Oslo-folk slappest i landet til å trekke ut støpselet
16.8.2023 12:33:40 CEST | If | Pressemelding
Lyn og torden skremmer åpenbart ikke folk i hovedstaden: De er Norges dårligste til å dra ut støpsler når det lyner og ettermontere overspenningsvern, viser undersøkelse.

Onsdag ettermiddag venter meteorologene mye lyn og torden i forskjellige områder på Østlandet. Meteorologisk institutt har derfor sendt ut gult farevarsel.
– Det er store forskjeller mellom landsdelene hvordan innbyggerne beskytter boligen mot lynskader. Hvorfor det er slik, er vanskelig å vite. Mulig det har noe å gjøre med kulturforskjeller og sikkerhetstradisjon, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringsselskapet If.
Folk i Innlandet og Viken ligger på topp i lynbeskyttelse. I disse to fylkene trekker 48 prosent ut støpselet til TV-en fra stikkontakten, mens Oslo ligger på bunnen: Her gjør bare 29 prosent det samme. I Agder fylke og på Sør-Østlandet er tallet 42 prosent, på Vestlandet 35 prosent og i Trøndelag og Nord-Norge 41 prosent.
Det går frem av en landsrepresentativ spørreundersøkelse YouGov har utført på oppdrag for If. 1006 personer fra hele landet har svart.
– På Sørlandet og i Vestfold og Telemark har 45 prosent overspenningsvern i sikringsskapet. Disse områdene ligger i tet. Dårligst er folk i Oslo. Her har bare 27 prosent overspenningsvern, sier Clementz.
Forsikringsbransjen registrerte 493 lynskader i august i fjor. I tillegg var det 386 «elektrisk fenomen»-skader, viser bransjetall fra Finans Norge. «Elektrisk fenomen» er i samme familie som lynskader. Skadene kom opp i nesten 24 millioner kroner bare denne måneden.
Siden 2010 har det vært påbudt med montering av overspenningsvern i alle nye boliger og ved større renoveringer av det elektriske anlegget hjemme. Et såkalt grovvern i sikringsboksen er den beste beskyttelsen mot store spenningsendringer når det lyner og tordner. If oppfordrer til ettermontering.
– Såkalte finvern som settes i kontaktene har liten eller ingen effekt uten at grovvern er på plass, sier Clementz.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Nye tall: Unge kvinner føler seg utenfor på grunn av sosiale medier9.4.2026 07:21:20 CEST | Pressemelding
Hver tredje kvinne (32 prosent) mellom 18 og 29 år i Norge har følt seg sosialt utenfor eller mindre verdt på grunn av innhold i sosiale medier.
If har fått inn rundt 20 skademeldinger fra «Dave»6.4.2026 07:34:55 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 07.30-tiden mandag, andre påskedag, foreløpig fått inn få skademeldinger som følge av ekstremværet «Dave».
If forbereder skadesentre før stormen «Dave»3.4.2026 15:05:10 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If er i full beredskap for å kunne hjelpe kundene med stormen «Dave».
If: Sjekk påskehytta for svakheter i ekstremvær30.3.2026 07:04:04 CEST | Pressemelding
Hytter og fritidshus ligger ofte utsatt til når ekstremvær rammer. Forsikringsselskapet If mener hytteeiere bør værsjekke og forberede hytta for storm og styrtregn.
If venter innbrudd og endevendte hytter27.3.2026 07:05:06 CET | Pressemelding
Hver påske møter hyttefolk store skader på hytta etter innbrudd i løpet av vinteren, opplyser forsikringsselskapet If. Alkohol, filleryer og dyr elektronikk frister hyttetyvene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom