Disputerte om kritisk fengsling
Knut Mellingsæter Sørensen ved PHS har disputert med avhandlingen: «Hvem i helvete kommer nå? Kriminalomsorgsarbeid i en ekstraordinær kritisk situasjon». Den var da Anders Behring Breivik ble fengslet få dager etter terrorangrepet 22. juli 2011.

Et sentralt poeng i avhandlingen er at fengslingen representerte noe helt nytt, noe norsk kriminalomsorg ikke hadde håndtert før. Fengslingen var noe utenfor forståelseshorisonten til fengselslederne og - betjentene på Ila. Det var en ukjent størrelse som det ikke fantes noe beredskap for og der nye løsninger måtte finnes umiddelbart. Det er disse innovasjonene avhandlingen handler om. Fengslingen var et brudd med norsk kriminalomsorgspraksis og betjentkultur som fokuserer på å endre og rehabilitere innsatte og på å balansere omsorg og kontroll.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(Åpen hverdager kl. 09 - 15) - ikke SMS
Om oss
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Nyutdannede politifolk rett ut i jobb: – Sjelden vært bedre22.1.2026 10:08:34 CET | Pressemelding
Nesten alle studentene som fullførte bachelorutdanningen ved Politihøgskolen i 2025, er nå i jobb i politiet. Etter flere år med utfordrende arbeidsmarked for nyutdannede politifolk, viser ferske tall at utviklingen har snudd fullstendig.
Flere studenter til Politihøgskolen19.1.2026 15:49:28 CET | Pressemelding
Antall studieplasser på Politihøgskolen i Oslo økes med 25 plasser. – Gledelig at politiutdanningen satses på, sier rektor Nina Skarpenes.
Nytt kull politistudenter i Alta16.1.2026 18:42:51 CET | Pressemelding
Politihøgskolen skal likevel ta opp studenter til politiutdanningen i Alta høsten 2026.
Politihøgskolen vil ruste opp bankenes evne til å håndtere svindel og hvitvasking – lanserer studier for privat sektor10.11.2025 12:26:14 CET | Pressemelding
Politihøgskolen tar et historisk skritt ved å åpne dørene for privat sektor. For første gang lanseres nå studietilbud rettet mot ansatte i banknæringen og enkelte andre sektorer, med mål om å gi spisskompetanse i å avdekke og håndtere svindel og hvitvasking – en stadig mer alvorlig del av den organiserte kriminaliteten i Norge.
Positiv jobbutvikling fortsetter17.9.2025 14:16:52 CEST | Pressemelding
Jobbsituasjonen for nyutdannet politi er i stadig bedring. Ventetiden for å starte i stilling i politiet er betraktelig redusert det siste året. Og stadig flere kommer også raskere inn i fast jobb.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom