OsloMet får master i maskinteknologi
OsloMet får masterstudium i maskinteknologi fra høsten 2024. Det nye studiet legger stor vekt på bærekraftig teknologi.

Bakgrunnen for det nye studiet er stort behov for maskinteknologisk kompetanse.
– Kompetansen kandidatene får, blir viktig for å hjelpe oss å nå FNs bærekraftsmål, heter det i vedtaket til universitetsstyret på OsloMet – storbyuniversitetet.
Masterstudiet skal utdanne yrkesutøvere som kan ta i bruk ny teknologi og utvikle innovative og mest mulig bærekraftige løsninger innen blant annet grønne energikilder, maskindesign, helseteknologi, robotikk, offshore- og undervannsteknologi, fiskeri, og olje og gass.
Gir bred kompetanse
Dette krever multidisiplinær kompetanse. I utviklingen av studiet er det lagt vekt på tilbakemeldinger fra ulike arbeidslivspartnere i Osloregionen, som ønsker masterkandidater med bred kompetanse.
Og det nye studiet skiller seg ut med å være bredere enn tilsvarende masterstudier på andre norske universiteter, som gir spissere kompetanse.
Fagfeltet maskinteknologi omfatter studier av maskiner eller fysiske systemer som kan involvere kraft, bevegelse og/eller energioverføring.
Ingeniørfysikk og matematikkprinsipper kombineres i mekanikk av faste stoffer og væsker, termodynamikk, materialvitenskap, design, strukturell analyse og elektrisitet.
På det nye masterstudiet kan studentene spesialisere seg i faststoffmekanikk, fluidmekanikk eller mekatronikk, men mange av emnene er felles.
Maskinutdanning både på bachelor- og masternivå
OsloMet har fra før et maskiningeniørstudium på bachelornivå som kan gi grunnlag for rekruttering til masterstudiet.
Masterstudiet i maskinteknologi vil gjøre det mulig for flere av studentene å ta både bachelor- og mastergrad ved OsloMet. Lærerkreftene vil bli de samme, og det kan bidra til rekruttering til masterstudiet.
Det nye masterstudiet kan også gi rekruttering til doktorgradsprogrammet i ingeniørvitenskap.
– Med en ny master i maskinteknologi, der masterstudenter jobber tett med både forskningsgruppene på universitetet og arbeidslivet, vil Fakultet for teknologi, kunst og design (TKD) ytterligere styrke sin rolle som leverandør av ettertraktede kandidater til næringslivet, statlige organisasjoner, forskningsinstitutter og akademia, sier dekan Laurence Habib.
Kandidater fra den nye masteren får graden "Master of Science in Mechanical Engineering", og arbeidsspråket i utdanningen blir engelsk.
Bilder

Om oss
OsloMet – storbyuniversitetet (tidligere Høgskolen i Oslo og Akershus) har cirka 18.000 studenter og 2.100 ansatte, og har studier i Pilestredet, på Kjeller og i Sandvika.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Institutt for estetiske fag ved OsloMet feirer 150 år7.10.2025 14:12:40 CEST | Pressemelding
Institutt for estetiske fag fyller 150 år. Velkommen til feiring fra 14.-16. oktober med utstillinger, foredrag og forestillinger.
Disse er mest skeptiske til elbil6.10.2025 13:37:20 CEST | Pressemelding
Kvinner, eldre og personer med lavere utdanning er blant de gruppene som er mest skeptiske til elbiler, ifølge en ny studie.
Så likt tenker offentlig og privat ansatte om politikk26.9.2025 12:39:22 CEST | Pressemelding
– Det er interessant at privat ansatte, som ofte plasserer seg på høyresiden, ikke ønsker å kutte i offentlige budsjetter, sier forsker.
Nye æresdoktorer ved OsloMet22.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Generalsekretær i Verdens helseorganisasjon (WHO), Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, nobelprisvinner Maria Ressa, og den anerkjente svensk-samiske kunsteren Britta Marakatt-Labba, er utnevnt til nye æresdoktorer ved OsloMet.
Norske ungdommer har middels kunnskap om privatøkonomi – skolen når ikke de som trenger det mest10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
To nye SIFO-rapporter: Skolen kan spille en viktig rolle for å gi unge økonomisk kompetanse, men bør privatøkonomi bli et eget fag?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom