– Dramatisk at regjeringen ikke prioriterer Griegakademiet
6.10.2023 12:24:09 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Rektor ved Universitetet i Bergen (UiB), Margareth Hagen er skuffet over forslaget til statsbudsjett for 2024.
I dag la finansminister Trygve Slagsvold Vedum frem regjeringens forslag til statsbudsjett.
– Dette er et stramt budsjett preget av den krevende økonomiske situasjonen vi er i, med inflasjon og krig i Europa. Men selv i vanskelige tider er det viktig å investere i forskning og utdanning. Det synes vi ikke at regjeringen gjør med dette budsjettet, sier rektor Margareth Hagen.
Trist dag for vestlandskulturen
Det er ikke foreslått finansiering til bygging av nytt Griegakademi i årets statsbudsjett. Griegakademiet huser UiBs studieprogram innen utøvende musikk og komposisjon, musikkvitenskap, musikkterapi og PPU.
– Det er en stor skuffelse for UiB og dramatisk for Griegakademiet at det ikke kommer penger til byggestart i dette budsjettet. Dagen etter at hele Norge feiret Nobelprisen til Jon Fosse, er det trist å se at regjeringen ikke anerkjenner kulturlivet på Vestlandet på samme måte. Vi håper nå at SV kan overtale regjeringen til å ta til fornuft, sier Hagen.
Statsbygg har konkludert med at eksisterende bygg ikke er egnet og UiB fikk i fjor innarbeidet et stortingsvedtak om regjeringen skulle legge til rette for at arbeidet med forprosjekt for nytt bygg til Griegakademiet i Bergen fortsatte, og at Kunnskapsdepartementet fortsatt skulle ha rollen som prosjektbestiller.
– Griegakademiet har utdannet noen av våre største internasjonale stjerner som Lise Davidsen og Leif Ove Andsnes. Jeg er bekymret for at dette kan føre til at et av de sterkeste fagmiljøene på kulturfeltet i Norge forvitrer. Det er ikke bare trist for de store stjernene, men studentene som over tiår har hatt vanskelige arbeidsforhold, sier Hagen.
Stramt budsjett for UiB
Statsbudsjettet har en lønns- og priskompensasjon som etter UiBs vurderinger er for lav og medfører et realkutt på minst 25 millioner kroner for UiB.
– Statsbudsjettet representerer en realnedgang for sektoren og for lav lønns- og priskompensasjon vil bety et svært stramt budsjett for UiB i 2024, sier Hagen.
I tillegg presenteres ny finansieringsmodell for sektoren som legger opp til en betydelig mer studentdrevet økonomi og der det ikke er insentiver for forskning.
– Jeg er bekymret for innretningen på finansieringsmodellen. En modell uten insentiver for forskning vil kunne svekke de sterke forskningsuniversitene i Norge og den forskningsbaserte utdanningen. Vi trenger insentiver for forskning om Norge skal på internasjonale konkurransearenaer og fortsatt satse på sterk forskning som kan bidra til omstilling av det norske samfunnet, sier Hagen.
De nye finansieringskategoriene differensierer heller ikke lenger mellom utdanninger på bachelor- og masternivå.
– Vi tolker dette som en dreining bort fra den tradisjonelle universitetsutdanningen og over til kortere utdanningsløp. Samfunnet trenger mer, ikke mindre kunnskap, sier Hagen.
Nøkkelord
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noBilder

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Krigen i Ukraina18.8.2026 14:40:22 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har en rekke eksperter som kan uttale seg om Russlands angrepskrig mot Ukraina.
Når viktig kunnskap om natur og klima ikke tas i bruk12.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kommunene trenger kunnskap om lokale natur- og klimaforhold for å kunne ta gode beslutninger om arealbruk og klimatilpasning. Likevel blir verdifull lokal kunnskap ofte ikke en del av beslutningsgrunnlaget. En ny studie viser at det ikke bare skyldes at institusjonene ikke etterspør slik kunnskap. Mange innbyggere undervurderer også verdien av det de selv vet og har erfart.
Frå breidyll til flaumfare: Bondhusbreen varslar eit klima i endring31.7.2026 11:35:45 CEST | Pressemelding
I sommar måtte politiet stenge eit område ved det populære turistmålet Bondhusvatnet på grunn av flumfare frå breen. Nettopp korleis klimaendringane påverkar natur og friluftsliv er temaet for Rosendalsveko 3. – 4. august.
Stor interesse for studiene ved UiB23.7.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen (UiB) opplever stor interesse for sine studietilbud. I årets opptak til grunnstudiene hadde universitetet 11 486 førstevalgsøkere. Samtidig står over 17 000 søkere på venteliste til ett eller flere studier etter hovedopptaket.
På sporet av Norges huleboere3.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
UiB-forskere har funnet en 4000 år gammel hodeskalle fra et lite barn i Vaksdal kommune på Vestlandet. – Dette er sjeldne spor etter den tidligste jordbruksbefolkningen i Norge. Nå håper vi å finne ut hvordan de så ut og hvor de kom fra, sier prosjektleder Knut Andreas Bergsvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom