Over nitti tusen digitale velgere
Rekordmange velgere har forhåndsstemt digitalt i kirkevalget. – Enkelt og tilgjengelig å stemme, sier kirkerådsdirektør Ingrid Vad Nilsen.

– Den norske kirke er en demokratisk folkekirke. Det betyr at folk kan være med å bestemme hvem som skal styre kirken. Med digital forhåndsstemming har nå rekordmange forhåndsstemt. Det er nesten dobbelt så mange forhåndsstemmer som vi hadde regnet med.
Det sier Ingrid Vad Nilsen som er direktør i Kirkerådet, etter at 91 611 velgere har forhåndsstemt digitalt i kirkevalget.
Fra 10. august til 6. september har det vært mulig å forhåndsstemme digitalt i Den norske kirkes kirkevalg. Nær 92 000 benyttet seg av den muligheten. I tillegg til de digtale stemmene, kommer fysiske forhåndsstemmer.
Resultatet fra de digitale forhåndsstemmene blir først offentlig etter valgdagen 11. september.
Stem på valgdagen
Tre millioner medlemmer kan også stemme på valgdagen 10. og 11. september. Da åpnes rundt 2 700 valglokaler i nærheten av det offentlige valget, der velgerne kan stemme fysisk.
Vad Nilsen håper mange vil stemme i kirkevalget på valgdagen:
– Stem på kandidater og lister du ønsker skal lede kirken de neste fire årene, både lokalt, regionalt og nasjonalt. Informasjon om dem, og hvor ditt nærmeste valglokale er finner du på kirkevalget.no.
Digitale stemmer til menighetsråd
I valg av menighetsråd har til sammen 86 890 velgere avgitt digital stemme. I snitt betyr det 75 digitale stemmer i hvert sokn.
Soknet med flest digitale stemmer er i Norges største sokn, Spjelkavik i Ålesund. Der har 481 sendt inn digital stemmeseddel i valg av menighetsråd.
I valg av menighetsråd i døvemenighetene, har 141 sendt inn digitale stemmer.
Digitale stemmer til bispedømmeråd og Kirkemøtet
Totalt stemte 68 249 i valg av leke medlemmer til bispedømmerådene og Kirkemøtet. Flest stemte digitalt i Oslo bispedømme, med Bjørgvin like bak og Stavanger bispedømme på en tredjeplass.
I tillegg har 3 529 ansatte avgitt stemme i valg av prest og lek kirkelig tilsatt til bispedømmeråd og Kirkemøtet.
Mange av de 91 611 velgerne har stemt i begge valgene, men flere har valgt å kun stemme i ett valg.
Antall digitale forhåndsstemmer
Bispedømme |
Valg av leke medlemmer til bispedømmeråd og Kirkemøtet |
Valg av menighetsråd |
Stavanger bispedømme |
7902 |
8989 |
Tunsberg bispedømme |
5451 |
7096 |
Nord-Hålogaland bispedømme |
3927 |
5377 |
Oslo bispedømme |
8902 |
9688 |
Møre bispedøme |
4302 |
5669 |
Hamar bispedømme |
5756 |
8073 |
Borg bispedømme |
7639 |
9566 |
Nidaros bispedømme |
5685 |
7929 |
Agder og Telemark bispedømme |
7402 |
9223 |
Bjørgvin bispedøme |
8793 |
11534 |
Sør-Hålogaland bispedømme |
2490 |
3746 |
Totalt |
68 249 |
86 890 |
Last ned tabeller med statistikk for digital forhåndsstemming på kirken.no.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholRådgiver i Kirkerådet
Tel:98801428ak547@kirken.noEmil EngesetKommunikasjonsdirektør
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder

Lenker
Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Presseinvitasjon: Kirkemøtet samles 25.–28. april22.4.2025 08:11:00 CEST | Pressemelding
Den norske kirkes øverste folkevalgte organ samles i Trondheim 25.–28. april. Pressen er invitert til å følge møtet fysisk eller via strømming. Meld fra til ak547@kirken.no om hvilke dager du deltar.
Preses om pave Frans21.4.2025 10:59:17 CEST | Pressemelding
Den norske kyrkja sender sine kondolansar til alle katolikkar etter at Pave Frans er død. – Ein usedvanleg kyrkjeleiar, med stort mot og mykje kjærleik til Gud og menneske, seier preses Olav Fykse Tveit.
Oppstandelsen gjer noko med oss20.4.2025 12:15:00 CEST | Pressemelding
Preses Olav Fykse Tveit heldt preike på første påskedag i Nidarosdomen. – Oppstandelsen betyr alt, fordi den gjev oppreising.
Hver femte nordmann ber om fred i verden11.4.2025 10:27:39 CEST | Pressemelding
Mer enn hver femte nordmann har bedt til høyere makter om fred den siste tiden. Det er et uvanlig stort bønnemøte.– Å be er noe alle kan gjøre, med eller uten ord, om man tror eller ikke, Gud hører alle bønner, sier preses Olav Fykse Tveit.
Flere kommer i kirken på hverdager17.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Statistikken for 2024 viser økt oppslutning om babysang, konserter, kor og andre aktiviteter gjennom ukedagene. – Dette bekrefter en trend vi har sett etter pandemien, sier kirkerådslederen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom