18 millioner kroner til prosjektering av nytt toppidrettssenter

- Toppidrett og store, norske idrettsprestasjoner skaper fellesskapsopplevelser, inspirerer barn og unge til å drive idrett og bidrar til en positiv prestasjonskultur i samfunnet. Det er derfor viktig for regjeringen å bidra til å legge til rette for at vi også i framtiden kan få norske idrettsprestasjoner i verdensklasse, sier kultur- og likestillingsminister Abid Raja.
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er takknemlige for støtten fra regjeringen til en opprustning og utvidelse av toppidrettssenteret ved Sognsvann i Oslo.
- Regjeringen sender et tydelig signal om at de ser behovet for å styrke den viktigste møteplassen for toppidretten i Norge. Et nytt nasjonalt toppidrettssenter er helt nødvendig for å kunne tilby norske toppidrettsutøvere treningsfasiliteter på topp internasjonalt nivå i fremtiden. Toppidrettssenteret på Olympiatoppen har betydd mye for norske landslag de tretti siste årene, men er dessverre i ferd med å gå ut på dato, så nå trenger vi å ruste oss for de neste tretti årene. Vi er glade for at regjeringen/politikerne viser at de ønsker å bidra til norske toppidrettsprestasjoner også i framtiden, sier idrettspresident Berit Kjøll.
Staten har tidligere bidratt med 3 mill. kroner fra spillemidlene til en mulighetsstudie for et opprustet og utvidet toppidrettssenter ved Sognsvann i Oslo. På bakgrunn av denne studien har NIF søkt staten om 18 mill. kroner til finansiering av et forprosjekt. Forprosjektet vil bl.a. gi sikrere kostnadsanslag og danne grunnlaget for beslutning av utbyggingsalternativ.
- Vi er forventningsfulle til at det vil være mulig å skape et samarbeidsprosjekt med en klok økonomisk ramme, som er tilpasset toppidrettens og NIHs behov, og tomtens muligheter. Et nytt nasjonalt toppidrettssenter skal dekke de viktigste behovene for treningsfasiliteter for de beste utøverne, men vi ønsker å beholde den nøkternheten som preger norsk toppidrett. Vi er opptatt av å bevare intimiteten og hjertet i den fantastiske møteplassen vi har, men samtidig tilby tidsriktige og universelt utformete fasiliteter både innenfor trening, testing og forskning, sier toppidrettssjef Tore Øvrebø, og legger til:
- Et nytt nasjonalt toppidrettssenter må bli et godt samarbeidsprosjekt på flere nivåer. Vår nærmeste partner og nabo, er tomteeier Norges idrettshøgskole, som vi har et utmerket samarbeid med, og har utviklet planene sammen med. Videre har vi regjeringen og politikerne, som har stilt opp med midler til prosjektering i to omganger. Så er vi så heldige at vi allerede har på plass en utrolig gave på 100 millioner kroner fra Sparebankstiftelsen DNB, penger som skal gå til trenings- og testutstyr i anlegget. Med regjeringens bidrag nå, tar vi sammen et nytt steg i retning av å realisere en ny og tidsriktig møteplass for toppidretten ved Sognsvann.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:91 70 93 91finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
22 utøvere tatt ut i første uttak til OL og Paralympics i Milano/Cortina16.12.2025 11:55:00 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den første gruppen utøvere til OL og Paralympics i Milano/Cortina.
Åpen time for pressen 18. desember15.12.2025 13:59:00 CET | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 18. desember kl. 09.45-10.15 etter idrettsstyremøte nr. 7.
Takknemlige for 965 millioner i spillemidler til norsk idrett12.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen tildelte i dag norsk idrett 965 millioner kroner fra Norsk Tippings overskudd. Tildelingen er 35 millioner høyere enn i fjor. Lønns- og priskompensasjon utgjør 29 millioner kroner. Det ble søkt om 1019 millioner kroner.
Idrettsforbundet mottar 14,5 millioner fra Sparebankstiftelsen DNB3.12.2025 10:15:51 CET | Pressemelding
Norges idrettsforbund mottar 14,5 millioner kroner fra Sparebankstiftelsen DNB for videreutvikling av aktivitets- og konkurransekonsepter for ungdom i årene som kommer.
Lansering av ny rapport: Krenkende opplevelser i barne- og ungdomsidretten29.11.2025 08:18:55 CET | Presseinvitasjon
Velkommen til lansering av rapporten «Krenkende opplevelser i barne- og ungdomsidretten» tirsdag 2. desember.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


