– Det er mange som faller utenfor
Som økonomiekspert opplever Cecilie Langum Becker at mange ikke har kunnskap nok og forutsetninger til å ta gode valg for sin privatøkonomi. – Dette er et demokratisk problem, sier hun.

Økonomikommentator i NRK, Cecilie Langum Becker, er tett på alt som beveger seg i norsk og internasjonal økonomi. En av hennes viktigste oppgaver er å forklare til dels kompliserte sammenhenger i klartekst. Og de siste årene har hun hatt nok å gjøre - pandemi, råvaremangel, strømkrise, sanksjoner og skatteflukt har gjort behovet for oversikt større enn noen gang.
Fra tidlig handel og markedets usynlige hånd, til krypto og lønnsforhandlinger tar Langum Becker deg gjennom det økonomiske maskineriet i boken «Kan vi ikke bare bruke oljepengene, da?». Hun viser hva som skjer når noe svikter, hvilke verktøy som kan reparere skadene - og hvordan de påvirker din lommebok.
Folk har spørsmål
Boken har undertittelen «Alt du bør vite om økonomi, men ikke tør spørre om».
– Den oppsummerer egentlig innholdet godt. I jobben min som økonomikommentator i NRK er jeg tett på folk, og får spørsmål som jeg tror mange kan relatere seg til. Alle disse forsøker jeg å svare på etter beste evne i boken, sier Langum Becker.
Hun opplever at mange ikke helt forstår hva som skjer på makroøkonomisk plan, altså de store linjene.
– En konsekvens er at det er mange som faller utenfor, fordi de ikke har kunnskap nok og forutsetninger til å ta gode valg for sin privatøkonomi. Dette er et demokratisk problem, og makroøkonomi burde være grunnskolepensum, mener Langum Becker.
Ta kontakt for intervju
Cecilie Langum Becker er økonomikommentator i NRK. Hun er utdannet siviløkonom fra NHH og renteanalytiker fra Norske Finansanalytikeres Forening (NFF). Dette er hennes første bok.
Ta kontakt for anmeldereksemplar og intervju. Lansering er 20. oktober.
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPR- og markedsansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Matematiker hylles for roman i elleve deler19.9.2025 07:11:00 CEST | Pressemelding
Sangen om storken og dromedaren er utpekt til 2000-tallets beste roman og forfatteren bak er matematiker Anjet Daanje.
Ingrid Storholmen tildeles Bonnier Norsk Forlags litteraturpris 202516.9.2025 18:00:00 CEST | Pressemelding
Hvert år tildeles Bonnier Norsk Forlags litteraturpris en viktig, særegen stemme i den norske samtidslitteraturen. Prisvinneren velges ut av Det litterære råd og mottar 100 000 kroner.
Endelig avsløres hemmelighetene!16.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
Skrekk-mesteren Sara Hjardar er tilbake med nest siste bok i Mia Myhr-serien.
Småbruksdrøm ble bok15.9.2025 07:11:00 CEST | Pressemelding
Hege Norman-Stormbringer er aktuell med romanen Bare for et år, en fortelling inspirert av både hennes egen historie og sanne hendelser fra krigen.
Er det siste bok om Wisting? Fansen til Jørn Lier Horst fortviler12.9.2025 07:03:49 CEST | Pressemelding
Reaksjonene lot ikke vente på seg da Jørn Lier Horst delte tittelen på sin nye Wisting-krim, Den siste saken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom