100 mennesker har mistet livet i trafikken så langt i år
19 mennesker mistet livet i trafikken i september. Dermed ble september den verste ulykkesmåneden så langt i år. Totalt har 100 personer omkommet i trafikken, det er elleve flere enn i fjor på samme tid.

Det høye antallet drepte i trafikken ser ut til å fortsette også etter sommeren. Det er fortsatt barn og unge under 25 år som står for den største økningen.
– Det berører oss ekstra sterkt når vi i september mister tre unge mennesker i en og samme ulykke, samt en ung gutt på sykkel. Disse ulykkene må vi for all del unngå. Vi har hatt nok av tomme skolepulter og kolleger som savner arbeidskameratene sine i år. For at alle skal komme trygt frem vil det koste i innsats både fra samfunnet og fra hver enkelt av oss. Det kan bety lavere fartsgrenser på spesielt utsatte strekninger, og at vi trafikanter overholder regler og er oppmerksomme i trafikken, sier fagsjef i Trygg Trafikk Bård Morten Johansen.
To «kriseår» på rad
Fjoråret ble betegnet som et «kriseår» for trafikksikkerheten. I år har det gått fra vondt til verre.
– Norge har i flere år på rad blitt kåret til Europas mest trafikksikre land, og vi har hatt en betydelig nedgang i trafikkdrepte over tid. Vi kan ikke gi oss med det, og det er satt noen klare mål for å redusere antall omkomne ytterligere. Nå er vi bokstavelig talt på kollisjonskurs, og myndighetene må ty til flere grep for å snu trenden. Lavere fartsgrenser, økte midler til kontrollvirksomhet samt større innsats på forebyggende arbeid i tidlig alder er forslag til tiltak som bør prioriteres, sier Johansen.
Vestland og Innlandet hardest rammet
Så langt i år har henholdsvis 13 og 15 personer omkommet i Vestland og Innlandet. Seks personer mistet livet i Vestland, bare i september. De to fylkene har størst økning i antall drepte sammenlignet med fjoråret.
– Alvorlige trafikkulykker forekommer over hele landet, og det kan ramme så å si hvem som helst. Derfor må vi som befinner oss i trafikken, hele tiden tenke sikkerhet når vi er ute på veien. Det innebærer at vi holder en forsvarlig fart etter forholdene, kjører rusfritt og bruker påbudt sikkerhetsutstyr. Også må vi la mobiltelefoner og andre oppmerksomhetstyver enten være dempet, avslått eller godt gjemt i hanskerommet, oppfordrer Johansen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Morten JohansenFagsjef trafikksikkerhet
Tel:91 33 70 46johansen@tryggtrafikk.noCecilie BrynerKommunikasjonssjefTrygg Trafikk
Tel:97090996bryner@tryggtrafikk.noDokumenter
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Over én av tre dødsulykker med rus skjer om sommeren8.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
En fersk analyse av dødsulykker i trafikken fra 2017 til 2023 viser at sommermånedene er spesielt utsatte for rusulykker. 35 prosent av alle dødsulykker med rus skjer mellom juni og august, selv om denne perioden kun utgjør 25 prosent av året.
Foreldre kan ikke reglene for sikring av barn i bil2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Kun 4 av 10 småbarnsforeldre kan reglene for sikring av barn i bil. Kunnskapsnivået om riktig og trygg sikring er for dårlig.
17 trafikanter omkom i juni1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I årets første sommermåned mistet 17 personer livet i trafikken. Dette er måneden med flest omkomne så langt i år. Halvparten av dødsulykkene var utforkjøringer med bil eller MC.
Ny rapport: Hjelmpåbud kan spare samfunnet for milliarder25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hodeskader etter sykkelulykker koster samfunnet milliarder hvert eneste år. – Ulykkene får vi ikke bukt med over natten, å redusere omfanget av hodeskader er enklere, mener Trygg Trafikk.
Ti personer omkom i mai-trafikken2.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nær halvparten av de omkomne kjørte motorsykkel. Dermed har sju motorsyklister mistet livet så langt i år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom