– Det er mange som faller utenfor
Som økonomiekspert opplever Cecilie Langum Becker at mange ikke har kunnskap nok og forutsetninger til å ta gode valg for sin privatøkonomi. – Dette er et demokratisk problem, sier hun.

Økonomikommentator i NRK, Cecilie Langum Becker, er tett på alt som beveger seg i norsk og internasjonal økonomi. En av hennes viktigste oppgaver er å forklare til dels kompliserte sammenhenger i klartekst. Og de siste årene har hun hatt nok å gjøre - pandemi, råvaremangel, strømkrise, sanksjoner og skatteflukt har gjort behovet for oversikt større enn noen gang.
Fra tidlig handel og markedets usynlige hånd, til krypto og lønnsforhandlinger tar Langum Becker deg gjennom det økonomiske maskineriet i boken «Kan vi ikke bare bruke oljepengene, da?». Hun viser hva som skjer når noe svikter, hvilke verktøy som kan reparere skadene - og hvordan de påvirker din lommebok.
Folk har spørsmål
Boken har undertittelen «Alt du bør vite om økonomi, men ikke tør spørre om».
– Den oppsummerer egentlig innholdet godt. I jobben min som økonomikommentator i NRK er jeg tett på folk, og får spørsmål som jeg tror mange kan relatere seg til. Alle disse forsøker jeg å svare på etter beste evne i boken, sier Langum Becker.
Hun opplever at mange ikke helt forstår hva som skjer på makroøkonomisk plan, altså de store linjene.
– En konsekvens er at det er mange som faller utenfor, fordi de ikke har kunnskap nok og forutsetninger til å ta gode valg for sin privatøkonomi. Dette er et demokratisk problem, og makroøkonomi burde være grunnskolepensum, mener Langum Becker.
Ta kontakt for intervju
Cecilie Langum Becker er økonomikommentator i NRK. Hun er utdannet siviløkonom fra NHH og renteanalytiker fra Norske Finansanalytikeres Forening (NFF). Dette er hennes første bok.
Ta kontakt for anmeldereksemplar og intervju. Lansering er 20. oktober.
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPR- og markedsansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Jørn Lier Horst og Thomas Enger er endelig tilbake!13.6.2025 07:17:27 CEST | Pressemelding
Serien om Alexander Blix og Emma Ramm er enormt populær. Nå lanseres bok nummer seks i rekken, Utskudd.
Ny bok av dronningen av TikTok og romantasy!6.6.2025 07:02:18 CEST | Pressemelding
Sarah J. Maas går viralt og har solgt nærmere 40 millioner bøker. Nå er Ildens og skyggens hus, tredje bok i den populære Crescent City-serien, klar i norsk oversettelse.
Voldtekt går viralt2.6.2025 07:13:00 CEST | Pressemelding
En 16 år gammel jente blir voldtatt og en video av hendelsen går viralt. Videoen utløser en nasjonal proteststorm i Tyskland, og en voldelig ytre høyre-bevegelse får fotfeste.
Samuel Bjørk er tilbake med eksplosiv thriller!30.5.2025 07:15:20 CEST | Pressemelding
Etter to år er ventetiden endelig over: Samuel Bjørk gir ut Bomberen, hans sjette krimroman om leserfavorittene Holger Munch og Mia Krüger.
En bok for mer fakta og mindre følelser i debatten om skjerm i skolen19.5.2025 10:27:46 CEST | Pressemelding
Hvordan gir vi barna det beste læringsmiljøet – i en tid preget av skjermer, algoritmer og kunstig intelligens? 77 elever, lærere, foreldre og fagpersoner samles i én bok som inviterer til en mer kunnskapsbasert samtale om teknologi og læring i norsk skole.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom