteren av eldgamle stemmer på bånd, omgitt av forvrengte og spredte lyder. Fra ulende vind og den myke ringingen av sauebjeller, til den tidløse sildringen av en liten bekk. Strenger i ulike klangfarger svever over animerte knak og knekk, og samles til en symfoni. De vokale bidragene er spesielt interessante, og fungerer som veiviser på reisen, med sine resitasjoner og ulike klangfarger som tidvis og sømløst glir over til ikke-menneskelige lyder. Det velbalanserte mangfoldet av akustiske og elektriske lyder har blitt bandets varemerke, og har her blitt videreforedlet. De utfyller hverandre og skaper nye improvisatoriske stier å følge, og viser hvorfor dette er en av Norges mest unike konstellasjoner.
Møtet med Ratkje har tydelig påvirket Erlend Apneseth Trio til å utforske nye musikalske områder, med støy, klassisk samtidsmusikk og mer til. Det viser hvordan trioen er full av evne og vilje til å kontinuerlig utvikle seg og være nysgjerrige. Det er grunnen til at alle deres fire foregående album ble nominert til Spellemann i «åpen klasse», hvor «Salika, Molika» vant og også ble nominert til Nordic Music Prize.
«Collage» er et uforlignelig album bortenfor sjangerkategorier, hvor et spontant møte har avdekket vår tids musikk.

Erlend Apneseth: Hardanger fiddle
Stephan Meidell: baritone acoustic guitar, live sampling, modular synth
Øyvind Hegg-Lunde: acoustic & electronic drums, percussion, timpani
Maja S. K. Ratkje: voice, electronics
All music made by Apneseth/Meidell/Hegg-Lunde/Ratkje
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Heilo / Odin / Hubro / Simax
Bilder



Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Frode Alnæs synger om "Ferie", andre singel i varmende Ry Cooder-landskap er ute i dag!20.6.2025 09:45:00 CEST | Pressemelding
Låta "Ferie" er en låt for sommeren, andre singel fra kommende album «Cooderland». Sammen med et stjernelag av norske musikere, som Adam Douglas, Monica Rennan Hjelle og Rikke Normann på kor, er det umulig å ikke synge med!
Andreas Rotevatn med liveplate - Weather Report møter Odd Nordstoga20.6.2025 09:25:00 CEST | Pressemelding
Fest eller flinkis, klubb eller kyrkje, håvamål eller autotune, alternativ pop eller tilgjengeleg jazz? Trombonist, komponist og artist Andreas Rotevatn gjev deg alt saman, og alt midt i mellom - no live fra Vestlandet!
Benedicte Maurseth slipper «Sommarbeite», den første singelen fra sitt nye album i dag20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Etter det kritikerroste gjennombruddsverket Hárr (2022) er den prisvinnende hardingfelespilleren, komponisten og forfatteren Benedicte Maurseth tilbake med ny musikk. Nå slipper hun første singel, «Sommarbeite», fra albumet Mirra, som lanseres høsten 2025.
Benedicte Maurseth releases first single from her upcoming album – “Sommarbeite” out now20.6.2025 09:00:00 CEST | Press release
Following her critically acclaimed breakthrough work Hárr (2022), award-winning Hardanger fiddle player, composer, and author Benedicte Maurseth returns with new music. Today she releases the first single, “Sommarbeite” (Summer Pasture), from the upcoming album Mirra, set for release in autumn 2025.
I grenselandet mellom drøm og virkelighet – første singel fra Liv Andrea Hauge Trios nye album - "Natt Natt Natt" ute nå.20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
5. september slipper Liv Andrea Hauge Trio sitt tredje album Døgnville, et utforskende og stemningsrikt verk som beveger seg i grenselandet mellom drøm og virkelighet. I dag kommer første singel fra plata -Natt natt natt – en låt for sene sommerkvelder som gir lytteren en første smak av trioens nye musikalske landskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom