Peab overleverte Lørenskogs nye paradegate
Lørenskog har fått en ny og moderne sentrumsgate som er spesielt tilrettelagt for myke trafikanter. 29. september ble prosjektet på Skårersletta overlevert av Peab Anlegg.

Prosjektet startet med en samspillsfase høsten 2019, hvor partene samarbeidet om prosjektering, kontraktsomfang og kontraktssum. Det første spadetaket ble satt i januar 2021 og nylig ble sentrumsgaten overlevert fra Peab Anlegg til Lørenskog kommune.
Strekningen har allerede fått kallenavnet «Lørenskogs nye paradegate». Den er særlig tilrettelagt for myke trafikanter og består av adskilte sykkelfelt, brede fortau og grøntområder med planter og trær.
- Vi har hatt en samspillsententreprise med kommunen, som jeg tror har vært helt avgjørende. Det har vært et komplekst og teknisk krevende prosjekt, med mye eksisterende infrastruktur, sier Morten Sjøli, prosjektsjef i Peab Anlegg.
Mellom 60 og 100 arbeidere har jobbet med strekningen på Skårersletta, hvor mye av innsatsen har foregått under bakken. Dette inkluderte arbeid med 32 000 meter kabler som skulle opprettholdes i drift, samtidig som vann- og avløpsnettet ble oppgradert.
- Det har vært utfordrende, men vi har lykkes svært godt med arbeidet. Jeg er stolt over de ansatte i Peab og måten prosjektet har blitt gjennomført på, sier Sjøli.
Godt samarbeid med kommunen
- Det var en stor glede å overta sentrumsgaten på Skårersletta og jeg opplever at kommunen har fått de kvalitetene vi ønsket. Jeg vil absolutt si at dette blir den nye paradegaten, sier Elisabeth Borge, avdelingsleder for vei, vann, avløp og renovasjon i Lørenskog kommune.
Anleggsarbeidet har pågått i to år og ni måneder. I denne perioden har det blitt lagt stor vekt på å tilrettelegge for adkomst til næringsvirksomhet og leiligheter, samt at fotgjengere og syklister skulle kunne ferdes trygt i området.
- Selv om vi har stått i krevende situasjoner så har alle vært løsningsorienterte og tilgjengelige. Det har vært en god tone gjennom hele prosessen og jeg vil fremheve samarbeidet med Peab, sier Borge.
Den nye gaten er 24 meter bred, med fem meter fortau på hver side, samt sykkelfelt som er adskilt fra kjørebanen med kantstein. Både fortau og sykkelfelt er utstyrt med gatevarme og det er etablert regnbed med planter som skal ta unna overvann.
Den om lag en kilometer lange sentrumsgaten på Skårersletta vil bidra til et levende bymiljø med møteplasser som stimulerer til aktivitet og folkeliv.
- Vi er svært fornøyde med å ha fullført utbyggingen av Skårersletta, som er et prosjekt av stor betydning for Lørenskog. Dette er et eksempel på godt samarbeid med kommunen, for å etablere infrastruktur som kommer lokalsamfunnet til gode. Vi er stolte av resultatene og ser frem til at folk kan ta i bruk den nye paradegaten, sier Johan Hansson, adm. direktør i Peab Anlegg Norge.
Kontakter
Johan HanssonAdm. direktør - Peab Anlegg
Tel:+47 917 43 353johan.hansson@peab.noStine GabrielsenKommunikasjonssjef - Peab Norge
Tel:+47 416 51 414stine.gabrielsen@peab.noBilder


Om oss
Peab er Nordens samfunnsbygger med 15 000 medarbeidere og en omsetning på 62 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1800 ansatte og en omsetning på ca. 7,5 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Peabs halvårsrapport januar – juni 2025: Fortsatt stabil utvikling15.7.2025 11:26:22 CEST | Pressemelding
– Peabs stabile utvikling fortsatte i årets andre kvartal. Vi rapporterte en noe lavere omsetning i kvartalet, men økte driftsresultatet og forbedret driftsmarginen. Anleggsvirksomheten, byggvirksomheten lokalt samt store deler av forretningsområdet Industri hadde en fortsatt god utvikling, mens nedgang i boligbyggingen påvirket virksomhetene innen prosjektutvikling, byggesystemer og kranutleie, sier Jesper Göransson, konsernsjef i Peab.
Samarbeid om nytt sentrumshotell i Narvik8.7.2025 07:41:15 CEST | Pressemelding
Narvikregionen er i en spennende utviklingsfase, og nå skal overnattingstilbudet styrkes. Dronningens gate 27 Narvik AS har inngått en samspillsavtale for detaljprosjektering av nytt sentrumshotell med entreprenøren Peab og arkitektene Krook & Tjäder.
Peab restaurerer Trondenes middelalderkirke19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Bogstrand AS har inngått kontrakt om vedlikehold og restaurering av taket på Trondenes kirke i Harstad – verdens nordligste middelalderkirke.
Ny leder for Peab Bygg i Telemark og Vestfold27.5.2025 09:17:22 CEST | Pressemelding
Håvard Dybendal overtar ansvaret for Peabs byggvirksomhet i Telemark og Vestfold etter at Lars Hunkilen har valgt å fratre sin stilling i selskapet.
Peab har inngått to nye kontrakter med Trøndelag fylkeskommune23.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skiltavdelingen i Peab Anlegg har inngått to kontrakter med Trøndelag fylkeskommune til en samlet verdi på nærmere 40 millioner kroner. Kontraktene gjelder rehabilitering av støyskjermer i Trondheim samt ulike trafikksikkerhets- og vedlikeholdstiltak på fylkesveinettet i Trøndelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom