Kasakhstan satser på økt IKT-eksport til 1 milliard dollar innen 2026
Kasakhstan et betydelig potensial i IKT ved å utnytte sin voksende økonomi og dyktige arbeidsstyrke. Landet har engasjert seg i å videreutvikle sin digitale infrastruktur og satser på teknologisk utvikling for å tiltrekke seg investeringer og fremme innovasjon.

President Kassym-Jomart Tokayev opplyste i sin tale til nasjonen 1. september om målet om å øke Kasakhstans IKT-eksport til 1 milliard dollar innen 2026. Han understreket landets bemerkelsesverdige fremskritt innen digitalisering. Landets IKT-industri femdoblet eksportvolumet i fjor. Tokayev forventer at dette vil bli 500 millioner dollar innen slutten av 2023.
Presidenten påpekt viktigheten av kunstig intelligens og behovet for en dyktig arbeidsstyrke i dette feltet. Flere universiteter vil satse på opplæring av ansatte og forskning i denne sektoren. Tokayev tror også at Kasakhstan har potensial til å bli en betydelig leverandør av dataprodukter til verdensmarkedet.
Regjeringen vil ytterligere forbedre investeringsklimaet i landet, blant annet med insentiver for å bygge store datasentre og fremme kasakhiske interesser innen datalagring og -behandling.
Magzhan Madiyev, administrerende direktør i IKT-parken Astana Hub, viser til flere sektorer med betydelig utviklingspotensial, blant annet GovTech (modernisering av offentlig sektor), datautvinning, finansteknologi og de bredere områdene spillutvikling, metavers, virtuell og utvidet virkelighet.
Blant kasakhiske oppstartsbedriftene som viser betydelig potensial er Biometric.Vision som ble grunnlagt av Alibek Narimbai i 2018. Den bruker biometrisk teknologi for ansiktsgjenkjenning og databehandling, for eksempel ved registrering og identifisering i apper, minibanker og programvarer.
Dette selskapet leverer biometriske løsninger til Kasakhstans nasjonalbank og betjener andre kasakhstanske banker, mikrofinansorganisasjoner og forskjellige oppstartsbedrifter, blant annet Naimi.kz. Prosjektet samarbeider også med Kasakhstans utdanningsdepartement og bidrar til administreringen av landets avgangsprøver.
Biometric er på vei inn i verdensmarkedet og har partnerskap med selskaper i Kirgisistan og Usbekistan. I tillegg har oppstartsbedriften åpnet et kontor i Delaware og planlegger å utvide sin virksomhet til Sørøst-Asia, Midtøsten og Nord-Afrika.
Kilde: The Astana Times
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Falkefestival samlet jegere fra sju land i Øst-Kasakhstan16.10.2025 11:22:39 CEST | Pressemelding
OSKEMEN – Den internasjonale festivalen Shygys Salburyny ble arrangert 8.–11. oktober i Ulan-distriktet i Øst-Kasakhstan og samlet 148 deltakere fra sju land. Festivalen, som feiret sitt femårsjubileum, løfter fram falkoneri som et levende uttrykk for landets kulturarv.
Tokayev understreker parlamentarisk reform som strategisk viktig15.10.2025 10:45:13 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev la mandag vekt på den historiske betydningen og kompleksiteten ved Kasakhstans kommende parlamentariske reform under det første møtet i arbeidsgruppen for parlamentarisk reform 14. oktober, ifølge presidentkontoret Akorda.
Hiking og økoturisme vokser kraftig i Kasakhstan14.10.2025 11:27:29 CEST | Pressemelding
ASTANA – Fotturbasert økoturisme har blitt en av verdens mest populære reisemåter, ifølge FNs verdensorganisasjon for turisme (UNWTO). Trenden gjenspeiler en økende etterspørsel etter bærekraftig reiseliv, som krever beskjedne investeringer og samtidig gir betydelige sosiale og økonomiske gevinster. Aktiviteter som fotturer, trekking og backpacking gir verdi både for reisende og for lokale næringsaktører.
Jackie Chan skal spille inn ny storfilm i Kasakhstan11.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY: Den fjerde filmen i Jackie Chans kultserie Armour of God: Ultimatum skal spilles inn i Kasakhstan. Det kunngjorde det kasakhstanske medieselskapet Salem Entertainment 6. oktober på Instagram.
Turisme og trygghet i fokus under reiselivsforum i Kasakhstan10.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA: Et internasjonalt reiselivsforum gikk av stabelen i Astana, der over 300 aktører fra reiselivsbransjen, luftfart, myndigheter og internasjonale partnere deltok. Sikkerhet, innovasjon og samarbeid ble trukket frem som nøkkelfaktorer for bærekraftig vekst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom