Medietilsynet skal fordele fire millionar kroner til medieforsking
30.8.2023 06:50:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
Medietilsynet opnar no for søknader om midlar til medierelaterte forskingsprosjekt.

Forskarar, journalistar, mastergradsstudentar eller andre med gode forskingsprosjekt kan søke om midlar når Medietilsynet skal fordele cirka 4,2 millionar kroner til medieforsking. Forskinga skal vere praktisk orientert og skal kunne brukast i mediekvardagen. Søknadsfristen er 16. oktober, og pengane blir fordelte på nyåret.
Forsking på mediemangfald og kritisk medieforståing er prioritert
Midlane går til forskings- og utviklingsarbeid knytt til media og mediebruk, og prosjekta skal ha både ein teoretisk og praktisk nytteverdi.
– Forsking innanfor mediemangfald, kritisk medieforståing og dataspel blir prioritert, seier avdelingsdirektør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
Medietilsynet påpeikar at mediemangfald og kritisk medieforståing er viktig for eit velfungerande demokrati, og at det derfor er viktig med forsking på desse områda.
400 000 kroner er øyremerkt forsking på dataspeling
Av forskingsmidlane som no blir kunngjort, er 400 000 kroner øyremerkt forsking på dataspel. Eitt av måla i regjeringas handlingsplan mot speleproblem 2022-2025 er å finne ut korleis styrkane til dataspeling kan brukast til at færre får speleproblem.
Søkarane kan forvente svar mot slutten av januar 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Elise KureKommunikasjonsrådgiverMedietilsynet
Tel:90697334elise.kure@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt28.1.2026 14:02:17 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har gitt Altinget medhald i klaga si på avslaget om produksjonstilskott i 2024. Nemnda seier i vedtaket sitt at Altinget er ei avis og ikkje fleire, slik Medietilsynet la til grunn i avslaget sitt.
Bryllupsfesten-episode på NRK får høyere aldersgrense etter reaksjoner23.1.2026 12:40:27 CET | Pressemelding
Medietilsynet har ført tilsyn med en episode av NRKs serie «Heajastallan – Bryllupsfesten» etter reaksjoner på aldersgrensen.
Stabile eierforhold og bredt tilbud av medier i Norge21.1.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
De store aviskonsernene ble enda litt større i 2024, men avsendermangfoldet er fortsatt sterkt i Norge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Europeisk toppverv til Medietilsynets direktør13.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Medietilsynets direktør Mari Velsand blir styreleder for the European Audiovisual Observatory.
Norge på topp i digital avislesing13.1.2026 08:01:45 CET | Pressemelding
Norge har en betydelig høyere andel som leser digitale aviser enn andre land i Norden, viser en ny undersøkelse gjennomført av de nordiske mediemyndighetene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom