Nettleieprisene øker fra 1. oktober
Glitre Nett justerer opp nettleieprisene fra 1. oktober. For en kunde med et årsforbruk på 20.000 kWh, vil nettleiekostnadene økes med ca. 100 kr pr. måned.

– Nettleien går til å drifte strømnettet på en sikker og effektiv måte, og brukes i hovedsak til utbygging og vedlikehold. Rammen for inntektene til nettselskapene er strengt regulert, og økte kostnader er nå årsaken til at nettleieprisene økes. Eksakt hvor mye den vil øke for den enkelte kunde vil være avhengig av forbruk og forbruksmønster, sier Per Gøran Bergerud, leder for seksjon kunde i Glitre Nett.
Grønt skifte påvirker nettleien
Som følge av det grønne skiftet, øker også behovet for mer kapasitet i strømnettet. For Glitre Nett vil det derfor være en viktig oppgave å tilrettelegge for økt elektrifisering, enten det er for ny industri, ladestasjoner for elbiler, eller solcelleanlegg som skal levere ny fornybar energi inn i strømnettet.
– Høyere renter, økte driftskostnader, og høyere priser på materiell til å bygge ut er noen av årsakene til at kostnadene til å fornye og vedlikeholde strømnettet øker. Det investeres mye i det norske strømnettet, men selv med stor kunde- og forbruksvekst vil en ikke komme utenom en økning i nettleien, sier Per Gøran Bergerud.
Endringer i strømstøtteordningen
Fra 1. september endres beregningsgrunnlaget for strømstøtten. Den vil nå basere seg på spotprisen time for time i stedet for et månedssnitt. Strømstøtten vil fremkomme som en månedlig gjennomsnittspris på fakturaen, akkurat som før. Forskjellen er at tidligere var gjennomsnittsprisen lik for alle kunder. Nå vil den være individuell for hver enkelt kunde.
Strømkundene får nå tilbakebetalt 90 prosent av strømkostnadene over 70 øre per kWt eks mva. Denne ordningen gjelder ut 2024.
Kontakter
Per Gøran BergerudLeder seksjon kundeGlitre Nett
Tel:41433020per.goran.bergerud@glitrenett.noBilder

Om Glitre Nett
Glitre Nett er Norges nest største nettselskap, og sørger hver dag for at mer enn 320.000 nettkunder får strømmen levert. Vi skal sørge for at samfunnet skal fungere, både i dag og i fremtiden. Derfor er moderne teknologi og smarte energiløsninger en viktig del av vår hverdag. Glitre Nett er et resultat av fusjonen mellom Agder Energi Nett og Glitre Energi Nett. Selskapet har totalt mer enn 30.000 km med strømnett, mer enn 12.000 nettstasjoner, og 133 transformator- og koblingsstasjoner i Agder og i Buskerud. Glitre Nett har vel 350 ansatte , og er et heleid datterselskap i Å Energi.
Følg pressemeldinger fra Glitre Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glitre Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glitre Nett
Justerer kapasitetsbegrensningene ved Timenes transformatorstasjon25.6.2025 07:09:42 CEST | Pressemelding
Glitre Nett justerer kapasitetsbegrensningene ved Timenes transformatorstasjon i Kristiansand som ble innført i 2024. For alle henvendelser om tilknytning eller økning av effektuttak vil begrensningen nå være på 500 kW, mot tidligere 150 kW. Flere tiltak er gjennomført for å bedre kapasitetsbegrensningene i området.
Nye områdestudier for Glitre Nett2.6.2025 13:14:13 CEST | Pressemelding
Etterspørselen etter elektrisk kraft er under press, både nasjonalt og i forsyningsområdene til Glitre Nett. Ny næring og næringsområder konkurrerer om begrensede kraftressurser, samtidig som det tar tid og krever store investeringer å bygge ut ny nettkapasitet. Dette kan skape utfordringer for nye etableringer.
Effektiv befaring av linjenettet27.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Glitre Nett har i flere år brukt drone til befaring av linjenettet. I 2025 inspiseres hele 7000 km, og totalt har selskapet flydd 25.500 km med drone siden oppstarten i 2021. Dette er en del av nettselskapets kontinuerlige arbeid for å sikre en pålitelig strømforsyning. Inspeksjonen bidrar til å oppdage mulige feil og forebygge driftsforstyrrelser.
Investerer 160 millioner i utvidelse av Bjorbekk transformatorstasjon8.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Glitre Nett har fått konsesjon til utvidelse av Bjorbekk transformatorstasjon i Arendal. Totalt skal det investeres for 160 millioner kroner i en ny trafocelle og en ny stasjonsbygning. Utbyggingen bidrar til å styrke nettkapasiteten vest i Arendal.
Bærekraftsarbeid er et viktig bidrag til det grønne skiftet11.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
− Glitre Nett skal legge til rette for både industriutvikling, samfunnsutvikling og det grønne skiftet i våre regioner. Men, det er ikke mulig å levere strøm uten at det har en pris for miljøet. Derfor jobber vi hele tiden for å forstå vårt fotavtrykk bedre, slik at vi kan ta ansvar for dette, og redusere der det gir mest effekt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom