Russland og Belarus er delvis suspendert fra IPC
Den internasjonale paralympiske komiteen (IPC) avholdt sin generalforsamling i Manama, Bahrain 28.-29. september. Der stemte et flertall av IPCs medlemmer for en delvis suspensjon av de nasjonale paralympiske komiteene fra Russland og Belarus. Dette innebærer at de kun kan delta som individuelle, nøytrale deltakere i de Paralympiske leker i Paris 2024.

Første visepresident i Norges idrettsforbund, Arne Bård Dalhaug, representerte Norges paralympiske komité under IPCs generalforsamling sammen med assisterende generalsekretær Else-Marthe Sørlie Lybekk og utøverrepresentant Birgit Skarstein.
Idrettsstyret besluttet i sitt møte 12.-13. september at NIF som Norges paralympiske komité skulle stemme for full suspensjon av Russlands og Belarus sine paralympiske komiteer. Dersom en full suspensjon ikke fikk flertall på generalforsamlingen, ville NIFs neste steg være å stemme for delvis suspensjon, som innebærer individuell, nøytral deltakelse i de Paralympiske leker i Paris 2024.
- Norsk idrett viderefører vår fordømmelse av Russlands aggresjon og invasjon i Ukraina. Situasjonen i Ukraina har store konsekvenser for deres paralympiske utøvere og vår solidaritet som idrettsledere er udiskutabelt hos de ukrainske utøverne og det ukrainske folket. Dette budskapet formidlet vi i dag til alle medlemslandene i IPC på vegne av de nordiske paralympiske komiteene. Til tross for dette, fikk vi ikke nok støtte til full suspensjon, og endte dermed med en delvis suspensjon, sier første visepresident i Norges idrettsforbund, Arne Bård Dalhaug.
- Alle de nordiske komiteene stemte for en suspensjon av russisk og belarusisk medlemskap i IPC, og deretter for en delvis suspensjon. En full suspensjon ville innebære at Russland og Belarus ble utestengt fra all internasjonal paralympisk idrett i regi av IPC, også De paralympiske leker i Paris 2024. Nå ble det altså ikke slik, men en delvis suspensjon med individuell og nøytral deltakelse i Paris neste år. Demokratiet har stemt, og majoriteten ønsket dette utfallet. Da må vi respektere det. Men vi er skuffet over det ikke ble en full utestengelse, sier Dalhaug.
Kontakter
Pressevakt NIF
(Hverdager 16.00-23.00, lør/søn 09.00-23.00)
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Takknemlige for 965 millioner i spillemidler til norsk idrett12.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen tildelte i dag norsk idrett 965 millioner kroner fra Norsk Tippings overskudd. Tildelingen er 35 millioner høyere enn i fjor. Lønns- og priskompensasjon utgjør 29 millioner kroner. Det ble søkt om 1019 millioner kroner.
Idrettsforbundet mottar 14,5 millioner fra Sparebankstiftelsen DNB3.12.2025 10:15:51 CET | Pressemelding
Norges idrettsforbund mottar 14,5 millioner kroner fra Sparebankstiftelsen DNB for videreutvikling av aktivitets- og konkurransekonsepter for ungdom i årene som kommer.
Lansering av ny rapport: Krenkende opplevelser i barne- og ungdomsidretten29.11.2025 08:18:55 CET | Presseinvitasjon
Velkommen til lansering av rapporten «Krenkende opplevelser i barne- og ungdomsidretten» tirsdag 2. desember.
Åpen time for pressen 12. november7.11.2025 16:00:00 CET | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen onsdag 12. november kl. 09.45-10.30 etter idrettsstyremøte nr. 6.
Velkommen til lansering av OL- og Paralympics-kolleksjonen!23.10.2025 13:40:10 CEST | Presseinvitasjon
Olympiatoppen inviterer pressen til visning av kleskolleksjonen til OL og Paralympics i Milano Cortina. 27 utøvere fra åtte ulike idretter stiller på catwalken for å presentere kolleksjonen fra Craft, Dale of Norway og Alfa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom