Johan-Sebastian Gulliksen klar for EM-finale i sprangridning
Med en fantastisk god nullrunde i fredagens klasse i Milano sikret Johan-Sebastian Gulliksen seg en plass i søndagens individuelle EM-finale. – En imponerende prestasjon, fastslår landslagsleder Mikael Kolind.

Med sin andre feilfrie runde i løpet av mesterskapet, sikret Johan-Sebastian Gulliksen seg en individuell finaleplass i europamesterskapet i sprangridning i Milano i dag som en av de 25 beste. I mesterskapet rir han sin ganske nye hest, Harwich VDL, hesten han for bare noen uker siden ble norgesmester med.
-Dette er bare en imponerende prestasjon, sier landslagsleder Kolind på vegne av sin rytter. – De to har hatt kort tid sammen, men likevel presterer de helt på toppnivå. Målet var å bli blant de 50 i dag – og så er han i finalen!
Johan-Sebastian Gulliksen deltar i mesterskapet sammen med sin søster Victoria Gulliksen, mens pappa Geir Gulliksen følger det fra sidelinjen denne gang. Victoria og Johan-Sebastian var begge blant de 50 av totalt 85 startende i mesterskapet som hadde kvalifisert seg til dagens klasse etter to runder onsdag og torsdag. For Victoria med hesten Equine America Papa Roach ble det tre riv i dag og en 44. plass hvilket gjorde at de ikke fikk plass i søndagens finale. I 2021 var det Victoria som nådde frem til den individuelle finalen, der hun red inn tidenes beste norske EM-resultat med en niendeplass.
Dagens 1,60 m klasse avgjorde lagkonkurransen, der Sverige tok gullet foran Irland og Østerrike. Sverige er nå regjerende olympiske mestere, verdensmestere og europamestere – en bragd kun Tyskland har klart å gjøre tidligere.
Kontakter
Mikael KolindLandslagsleder
Landslagsleder sprangridning senior
Lenker
Følg pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Rytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Topprestasjon: Andreplass i World Cup til Oda Charlotte Lyngvær7.12.2025 22:21:10 CET | Pressemelding
Oda Charlotte Lyngvær leverte en av karrierens sterkeste prestasjoner da hun søndag tok en imponerende andreplass i World Cup-kvalifiseringen i spanske A Coruña. Dette kom bare ett døgn etter at rytteren fra Skedsmokorset sikret femteplass i Grand Prix-klassen på samme arena.
Gulliksen topper World Cup-sammendraget9.11.2025 20:16:58 CET | Pressemelding
Etter en sterk innsats i Verona klatrer Johan-Sebastian Gulliksen til topps i sammendraget for den vest-europeiske ligaen i Longines FEI Jumping World Cup™.
Tre norske topplasseringer i verdenscupen19.10.2025 20:11:22 CEST | Pressemelding
Historisk sterk norsk innsats på sprangbanen med tre ryttere blant topp ti ved Longines FEI Jumping World Cup™ i Oslo.
Suveren juniorseier til Amalie11.8.2025 00:25:25 CEST | Pressemelding
Amalie Marie Litland fra Bergen Rideklubb tok et overlegent gull i juniorklassen på Gjelsten Arena i Lier under NM i sprangridning søndag ettermiddag.
Enda et NM-gull til Ingrid Sandhei Bjørklund10.8.2025 21:55:40 CEST | Pressemelding
Hun var ganske enkelt best på hest – søndag sikret Ingrid Sandhei Bjørklund fra Polarsirkelen Hestesportklubb sikret seg gullet i klassen for unge ryttere under NM i sprangridning, hennes tredje gull så langt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom