Kollektivtrafikken drukner i kø i Østfold- slipp bussene fram, krever Yrkestrafikkforbundet
Byene i Østfold drukner i kø. Men skal politikerne nå målet om at flere skal velge kollektivt, hjelper det ikke med flere busser og lavere priser. Bussene må slippe køen, sier leder i Yrkestrafikkforbundet avdeling Østfold, Jan Larsen.

Larsen viser til at all erfaring og forskning tilsier at fremkommelighet og punktlighet er de viktigste faktorene for å velge kollektivt, særlig for pendlerne.
-Det er vel og bra med lavere priser og hyppigere avganger, men det er ikke det som får folk til å parkere bilen og velge å ta bussen til jobb. Hvis du begynner på jobb kl. 8 og ikke vet om du er fremme 8 eller 9, så kan man like godt ta bilen, sier han.
Han peker på at problemet gjelder flere byer i Østfold.
-I Moss er jo køproblemet på Rv19 godt kjent. Vi er regelmessig 15 minutter forsinket allerede ved Nesparken, og en tur fra Jeløy som skal ta 10 minutter kan ofte ta fra 45 minutter til en time. I Halden er det ikke uvanlig med sammenhengende stillestående kø fra Svinesundsparken og helt inn til krysset Rødsveien/Ringveien. Og i Sarpsborg er det store utfordringer fra krysset Fv109/Fv118 hele veien til Sandbakken. Tilsvarende fra Årumkrysset til Hafslund, sier han.
Må stenge veier for biltrafikk
På kort sikt mener Larsen at å stenge utvalgte veier for gjennomkjøring vil være en god løsning.
– Det eneste måten på kort sikt som sørger for at bussene kommer frem, er å legge opp traseer slik at enkelte veier stenges for gjennomkjøring med automatbom slik at bare bussene får kjøre gjennom, samt kollektivfelt der dette er mulig. Først da vil det være mulig for bussene å kjøre tilnærmet køfritt.
-Vi må også få på plass lysregulering som prioriterer kollektivtrafikk og omlegging av fotgjengeroverganger der dette bidrar til økning av kø, sier han.
Han er opptatt av at en permanent løsning på problemet vil kreve tett samarbeid mellom partene.
-Kommunale veier, fylkeskommunale veier, og riksveier forvaltes av henholdsvis kommune, fylkeskommune og Statens veivesen. Dette byr på tidvis store utfordringer, særlig med tanke på å få til enhetlige veiplaner og fremkommelighet for busstrafikken. De ulike eierne må snakke sammen, sier Larsen.
Må prioritere det viktigste
-Nå er det snart valg, og vi skal velge politikere til kommunestyrene og «nye» Østfold fylke. Jeg forventer at de som skal styre de neste fire årene setter seg ned sammen med oss og finner løsninger. Alle ønsker at flere skal velge kollektivt, men da må vi gjøre det som virker, sier Jan Larsen i Østfold YTF.
Kontakter
Jan LarsenLeder YTF avd. Østfold
Tel:90928326jan.larsen60@gmail.comØyvind OlufsenFungerende kommunikasjonssjef
Tel:41461610oivind@ytf.noOm oss
Yrkestrafikkforbundet er et fagforbund for deg som arbeider i transportsektoren. Vårt viktigste mål er å jobbe for at du som yrkessjåfør har en arbeidsdag å leve med og en lønn å leve for. Dette arbeider våre 16 medarbeidere i sekretariatet og nesten 400 tillitsvalgte rundt om i Norge med hver dag.
Følg pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Yrkestrafikkforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Statsbudsjettet 2026: Regjeringen svekker kampen mot arbeidslivskriminalitet15.10.2025 14:16:00 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) advarer om økende arbeidslivskriminalitet i transportsektoren. Regjeringen legger frem et budsjett uten økte midler til kontroll, og YTF frykter at useriøse aktører får fritt spillerom.
Statsbudsjettet 2026: Regjeringen overlater kollektivkrisen til fylkene15.10.2025 10:53:48 CEST | Pressemelding
Regjeringen kaller budsjettet for 2026 et løft for trygghet og beredskap, men lar kollektivtransporten stå igjen uten styrking. Yrkestrafikkforbundet (YTF) mener at regjeringen svikter både passasjerene, sjåførene og fylkeskommunene ved å fjerne øremerking og redusere statlige kollektivmidler.
YTF følger opp medlem etter bussbrann i Nordre Follo7.7.2025 13:11:52 CEST | Pressemelding
En person mistet livet og flere er skadet etter bussbrannen i Nordre Follo. Yrkestrafikkforbundet (YTF) følger nå opp sitt medlem som var sjåfør på bussen, og understreker behovet for økt sikkerhet og beredskap på norske busser.
Offentlige midler brukes til organisert pirattaxi i Trøndelag26.6.2025 12:55:08 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet i Trøndelag slår alarm etter at fylkeskommunale AtB har innført en samkjøringstjeneste som lar privatpersoner kjøre passasjerer mot betaling – uten løyve, kjentmannsprøve eller helsesjekk. – Dette er organisert pirattaxi i offentlig regi, sier Frode Wærness i YTF Region Trøndelag.
Over halvparten av bussjåførene frykter for livet på jobben12.5.2025 09:46:07 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) har gjennomført en omfattende sikkerhetsundersøkelse blant sine medlemmer innen buss- og godstransport. Undersøkelsen blant 2000 sjåfører bekrefter det YTF lenge har advart mot – sjåførene sitter med dødsangst i fronten av bussen. Resultatene av undersøkelsen, som ble gjennomført i september 2024 med over 2000 respondenter, viser at over halvparten av sjåførene mener at de ikke er tilstrekkelig beskyttet mot kollisjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom